תעצרו את התחממות כדור הארץ, אני רוצה לרדת

בשלושת הימים הבאים ייצר הישראלי הממוצע גזי חממה בכמות שווה לזו שמייצר תושב רואנדה בשנה. אבל מי שישלם את המחיר יהיה דווקא רואנדה

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשלושת הימים הקרובים עתיד הישראלי הממוצע לייצר כמות פליטות פחמן דו חמצני, גז החממה העיקרי, המשתווה לכמות שמייצר בממוצע תושב רואנדה בשנה. בתוך שבוע וחצי עתיד לייצר הישראלי הממוצע פליטות פחמן דו חמצני אשר ישתוו לכמות שמייצר במהלך שנה אזרח של קניה. כמו מדינות אחרות בעולם שעברו תהליכי תיעוש מואצים ואימצו את תרבות הצריכה, גם בישראל הולכת וגדלה כמות הפליטות - וכמות הפליטות שמייצרת ישראל עולה כיום על זו של בנגלדש, שאוכלוסייתה גדולה פי 23. למרבה האירוניה, אם תימשך התחממות כדור הארץ ותביא כצפוי לעלייה במפלס פני הים, עלולים דווקא עשרות מיליוני מתושבי בנגלדש להפוך לפליטים סביבתיים.

חיזוק להערכות בדבר אחריות המין האנושי להתחממות כדור הארץ התקבל היום עם פרסום דו"ח של צוות המומחים הבין-ממשלתי לשינויי אקלים של האו"ם (IPCC). הצוות, הכולל כ-2,500 מדענים מ-130 מדינות ואשר נחשב לגוף המוסמך ביותר בעולם בנושאי איכות הסביבה והגנת הטבע, מזהיר כי הטמפרטורה הממוצעת בעולם עלולה לעלות בשיעור של עד ארבע מעלות צלזיוס עד סוף המאה הנוכחית.

דו"ח IPCC קובע בסבירות של לפחות 90% כי פעילותם של בני האדם היא הסיבה להתחממות כדור הארץ ב-50 השנים האחרונות. עם זאת, בכל הקשור לעלייה הצפויה במפלס פני הים כתוצאה מהעלייה בטמפרטורות, נוקט הדו"ח בלשון זהירה, וצופה כי מפלס הים יעלה בפחות מחצי מטר עד סוף המאה.

מדענים אחרים צופים עלייה חדה בהרבה במפלס הים, והמחקר של אוניברסיטת טאפטס קבע כי עלייה של ארבע מעלות בטמפרטורות בעולם תביא להמסת מדף הקרח של מערב אנטרקטיקה, שתגרור עלייה של עד שישה מטרים בפני הים. התוצאה צפויה להיות הצפה של אזורים נרחבים בעולם אשר תיאלץ עשרות מיליוני בני אדם לנטוש את בתיהם. באזורים רבים גם צפויה נפילה חדה ביבול החקלאי, במקביל להכחדה נרחבת של מיני בעלי חיים וקריסה סיטונית של מערכות אקולוגית ביערות הגדולים של העולם, ובכלל זה באזור האמזונס.

כבר כיום, מתים בעולם 160 אלף בני אדם מדי שנה כתוצאה ממחלות הקשורות לשינויים אקלימיים, רובם ככולם במדינות עניות, ומיליארדי בני אדם צפויים להיפגע מבצורות, שיטפונות, מחלות ורעב, לפי נתוני התנועה לפיתוח עולמי (WDM), ארגון בריטי הפועל לצמצום העוני בעולם. לפי תחזית הארגון, די יהיה בעלייה של שתי מעלות בטמפרטורות כדי לחשוף 60 מיליון בני אדם נוספים באפריקה למחלת המלריה.

המחקר של אוניברסיטת טאפטס העריך כי אי נקיטת צעדים לבלימת התחממות כדור הארץ צפויה להמית על הכלכלה הגלובלית נזק של עד 20 טריליון דולר לשנה עד סוף המאה הנוכחית - סכום שווה ערך ל-6% עד 8% מהתוצר העולמי המוערך בשנת 2100. התחזית מבוססת על צפי להתחממות גלובלית של שתי מעלות צלזיוס מעל לרמת הטמפרטורות בתחילת העידן התעשייתי. הטמפרטורות בעולם כבר גבוהות ב-0.6 מעלות מרמתן בתחילת העידן התעשייתי.

עוד קבע המחקר כי העלויות הכרוכות בנקיטת אמצעים למניעת התחממות כדור הארץ הן נמוכות יחסית, וכי צעדים למניעת עליית הטמפרטורות ביותר משתי מעלות עשויים לחסוך נזק כלכלי שנתי בסך 12 טריליון דולר, בעלות של רבע מסכום זה.

עם זאת, נדמה כי בישראל - כמו גם במדינות מתועשות רבות אחרות - מעטים נותנים את הדעת לכך שאורח חיים מזהם הוא בבחינת גזר דין מוות למיליוני עניים בעולם. כמות פליטות הפחמן דו חמצני שמייצר בממוצע בשנה כל ישראלי - 10.7 טון - אמנם נמוכה במחצית מזו של האמריקאי הממוצע ומסתכמת בפחות מחמישית מזו שמייצר אזרח איחוד האמירויות הערביות - שיאנית הפליטות העולמית. עם זאת, כמות הפליטות שמייצרת ישראל עולה על זו של וייטנאם ובנגלדש, שאוכלוסיותיהן, הגדולות עשרות מונים מזו של ישראל, עלולות להיות הקורבנות העיקריים של התחממות כדור הארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker