מנצלים את החולשה הבריטית: האיחוד האירופי מנסה ללחוץ חברות פיננסיות לעזוב את לונדון

הפרלמנט האירופי צפוי לאשר היום הצעה של האיחוד להוציא את שירותי סליקת היורו מלונדון. התוכנית עשויה לאלץ חברות לעבור מלונדון למדינות אחרות באיחוד לאחר הברקזיט

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דגל האיחוד ובריטניה
צילום: DANIEL LEAL-OLIVAS/אי־אף־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

האיחוד האירופי מקדם תוכניות לשלוט בשוק הסליקה לנגזרים הנקובים ביורו, צעד פוליטי שעשוי להכריח חברות לעבור מלונדון למדינות אחרות באיחוד האירופי לאחר הברקזיט.

הנציבות האירופית תגיש היום הצעה לפיה חברות שלהן שחשובות למערכת הפיננסית באיחוד האירופי יתבקשו לקבל על עצמן פיקוח של הרשויות בגוש היורו, או שיחויבו להעביר את פעילות הסליקה במטבע האירופי למדינות בתוך האיחוד האירופי, כך לפי גורם שמעורה בנושא.

בעקבות הדרישות הללו, תעשיית הפיננסים הזהירה כי העברת המיקום מלונדון לערים אחרות באיחוד תדרוש הוצאות גדולות ותוביל לפיטורם של עובדים רבים בלונדון. כמו כן, הדרישות הפכו את נושא הסליקה לנושא פוליטי, על רקע ההכנות של בריטניה והאיחוד האירופי למשא ומתן על הברקזיט שאמור להתחיל ב-19 ביוני.

הקריאה להשיב את התחום הסליקה ביורו למדינות האיחוד, תהיה אחת  הדרישות הבורות שיעלו במשא ומתן על יציאת בריטניה מאיחוד, אומר גונטראם וולף, מנהל במכון המחקר בריגל בבריסל. "ברור שמדיניות המיקום היא כלי להפעלת לחץ לקראת המשא ומתן. השאלה היא: למה שהבריטים יסכימו לפיקוח חיצוני של האיחוד? הם לא עשו את זה עד עכשיו", הוא אומר.

ההצעה היא חלק מחוק לשינוי התשתיות הפיננסיות באיחוד האירופי, שיקבעו את הכללים למסחר בנגזרי OTC, מסלקות ורישום העסקות. החוק יגביר את  הרגולציה האירופית על חברות סליקה גדולות שנמצאות במקומות מחוץ לגוש היורו, כמו לונדון.

חברות גדולות משני הצדדים עוסקות בסליקת נגזרים ומחזיקות ערבויות למקרה של חדלות פירעון. החברות הבריטיות, שביניהם בורסת לונדון, סולקות כ-75% מעסקות הנגזרים ביורו. במסגרת ההצעה ה-ESMA  (רשות ניירות ערך האירופית) תחליט אילו חברות סליקה משמעותיות מספיק כדי שהאיחוד יפקח עליהן ישירות, כך לפי גורם שמעורה בנושא. אם ה-ESMA יחליט כי החברה צריכה לעמוד בדרישות המיקום ולעבור למדינות גוש היורו, הבנק המרכזי הרלוונטי והנציבות האירופית יצטרכו לאשר את ההחלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום