מנכ"ל אובר בדרך החוצה? הדירקטוריון דן בהחלפתו

טרוויס קלאניק ביקש חופשה לאחר מות אמו ופציעת אביו, ממנה הוא עשוי לא לחזור לאחר חשיפת עשרות מקרי הטרדה בחברה ושערוריות אחרות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

דירקטוריון אובר נפגש אתמול ודן במשך שבע שעות בדו"ח החקירה הפנימי שהוכן על אווירת ההטרדות המיניות בחברה. דיווחים שפורסמו בכלי תקשורת בעולם טענו כי חברי הדירקטוריון אף דנו בהחלפה זמנית של מנכ"ל החברה, טראוויס קלאניק, שהקים אותה והפך אותה לאימפריה עם שווי שוק מוערך של 70 מיליארד דולר.

בסיום הפגישה פורסם רק כי הדירקטוריון קיבל פה אחד את כל המסקנות שהועלו בדו"ח שחיבר אריק הולדר, שר המשפטים לשעבר של ארה"ב בממשל אובמה שחקר את התרבות הניהולית בחברה ואת התלונות על הטרדות מיניות. ואולם לא דווח מהן ההמלצות שנכללו בדו"ח. נציג בדירקטוריון אמר לרויטרס כי ההמלצות יפורסמו ביום שלישי.

טראוויס קלאניק

מקור בחברה אמר כי ההמלצות כוללות את פיטוריו של אמיל מייקל, יד ימינו של קלאניק שהיה מעורב בכמה מהשערוריות בחברה.

גורם בחברה אמר אתמול לפני פתיחת ישיבת הדירקטוריון כי צפוי להתקיים דיון על חופשה זמנית של קלאניק. עוד דווח כי ייתכן שקלאניק יחזור לחברה בתום החופשה לתפקיד עם אחריות פחותה ולא כמנכ"ל החברה. ובכל המקרה, היציאה לחופשה של קלאניק אינה קשורה באופן בלעדי להטרדות המיניות בחברה. בחודשים האחרונים היתה אובר מעורבת בשורה של שערוריות שפגעו במעמדה כשירות שיתוף הנסיעות הגדול בעולם.

ייתכן שקלאניק בן ה-40 הציע בעצמו לצאת לחופשה אחרי שבחודש שעבר נקלעו הוריו לתאונת שיט שהובילה למות אמו ולפציעתו הקשה של אביו. לפי גורמי בסביבתו, קלאניק אמר שהוא זקוק לחופשה, אך ייתכן כי הצעד יתפרש כפיטורים מהחברה שהקים ב-2009.

דוברים מטעם אובר וקלאניק סירבו להגיב.

בשבוע שעבר נחשף כי מנהל בכיר באובר השיג תיק רפואי של אישה שנאנסה בהודו על ידי נהג של החברה ופוטר לאחר שמקרה פורסם בעיתונות. לפי דיווחים ב"ניו יורק טיימס" ובאתר ריקוד, אריק אלכסנדר, מנהל תחום העסקים באובר לאזור אסיה-פסיפיק, השיג את התיק הרפואי של אישה שנאנסה ב-2014, אירוע שעורר גל מחאה במדינה נגד אובר. דובר אובר אישר כי אלכסנדר אינו מועסק יותר בחברה, אך סירב להגיב להאשמות. בעקבות האונס הרשויות בהודו השעו את פעילות החברה בניו דלהי.

ביום שלישי הודיעה אובר כי פיטרה 20 עובדים ושיפרה את ההכשרות הניהוליות בעקבות החקירה הפנימית לגבי הטרדות מיניות ובעיות אחרות בחברה. חברת  פרקינס קוי, שאובר גייסה לחקור את הנושא, העלתה במסקנותיה כי בחברה התבצעו הטרדות מיניות, הפליה, בריונות וחריגות אחרות. במקביל מתבצעת חקירה של התובע הכללי לשעבר של ארה"ב, אריק הולדר, בנוגע לתרבות הארגונית של החברה. בפברואר התפטר המהנדס הראשי של אובר בגלל שערוריית ההטרדות.

בסוף מאי הודיעה אובר כי סמנכ"ל הכספים שלה, גאוטאם גופטה, יעזוב את תפקידו. גופטה, ששימש סמנכ"ל בפועל אף שמעולם לא קיבל רשמית את המינוי, סייע בפיקוח של שיחות ועידה עם משקיעים וניהל את צוות הכספים של אובר. אולם גופטה התמודד עם תהיות נמשכות מצד עובדים ומשקיעים אם יש לו את הניסיון להוביל את אובר לקראת הנפקתה הראשונה לציבור (IPO). אובר מסרה שהיא מחפשת אחר סמנכ"ל כספים אמיתי שיוכל לחזר אחרי וול סטריט.

אובר התמודדה השנה גם עם משבר יחסי ציבור. ההאשטאג "למחוק_את_אובר" התפשט בטוויטר שעה שמשתמשים הסירו את האפליקציה מהסמארטפונים, במחאה על קשרי החברה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. קלאניק עזב בתגובה את מועצת היועצים העסקיים של טראמפ.

"זה מתחיל מלמעלה", אמר ל"ניו יורק טיימס" מיכה אלפרן, מכיר בחברת הייעוץ איי.טי קרניי. "הם צריכים להתחיל מההתחלה וליצור תרבות חדשה לגמרי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום