הנפקה עכשיו: חדי-קרן יכולים לשגשג גם בבורסה

מספר החברות הבורסאיות בארה"ב צנח, וחדי-קרן - סטארט-אפים פרטיים בשווי מיליארד דולר ויותר - אינם ממהרים לבצע הנפקות ■ ואולם, הישארות בשוק הפרטי אינה בהכרח עדיפה לחברות או למשקיעים ■ החיסכון שבבעלות פרטית יכול לפעמים להיות רק אשליה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
מנכ"ל Airbnb, בריאן צ'סקי
מנכ"ל Airbnb, בריאן צ'סקי צילום: בלומברג
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

שוקי המניות בארה"ב צפופים הרבה פחות מאשר בעבר. לפני 20 שנה, הבורסות בארה"ב אירחו כ–8,000 חברות בורסאיות מקומיות. כיום מספרן קרוב ל–4,000.

74 חברות ביצעו הנפקות ראשונות לציבור ב–2016, לעומת 600 בשנה, לפני שני עשורים. פעילות המיזוגים, הפוגעת בתחרות, מפחיתה את מספר החברות הבורסאיות, ורגולציה מופרזת מרתיעה חברות צעירות מהנפקה, ומונעת ממשקיעים מהשורה את ההזדמנות להרוויח מההצלחות התאגידיות החדשות של ארה"ב. ההידלדלות הזאת אינה דבר טוב לציבור.

מה שברור פחות הוא מדוע לחברות עצמן, או למשקיעים שלהן, צריך להיות אכפת. הרי חברות שבעבר צריכות היו לבצע הנפקה כדי לגייס הון יכולות לממן את עצמן בקלות בשווקים הפרטיים, בעזרת כסף מקרנות השקעה ממשלתיות ומשקיעים מוסדיים. כך, רואים יותר ויותר חדי־קרן — חברות סטארט־אפ פרטיות בשווי של יותר ממיליארד דולר, והכסף ממשיך לזרום לתעשייה. סעודיה, למשל, התחייבה להשקיע בין 45 מיליארד דולר ל–93 מיליארד דולר בקרן טכנולוגיה שמנוהלת על ידי סופטבנק, תאגיד הטכנולוגיה היפני. בבחירה שבין ביורוקרטיה למרחב תמרון, בין פרסום דו"חות כספיים רבעוניים לאסטרטגיה לטווח הארוך — לא ברור שכל אדם שפוי יעדיף להתרחק משוקי המניות? התשובה היא לא.

קיים טיעון שאומר כי כשחברת חד־קרן נשארת פרטית, מתאפשר לה לפעול ביתר חופשיות. ואולם, לשקיפות שנלווית להנפקה בבורסה יש יתרונות משלה. פיקוח צמוד יותר היה כנראה חושף מהר יותר את הבעיות בתראנוס, סטארט־אפ לבדיקות דם שהוערך ב–9 מיליארד דולר וקרס בשל בעיות במוצרים שלו. בחברה כמו אובר, למשל, ייתכן שהגשה של דו"ח רבעוני היתה מזריקה קצת פיכחון לתרבות חסרת הבושה של סטארט־אפ ההסעות הענקי. סטארט־אפים חכמים, כמו חברת המסרים המיידיים סלאק וענקית שיתוף הדירות Airbnb עטו על עצמם חלק מהקישוטים שבהם מתהדרות חברות בורסאיות — מדו"חות קבועים ועד סמנכ"לי כספים מכובדים.

מנכ"ל אובר, טראוויס קלאניק
צילום: Danish Siddiqui/רויטרס

באשר לעלויות שנחסכות כשחברה נשארת פרטית, הרי שחלק מהן עוברות מהחברות למשקיעים. חברות ציבוריות נושאות בעלויות של דיווח מפורט ותהליכי ממשל פורמליים, שנדרשים כדי להשאיר משקיעים חיצוניים מחוברים. הזרקור שמופנה אל חדי־הקרן אולי חלש יותר, אבל המשקיעים בחברות האלה עדיין עורכים בדיקות נאותות והערכות שווי, שעליהן הם משלמים בעצמם. החיסכון שבבעלות פרטית יכול לפעמים להיות רק אשליה.

השוק הציבורי מתחיל להתנהג כמו שוק פרטי

עם זאת, עדיין קיימים הבדלים ברורים בין השווקים הציבוריים והפרטיים. השווקים הפרטיים מפתחים דרכים חדשות שדרכן עובדי הסטארט־אפים, המשאב היקר ביותר בעולם ההיי־טק, יכולים לפדות את מניותיהם, אבל השווקים הציבוריים נזילים הרבה יותר. זו אחת הסיבות שבגללן ספוטיפיי, שמציעה שירות סטרימינג למוזיקה, מפלרטטת עם הרעיון של הנפקה ישירה, שבה חברה מקבלת סימול מניה מבלי לגייס הון חדש.

השווקים הפרטיים נפתחו אט־אט למאגר רחב יותר של משקיעים, ובהם קרנות נאמנות. אבל האופי המכליל יותר של השווקים הציבוריים מציע הגנה טובה יותר מפני נזק תדמיתי. חברות טכנולוגיה משנות את האופן שבו חברות וכלכלות עובדות - ועבור חברות שנמצאות במוקד של דיונים על מדיניות ציבורית, נראה שבסיס רחב של משקיעים, שיכולים להרוויח מההצלחה של חברות וגם להעלות ספקות סביב פעילויותיהן, הוא טוב יותר מכזה שנשלט על ידי פלוטוקרטים.

השווקים הציבוריים גם מתחילים להתנהג יותר ויותר כמו שווקים פרטיים, בכך שהם מאפשרים למייסדים לשמור על אחיזת ברזל גם כשהם מנפיקים את החברה. סנאפ, החברה האם של , מכרה מניות במארס, אבל לא נתנה שום זכויות הצבעה. זה מפריע למחנה התומכים בדמוקרטיה של בעלי המניות, אבל מחליש טיעון שיזמים משמיעים לעתים קרובות נגד הנפקה (אף שהמשקיעים מקבלים את היכולת לשנות פוזיציות או למכור מניות בחסר).

השווקים הציבוריים אינם מושלמים. אבל חדי־הקרן יטעו אם יראו אותם כמשהו שצריך להתרחק ממנו ככל הניתן. וזה נכון אפילו יותר לגבי המשקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker