ביל גרוס מזהיר: הסיכון עולה בכל השווקים בעולם

המשקיע שכונה מלך האג"ח מזהיר מפני הריבית הנמוכה, הזקנות האוכלוסייה וההתחממות הגלובלית

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

משקיעים צריכים להיות מודאגים מהריבית הנמוכה, מהזדקנות האוכלוסייה ומההתחממות הגלובלית שיפגעו בצמיחה הריאלית ויעצימו את הקשיים שעמם מתמודדים השווקים הפיננסים, כך חושב ביל גרוס.

"את תהופנטו מהשמיים הכחולים", כתב גרוס, שעומד בראש חברת קרן האג"ח ג'אנוס הנדרסון בתחזית למשקיעים שפורסמה היום. "בכל השווקים גוברים הסיכונים".

באחרונה נסחרות הבורסות בארה"ב ברמות שיא, אף שהצמיחה צפויה להגיע השנה ל-2.2% ובשנה הבאה ל-2.3% בלבד. רבים מגדירים את רמות הצמיחה כרמות שהן "הנורמלי החדש" או "קיפאון תמידי" שנגרם בגלל רמות הריבית הנמוכות שמנהיגים הבנקים המרכזיים. הריבית הנמוכה מעלה את מחירי הנכסים כמו מניות ונדל"ן ולא יוצאת צמיחה כלכלית ריאלית, לפי גרוס.

"עורקי הקפיטליזם עמוסים ואפילו חסומים על ידי כוחות מתמשכים, שבשילוב עם תשואה נמוכה או שלילית על נכסים 'בטוחים', זה יפגע בצמיחה האמריקאית והעולמית ויביא אותה אל הרבה מתחת לנורמות ההיסטוריות", הוא כתב.

גרוס, 73,  מבקר באופן קבוע את מדיניות הבנקים המרכזיים. בשבוע שעבר אמר גרוס כי הסיכון כיום בשווקים הוא גבוה יותר מהסיכון לפני קריסת ליהמן ברדרס ב-2008 – קריסה שסימנה את תחילתו של המשבר הכלכלי החמור בארה"ב.

עד כה השנה השיגה קרן האג"ח שלו תשואה של 1.4%, תשואה נמוכה בהרבה לעומת 79 קרנות מקבילות – כך עולה מניתוח נתונים של בלומברג. מאז שגרוס מונה לעמוד בראש הקרן ב-6 באוקטובר 2014 בעקבות הדחתו מפימקו, היא השיגה תשואה של 5.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker