בנק ההשקעות בר סטרנס למשקיעים בקרנות הגידור שכשלו: הכסף ירד לטמיון

כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג, לפי מכתב שנשלח למשקיעים ותיאר את מצב הקרנות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בנק ההשקעות בר סטרנס הודיע למשקיעים בשתי קרנות הגידור הכושלות שלו כי יקבלו מעט מכספם בחזרה - אם בכלל, מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג. זאת, על רקע ירידה בערך ניירות ערך בעלות דירוג AAA המשמשות להימור על משכנתאות סאבפריים (משכנתאות ללווים בעייתיים). דוברת בר סטרנס סירבה למסור לבלומברג תגובה על הידיעה.

בר סטרנס הזרימה מימון חירום בסך 1.6 מיליארד דולר לקרן זו - כספי החירום הגדולים להצלת קרן גידור, מאז קריסת קרן Long-Term Capital Management ב-1998. ההפסדים העומדים בפני משקיעים מדגישים את חומרת המשבר בשוק ה-CDO, שהינן אגרות חוב על אגרות חוב למעשה.

ראלף צ'יופי, שניהל את שתי הקרנות, ניסה לצמצם את הסיכון באמצעות השקעה ב-CDO בדירוג גבוה יותר, ולכן זיכו את הקרנות בדירוג גבוה יחסית. הקרנות גם לוו כספים בניסיון להגדיל את התשואות. אך במקום זאת, על רקע שמיטת החובות על משכנתאות סאבפריים, נאבקו הקרנות בירידות באג"ח בדירוג AAA ו-AA, דיווחה בר סטרנס.

מניות בר סטרנס ירדו ב-14% השנה, על רקע התגברות המשבר בסאבפריים, וקרבתן של שתי הקרנות לקריסה. הסיכון בהחזקת אג"ח של בר סטרנס עלה לרמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2002, לפי נתוני עסקות החלף. בראיון ל"ניו יורק טיימס" אמר מנכ"ל בר סטרנס ג'ימי קיין כי הפרשה היא "מכה אדירה מתחת לחגורה".

המכתב, המופנה ל"לקוח בר סטנרס יקר", מתאר את הידרדרותן המהירה של הקרנות. בתחילת יוני, על רקע דרישות פירעון ממשקיעים ופקודות מרג'ין (margin call, פקודה המאלצת משקיע להחזיר הלוואה שנטל במטרה לרכוש ניירות ערך, לאחר שמחירן ירד), נדרשו הקרנות למכור נכסים. אך כשפעולות אלה לא גייסו מספיק מזומנים, נושים החלו לעקל בטחונות או להפסיק את המימון.

הקרן בה לא נותר דבר למשקיעים, החזיקה בנכסים בשווי 638 מיליון דולר בסוף מארס, לפי דו"חות שנשלחו ללקוחות באותה עת. היא גם לוותה כ-11 מיליארד דולר על מנת לבצע הימורים גדולים יותר.

הקרן הגדולה יותר החזיקה באותה עת 925 מיליון דולר, ולוותה כמעט 9 מיליארד דולר, לדברי אדם שביקש להיוותר בעילום שם, כיוון שהנתונים לא פורסמו. הקרן הגדולה יותר ירדה ב-91% עד כה השנה.

משקיעי הקרן הגדולה יותר כוללים את חברת טרמונט קפיטל מנג'מנט ופרדיים - הסכום הנמצא בסיכון עבור שתיהן הוא 9 מיליון דולר. בר סטרנס עצמו השקיע כ-35 מיליון דולר. בנק ההשקעות הזרים כספים לקרן הגדולה יותר על מנת למנוע מנותני ההלוואות למכור את נכסי הקרן ולהוריד את ערך השקעותיה עוד יותר.

בנק ההשקעות מריל לינץ', שהיה מבין הנושים שמימשו את הבטחונות, רואה בחשיפה שלו לקרנות "מוגבלת", לדברי סמנכ"ל הכספים ג'ף אדוארדס, אתמול, במעמד פרסום דו"חותיו הכספיים של הבנק. הבנק דיווח על גידול של 31% ברווח הנקי ברבעון השני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker