איך הצליח איש אחד לתקוע מקלות בגלגלים של החברה הגדולה בעולם

לפני כשנתיים היתה אפל בדרכה להקים מרכז נתונים ענקי בסמוך לעיירה קטנה באירלנד. אבל לתושב המקומי אלן דאלי, מהנדס סביבתי בהכשרתו, היו תוכניות אחרות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אירלנד מטה חברת אפל
מטה חברת אפל באירלנדצילום: בלומברג

באוגוסט 2015 הגיעו שלושה בכירים באפל לעיירה הקטנה אטנרי באירלנד, כדי להיפגש עם אלן דאלי, תושב מקומי, מהנדס סביבתי בהכשרתו, שהגיש למועצת התכנון המקומית חוות דעת על תוכניתה של אפל להקים מרכז נתונים בהשקעה של מיליארד דולר ביער מבודד סמוך לעיירה.

דאלי, כפי שמדווח אתר וייס, חשש שהמרכז המתוכנן ייצור עומס על רשת החשמל של אירלנד. הוא גם חשש כי אפל לא מתכננת לטפל בפליטת גזי החממה שהאתר צפוי לפלוט. בנוסף, הוא לא חשב שהאתר הספציפי הזה מתאים למרכז, ולטעמו קיימים במחוז גאלווי מקומות מתאימים יותר, שמיועדים לפרויקטים כאלה. בכירי אפל לא ידעו שבגלל דאלי, שנתיים מאוחר יותר המרכז עדיין לא יקרום עור וגידים.

שווי השוק של אפל הוא הגבוה ביותר בעולם, והיא רגילה לקבל את מה שהיא רוצה. בתקופה זו, שמכירות האייפון מתמתנות, מרכזי הנתונים הם קריטיים לעתידה של החברה. מרכז הנתונים באירלנד אמור להיות המרכז השני מחוץ לארה"ב, ולפי שמועות, החברה כל כך מתוסכלת מהעיכובים באירלנד, שהיא שוקלת לבטל את הפרויקט.  

דאלי ואזרחים נוספים הגישו ערעור על החלטתה של המועצה המקומית לאשר את בניית המרכז, וההחלטה עברה לערכאת תכנון גבוהה יותר. לפי טענתם, הבטחת החברה כי תשתמש באנרגיות מתחדשות היא מטעה. אבל הפרויקט קיבל אישור פעם נוספת.

דאלי מפנה אצבע מאשימה ל-IDA – הסוכנות הממשלתית שתפקידה לקדם השקעות במדינה. לטענתו, החלטתה לקדם מרכזי נתונים עצומים היא מסוכנת. "זו החלטה תכנונית איומה", הוא אומר.

במארס האחרון בית המשפט העליון שמע את טיעוניו של דאלי, וכעת דאלי, אפל ותושבי אטנרי מחכים להחלטתו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker