מלך האג"ח: הבנקים עושים כסף מכסף - לכם כדאי לשמור על סיכון נמוך

ביל גרוס מסביר איך שינתה הכלכלה את פניה בעשורים האחרונים בעידוד הבנקים המרכזיים, ולמה דווקא המשקיעים שמתבססים על הכלכלה הריאלית יהיו המנצחים בסופו של דבר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביל גרוס
סוכנויות הידיעות

בשבועות האחרונים פירסם ביל גרוס אזהרות רבות מהמצב בשווקים הפיננסים. הזדקנות האוכלוסייה, הריבית האפסית וההתחממות הגלובלית – כולם מובילים לכך שהסיכון בשווקים גבוה יותר מהסיכון ב-2008, לפני קריסת ליהמן ברדרס שהובילה למיתון החמור ביותר בארה"ב מאז השפל הגדול.

גרוס, בן 73, מכונה מלך האג"ח, וכאחד המשקיעים המפורסמים בעולם, התפקיד שלו הוא לחפש דרכים לעשות כסף גם בזמן שהסיכון גבוה לדעתו. במכתב שהוא פירסם השבוע הסביר גרוס כיצד פועלת השיטה של "עשיית כסף מכסף" שמנצלת את ההרחבות הכמותיות של הבנקים המרכזיים ולא מבוססת על צמיחה ריאלית. בניגוד לקפטליזם המסורתי שבו עשו כסף מהשקעות בכלכלה הריאלית, משקיעים וחוסכים חוששים מהצמיחה האטית יחסית שמסמלת "קיפאון מתמשך" ומהווה את המצב הנורמלי "החדש" – ולכן מחפשים איך אפשר לעשות "כסף מכסף".

גרוס, שעומד כיום בראש קרן ג'אנוס קפיטל, מסביר שמימון מבוסס קפיטליזם דורש תשואה גבוהה יותר מזו המוצעת כיום בבנקים כדי שתהיה רווחית לחוסכים ולמשקיעים. במצב הנוכחי, לפי מכתב שפירסם למשקיעים בג'אנוס, פשוט לא שווה למשקיעים להכניס את הכסף לבנק – מה שגורם להם להשקיע באלטרנטיבות נזילות פחות ולפעמים מסוכנות יותר.

לדבריו, גם השקעה בנכסים בטוחים יחסית עם תשואה קצת יותר גבוהה כמו תעודות פיקדון לחצי שנה (CD – סגירת הכסף לזמן מוגדר עם ריבית מובטחת וקנסות גבוהים יחסית במקרה של פירעון לפני הבשלה) או אג"ח של ממשל ארה"ב ל-90 יום שנושאים תשואה של כ-1% לא תספק את רוב המשקיעים והמוסדות הפיננסים שמחפשים תשואה של לפחות 6%. לכן, אג"ח קונצרניות, מניות וקרנות פרטיות נהפכו למכשיר השקעה הגיוני שבאמצעותו אפשר לעשות כסף באמצעות כסף.

"חוסכים ומשקיעים יכולים לעשות כסף בעזרת הכסף שלהם רק כשהכלכלה צומחת והאינפלציה נשארת יחסית נמוכה", כותב גרוס. "אין בזה כל חדש, אבל זה מסייע בהבנה למה הכלכלה כיום שונה מאוד מהכלכלה לפני כמה עשורים ולמה היא כוללת סיכונים שלא היו קיימים לפני". המצב הנוכחי של "עשיית כסף מכסף" הוזן ממדיניות התמריצים המתמשכת של הבנקים המרכזיים שכללה הדפסת כסף והזרמתו לשווקים וריבית אפסית שתגדיל את הכדאיות בהשקעה במכשירים מסוכנים יותר מחיסכון בבנק.

"משקיעים גילו שעשיית כסף מכסף זה עסק רווחי והשתמשו בשינוי העמדה של הבנקים המרכזיים שהאמינו בעבר בדת העתיקה של צמיחה מבוססת תפוקה כגורם לשינוי האסטרטגיה שלהם", הוא כותב כשהוא מתאר איך המערכת הפיננסית כולה נהפכה למאמינה נלהבת בדת כלכלת המימון. אבל גרוס אומר שבסופו של דבר נגלה שאי אפשר יותר "לעשות כסף באמצעות כסף" וכי המשקיעים ששומרים על סיכון נמוך ירשמו ביצועים טובים ממה שנראה היום "כמנצח" שנהנה מהדפסת הכסף האינסופית של הבנקים המרכזיים. "הכלכלה הריאלית היא זו שחשובה והצמיחה הכלכלית העולמית הריאלית צריכה להמשיך להיות נמוכה מהציפיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker