דרמה באובר: המייסד התפטר מתפקיד המנכ"ל בלחץ המשקיעים

טראוויס קלאניק אולץ להתפטר אחרי שורה של שערוריות שבהן הסתבכה חברת שיתוף ההסעות הפופולרית

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Danish Siddiqui/רויטרס
ניו יורק טיימס

טראוויס קלאניק, מייסד אובר, התפטר מתפקידו כמנכ"ל חברת שיתוף ההסעות, וזאת בעקבות לחץ של משקיעים בחברה, אשר גבר בשעות שקדמו להתפטרות, לדברי מקורבים לחברה.

אתמול דרשו חמישה מהמשקיעים הגדולים של אובר כי קלאניק יתפטר באופן מיידי. עם המשקיעים האלה נמנית בעלת המניות הגדולה ביותר באובר, קרן ההון סיכון בנצ'מרק, שאחד השותפים בה, ביל גרלי, יושב בדירקטוריון אובר. המשקיעים הגישו את הדרישה שלהם במכתב שנמסר לקלאניק כששהה בשיקגו, לדברי המקורות.

במכתב, שכותרתו היתה "לקדם את אובר קדימה" ואשר הגיע לידי "ניו יורק טיימס", כתבו המשקיעים לקלאניק כי הוא צריך לעזוב מיידית את החברה, וכי יש צורך בשינוי מנהיגות. קלאניק בן ה-40 התייעץ עם לפחות אחד מחברי הדירקטוריון של אובר ולאחר שעות של דיונים עם כמה מהמשקיעים, הסכים להתפטר. הוא יישאר בדירקטוריון.

"אני אוהב את אובר יותר מכל דבר אחר בעולם וברגע הקשה הזה בחיי האישיים החלטתי לקבל את בקשת המשקיעים להתפטר כדי שאובר תוכל לחזור לתהליך של בניה במקום לסבול מהסחת דעת של מאבק נוסף", אמר קלאניק בהודעה שפרסם.

ההתפטרות של קלאניק מסכמת חודשים של ספקות בנוגע לעתיד ההנהלה של אובר, שנהפכה לדוגמה בולטת לסטארט-אפ שהתרבות התאגידית בו התקלקלה. בחודשים האחרונים נחשפו מקרים של הטרדות מיניות ואפליה בחברה, אשר גם התייחסה באופן מזלזל לתקריות של הפרת החוק. זו היתה הרוח שהוביל קלאניק, שהפך את אובר באגרסיביות לשירות ההסעות המוביל בעולם וחולל מהפכה בתחום התחבורה בכל העולם.

הצרות של קלאניק החלו בתחילת השנה, אחרי שמהנדסת לשעבר באובר התלוננה על הטרדה מינית בחברה, מה שסלל את הדרך לתלונות נוספות והוביל לחקירות פנימיות. בנוסף, אובר התמודדה עם תביעת קניין רוחני מצד ויימו, חברה לפיתוח מכונית אוטונומית ששייכת לגוגל, ועם חקירה פדרלית לגבי כלי תוכנה שבו השתמשה אובר כדי לחמוק מאכיפת החוק. 

אובר עשתה בחודשים האחרונים מאמצים להתגבר על השערוריות. היא פיטרה יותר מ-20 עובדים לאחר חקירה בנוגע לתרבות החברה, ערכה שינויים במטרה להפוך את סביבת העבודה שלה למקצועית יותר, ומחפשת בכירים חדשים, כולל סמנכ"ל תפעול. קלאניק עצמו הודיע בשבוע שעבר שייצא לחופשה עד להודעה חדשה, בין היתר כדי להתאבל על אמו, שמתה בחודש שעבר בתאונת שיט. הוא אמר כי הניהול היומיומי של אובר יועבר לידי מועצה של יותר מ-10 מנהלים בכירים.

ואולם מכתב בעלי המניות מעיד כי נטילת החופשה הזו לא הספיקה לכמה מהמשקיעים אשר הזרימו לחברה מיליוני דולרים והפכו את אובר לחברת "חד הקרן" הגדולה בעולם עם הערכת שווי של כמעט 70 מיליארד דולר. חמשת בעלי המניות שדרשו את התפטרות קלאניק כוללים כמה מחברות ההון סיכון הבולטים בתעשיית ההיי-טק – בנצ'מרק, פירסט ראונד קפיטל, לוארקייס קפיטל ומנלו ונצ'רס - אשר השקיעו באובר בשלבים הראשונים שלה, וכן את חברת קרנות הנאמנות פידליטי. החברות האלה מחזיקות ביחד יותר מרבע מאובר, וכ-40% מזכויות ההצבעה. 

השאלה שנשאלת כעת היא מי יחליף את קלאניק, שעיצב במידה רבה את אובר בדמותו. אף שהוא כבר לא ינהל את החברה, קלאניק בוודאי ימשיך להשפיע עליה, היות שהוא ממשיך להחזיק בשליטה על רוב זכויות ההצבעה בה.

נזיפה כל כך פומבית במנכ"ל של סטארט-אפ היא דבר חריג יחסית בעמק הסיליקון, שבו יזמים בדרך כלל משבחים יזמים שהחברות שלהם צומחות במהירות. רק כאשר הסטארט-אפים נמצאים במצב רעוע או בתהליך התדרדרות בעלי המניות ממהרים להגן על ההשקעה שלהם. במקרה של אובר, המשקיעים עלולים להפסיד מיליארדים אם שווי החברה יצנח.

לאובר, שגייסה יותר מ-11 מיליארד דולר ממשקיעים מאז שנוסדה ב-2009, יש עוד הרבה בעלי מניות מלבד אלה שחתמו על המכתב. המשקיעים של אובר כוללים את TPG קפיטל, קרן ההשקעות של סעודיה, ענקיות קרנות נאמנות כמו בלקרוק וכן לקוחות עשירים של בנקים כמו מורגן סטנלי וגולדמן סאקס.

בנוסף להתפטרות המיידית של קלאניק דרשו בעלי המניות במכתב את שיפור הפיקוח של דירקטוריון החברה באמצעות מילוי שניים מתוך שלושה מושבי דירקטוריון ריקים ב"דירקטורים עצמאיים באמת". הם גם דרשו כי קלאניק יתמוך בהקמתה של ועדת חיפוש אחר מנכ"ל חדש, שיוביל הדירקטוריון, וכי אובר תגייס באופן מיידי סמנכ"ל כספים מנוסה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker