יורש העצר החדש – האיש שגומל את סעודיה מהתלות בנפט

באפריל 2016 הכריז הנסיך מוחמד בן סלמאן על רפורמות מרחיקות לכת בכלכלת סעודיה. באפריל האחרון הוא הוכיח כי מה שהבטיח הוא גם מקיים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מוחמד בן סלמן אל סעוד
מוחמד בן סלמן אל סעודצילום: בלומברג

מוחמד בן סלמאן יחליף את בן דודו מוחמד בן נאיף ויהפוך ליורש העצר של הכתר הסעודי. החלטתו של המלך לקדם לתפקיד היורש את בנו בן ה-31 – כבר אחראי על ענייני הנפט והכלכלה, כמו גם על הביטחון – קיבל את תמיכתם של 31 מתוך 34 חברי מועצת הנאמנות המורכבת מבני המשפחה הבכירים של משפחת המלוכה.

ההחלטה מביאה להכרעה במאבק הכוחות בין הנסיך מוחמד – שתומך בהתרחבות יחסי החוץ של סעודיה, לבין בן דודו. עם זאת, קידומו של הנסיך, הידוע כ-MBS, הגיע מוקדם מכפי שרבים ציפו.

בשלוש השנים האחרונות ירד מחיר הנפט ב-60%. בעקבות זאת הכריז בן סלמאן באפריל 2016 על רפורמות כלכליות רדיקליות, שמטרתן להפחית את התלות של סעודיה בנפט, ולהפוך אותה למדינה בעלת השקעות מגוונות ועדכניות. התוכנית כוללת מכירה של אחזקות בענקית הנפט הסעודית ארמקו, והעברת סכום העתק לקרן ההון הממשלתית, שהוא עומד בראשה.

הרפורמות נחשבות למשמעותיות ביותר מאז הוקמה הממלכה הסעודית ב-1932, והן כוללות שינויים תקציביים ורגולטוריים ל-15 השנים הקרובות. ניתוח של חברת הייעוץ מקינזי שיצא בשנה שעברה העריך כי סעודיה תוכל להכפיל את צמיחת הכלכלה מ-3.4% ב-2015, וליצור 6 מיליון משרות חדשות עד 2030 באמצעות התמקדות בשמונה מגזרים שאינם נפט, ובהם ייצור, כרייה, תיירות, בריאות ופיננסים.

באפריל האחרון חתמה סעודיה על עסקות של מיליארד דולרים עם בלקסטון וסופטבנק, והוכיחה כי היא אכן עומדת בהבטחותיה. לפי בן סלמאן, הקרן תשלוט בסופו של דבר על יותר מ-2 טריליון דולר.

"אנחנו רוצים להיות מעצמת השקעות", אמר באותה הזדמנות מנהל הקרן, יאסיר אלרומיין, בהופעה ציבורית נדירה. כוונת מנהלי הקרן היא להגדיל את נתח ההשקעות הזרות ל-50%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker