תובעים בצרפת המליצו להעמיד לדין את ארקדי גאידמק וגורמים נוספים בגין מעורבות בשערוריית אנגולה

התובעים טוענים כי גאידמק ושותפו פייר פלקון מכרו נשק לממשלת אנגולה ושיחדו בכירי ממשל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

תובעים בצרפת הודיעו אמש על המלצתם להעמיד לדין 42 אנשים, ביניהם ארקדי גאידמק ובנו של נשיא צרפת לשעבר, פרנסואה מיטראן, בגין מעורבותם בשערוריית עסקת הנשק עם אנגולה בשנות ה-90', המוערכת ב-790 מיליון דולר. התובע, ז'אן-קלוד מרין, אמר כי סוחרי הנשק פייר פלקון וגאידמק שיחדו מספר גורמים פוליטיים על מנת לזכות בתמיכתם בפעולת סוחרי הנשק באנגולה.

הקשרים של פלקון כללו את בנו של מיטראן, ז'אן-כריסטוף, היועץ הסוציאליסטי לנשיא, ז'אק אטאלי ושר הפנים השמרני דאז, שארל פאסקואה - כולם חשודים בקבלת סכומים גדולים בסיוע לעסקות. מדובר בסכומים הנעים בין 160 אלף דולר לאטאלי ועד 2.6 מיליון דולר לז'אן-כריסטוף מיטראן.

פלקון וגאידמק רכשו טנקים, מסוקים, ארטילריה, מוקשים, להביורים וכלי נשק אחרים במזרח אירופה, ומכרו אותם לאנגולה באמצעות חברה צרפתית בשם ברנקו, וחברה בת סלובקית. כלי הנשק שימשו את נשיא אנגולה, אדוארדו דוס סנטוס, במאבקו בכוחות המורדים של יונאס סווימבי. התובעים טוענים כי העסקות היו טעונות אישור, טענה שנדחתה על ידי ההגנה במשפט.

התובעים טוענים כי ז'אן-כריסטוף מיטראן, שהיה יועצו של אביו הנשיא לנושא אפריקה בין השנים 1992-1986, צריך לעמוד למשפט בגין "שחיתות ומעילה בנכסים ציבוריים", אישומים שבגינם הוא עשוי לקבל עד 10 שנות מאסר. שופט חוקר יצטרך להחליט האם לפתוח משפט חדש, שככל הנראה יתקיים ב-2008. עבור מיטראן, זו אינה הפרשה המשפטית הראשונה, לאחר שנמצא אשם בהונאת מס ב-2004 ונגזר עליו מאסר על תנאי של 30 חודשים.

נגד גאידמק הוצא כבר צו מעצר בינלאומי, ובין השאר מבקשת ממשלת צרפת מישראל להסגירו לידיה. משרד המשפטים טען בזמנו בתשובה לצרפתים כי העבירות שבגינן הוא נחשד בצרפת אינן נחשבות לעבירות בישראל, או שאינן ברות הסגרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker