הנשיאה הודחה, יורש העצר בכלא – אבל אקדח מעשן לא נמצא

"משפט המאה" בדרום קוריאה היה אמור להסתיים החודש; אם יתארך עד אחרי אוגוסט תהיה המדינה חייבת לשחרר מהכלא את ג'יי לי, היורש של אימפריית סמסונג

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכת של נשיאת דרום קוריאה המודחת
תומכת של נשיאת דרום קוריאה המודחתצילום: KIM HONG-JI/רויטרס

משפטו של ג'יי לי, היורש של אימפריית קבוצת סמסונג, כולל אלפי דפים של מסמכים ומאות שעות של עדויות, שמסרו עשרות עדים. המיליארדר מואשם כי שילם שוחד לנשיאת דרום קוריאה, פארק גן-הייאה, ואז ניסה להסתיר זאת – האשמות שהוא מכחיש. המשפט אמור להימשך בחודשים הקרובים, והתביעה מתכננת לזמן לעדות את הנשיאה לשעבר, כדי להוכיח כי לי העביר מיליוני דולרים כדי לקבל אישורים למיזוגים.

"זה נכון, חסרה ראיה מרכזית", אומר הונג יונג-סוק, עורך דין שעבד עם התביעה במהלך הבדיקה הראשונית בעניינו של לי. "האפשרות הטובה ביותר שעומדת בפני התובעים היא לטעון את טיעוניהם באופן המשכנע ביותר, בהתבסס על הראיות שלא ישירות שבידיהם".

המשפט זכה לכינוי "משפט המאה", משום שהוא הביא להדחתה של הנשיאה והצליח לחדור לנבכי התאגיד רב העוצמה ביותר במדינה. אבל למעשה, הניסיון לחבר את הנקודות של הסיפור התגלה כמאמץ שווא, המשפט שאמור היה להסתיים במאי הולך ומתארך, ואם לא יסתיים עד סוף אוגוסט, יורש העצר לי יהיה חייב להיות משוחרר מהכלא, משום שיעברו שישה חודשים.

התובעים טוענים כי לי הבטיח כסף לקרן שנשלטה בידי חברתה של פארק, צ'וי סון סיל. התשלום היה אמור להבטיח את תמיכתה של הממשלה במיזוגים שהתרחשו ב-2015, ועזרו לסמסונג לבסס את שליטתה בשוק האלקטרוניקה, נטען. שר הבריאות לשעבר הורשע בניצול כוחו לרעה במסגרת עסקה זו.

עורכי הדין של ההגנה טוענים כי המיזוג נועד להגביר את התחרות של החברה, וכי פארק לחצה על לי לממן את התאחדות הספורט, מבלי לומר כי הכספים יגיעו לקרן של צ'וי. הנשיאה עומדת למשפט בנפרד וטוענת לחפותה, כמו גם חברתה צ'וי. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום