אישומים חדשים הוגשו נגד מיכאיל חודורקובסקי, לשעבר יו"ר חברת הנפט הרוסית יוקוס, בגין מעילה והלבנת הון

האישומים החדשים נגד חודורקובסקי, שכבר מרצה עונש מאסר של 8 שנים, מעלים חששות להלאמה נוספת במגזר הנפט הרוסי

סוכנויות הידיעות

אישומים חדשים הוגשו ביום שני נגד יו"ר חברת הנפט יוקוס לשעבר, מיכאיל חודורקובסקי, ושותפו העסקי פלאטון לבדב על ידי הממשל הרוסי. הצעד מהווה מתקפה משפטית חדשה נגד מי שנחשב לאחד מאויבי משטר פוטין, ומעלה חששות גם להלאמה נוספת במגזר הנפט הרוסי. האישומים החדשים נוגעים למעילה והלבנת כספים בסך 20 מיליארד דולר - סעיפים שיחדיו עשויים להוביל לעונשי מאסר של 15 שנים אם יורשעו השניים.

חודורקובסקי ולבדב נעצרו ב-2003 וכבר מרצים עונש מאסר של 8 שנים בסיביר בגין העלמות מס וסעיפים נוספים. ללא האישומים החדשים, השניים היו מועמדים לשחרור על תנאי בסוף השנה הנוכחית עם תום ריצוי מחצית מהעונש. כעת, עם הגשת האישומים החדשים, נראה שאפשרות זו מתרחקת מהם. מעבר לכך, ייתכן כי אישומים אלה יאפשרו לממשל הרוסי להניח ידיו על מה שנותר מיוקוס, שהיתה בעבר חברת הנפט הגדולה ברוסיה.

עורכי דינם של חודורקובסקי ולבדב התייחסו בביטול לאישומים החדשים, ואמרו כי הם נועדו רק להותיר את שני הנאשמים בכלא עד לאחר הבחירות לנשיאות הרוסית ב-2008, ולאפשר את השלמת הלאמתה של יוקוס. חודורקובסקי, שנחשב, עד למעצרו, לאיש העשיר ברוסיה, עם הון אישי מוערך של 15 מיליארד דולר היה גם בעל עוצמה פוליטית כאחד מהאוליגרכים שנחשבו למקורביו של נשיא רוסיה לשעבר, בוריס ילצין. מבקריו טענו כי הונו, שנצבר לאחר התמוטטות ברית המועצות, בתקופה בה מספר מצומצם של מקורבי שלטון זכו ברכישת נכסים ממשלתיים לשעבר במחירים מוזלים, הגיע בזכות עסקות מפוקפקות, שוחד ועבירות אחרות.

המהלך מגיע גם תוך כדי מספר פעולות שמבצעת ממשלת רוסיה להלאמה מחדש של מגזר האנרגיה שלה. אף כי יוקוס הופשטה מחטיבת הייצור העיקרית שלה, שנמכרה במכרז מכור ב-2004 לחברת הנפט הממשלתית, עדיין נותרו בידיה נכסים רבי ערך, בשווי מיליארדי דולרים, שעשויים גם הם ליפול תחת שליטה ממשלתית בסופו של דבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker