ניו יורק טיימס
בן פרוטס, אנדרו אי. קריימר ומייק מקאינטייר

יש לו משרדים נוצצים בגורד שחקים במנהטן, האג"ח שלו נגישות למיליוני משקיעים אמריקאים, ויש לו קשרים עם כמה מהבנקים הגדולים בארה"ב.

ואולם, אף שיש לו נוכחות בוול סטריט, וניישאקונומבנק או בקיצור VEB, הוא לא בנק נורמלי. הוא מוחזק כולו בבעלות רוסיה, וקשור למודיעין הרוסי. ראש ממשלת רוסיה הוא יו"ר דירקטוריון הבנק — כפי שנקבע בחוק.

כיום עומד VEB במרכזה של סערה בינלאומית, שמאיימת על כהונתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לאחר שמנכ"ל הבנק — בוגר בולט של בית הספר הרוסי למרגלים — נפגש עם ג'ארד קושנר, חתנו של נשיא ארה"ב, במהלך חילופי השלטון. הפגישה הזאת נמצאת במוקד חקירה פדרלית על הקשרים לכאורה בין צוות הקמפיין לנשיאות של טראמפ לבין ממשלת רוסיה.

לפני שלוש שנים, בתגובה להתערבות הצבאית של מוסקווה באוקראינה, ממשלו של הנשיא הקודם, ברק אובמה, הטיל סנקציות על VEB שלמעשה מנעו ממנו להרחיב את פעילותו בארה"ב. אבל בנקאים אמריקאים וגורמי ממשל לשעבר אומרים שמאז הגדיל VEB בשקט את הנוכחות שלו בוול סטריט, כדי שיהיה מוכן לרגע שבו יוסרו הסנקציות.

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטיןצילום: Alexei Nikolsky/אי־פי

נראה שהרגע הזה מתקרב בעקבות ניצחונו של טראמפ. לכן הגיע מנכ"ל הבנק, סרגיי גורקוב, לניו יורק בדצמבר 2016, למה שתואר כ"רואדשואו" שיקדם את הבנק. הביקור הסתמך על התחזיות לשיפור היחסים הדיפלומטיים והעסקיים בין ארה"ב לרוסיה.

במהלך הביקור הזה גילה "ניו יורק טיימס" שגורקוב נפגש עם בנקאים בג'יי.פי מורגן צ'ייס, סיטי ומוסדות פיננסים אמריקאים נוספים. גם בנקאים בגולדמן סאקס ניסו לארגן פגישה, אבל לוחות הזמנים של הצדדים לא הסתדרו.

דבר הפגישות, שקיומן אינו נאסר במסגרת הסנקציות, אושר על ידי שלושה אנשים שתודרכו בנושא — אך נאסר עליהם לדבר עליהן בפומבי.

הבנקים האמריקאים אינם זרים ל–VEB. לסיטי ולג'יי.פי מורגן מערכת יחסים מבוססת שכוללת סליקת עסקות עבור VEB בארה"ב, ופעילות זו לא הושפעה על ידי הסנקציות. לפי מסמכים שהוגשו לרשות ניירות ערך בארה"ב, לפני הסנקציות סייעו גולדמן סאקס ובנקים נוספים ל–VEB להנפיק אג"ח, פעילות שנחסמה ושהבנק הרוסי מעוניין להמשיך בה.

רוסיה רוצה לחזור וללוות במערב

אחרי כמה שנים קשות, מוסקבה רוצה להמשיך ללוות במערב. לפי ניתוחים בנקאיים, משרד האוצר הרוסי הוציא 10 מיליארד דולר כדי לתמוך בבנקים בשלוש השנים האחרונות.

דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

באותו ביקור בניו יורק, נפגש גורקוב עם קושנר. הפגישה, שטבעה אינו ברור לחלוטין, נערכה אחרי שיחות בין קושנר לשגריר הרוסי, סרגיי קוסליאק, על פתיחת ערוץ תקשורת עם גורמים רשמיים ברוסיה במהלך חילופי הממשל, כך טוענים גורמים אמריקאים רשמיים בעבר ובהווה.

החקירות של ה–FBI והקונגרס האמריקאי מתמקדות כעת בשאלה אם קושנר נפגש עם גורקוב כדי לסייע בפתיחת ערוץ ישיר לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, או מסיבות אחרות שהבית הלבן לא ציין.

הבית הלבן ו–VEB הוציאו הודעות סותרות בנוגע למטרת הפגישה בין קושנר לגורקוב. הבית הלבן טען שקיסליאק ביקש את הפגישות ושקושנר "פעל במסגרת תפקידו כגורם בצוות חילופי הממשל". אבל ב–VEB מסרו שגורקוב נפגש עם קושנר, שעדיין ניהל אז את חברת הנדל"ן המשפחתית שלו, כדי לדון בנושאים עסקיים.

בהודעה נטען שהנהלת VEB נפגשה עם "כמה נציגים של בנקים גדולים ועסקים בארה"ב" — טענה שנתמכת בחשיפת "ניו יורק טיימס" על הפגישות שנערכו עם בנקים גדולים.

VEB לא מסר פרטים על השיחות עם קושנר — וזה מה שהחוקרים מחפשים.

קושנר חיפש משקיעים זרים לחברה שלו מחוץ לארה"ב לצורך השקעה במגדל משרדים בשדרה החמישית במנהטן, שנקלע לקשיים. ייתכן שהשקעה כזו לא היתה מתאימה לפרופיל ההשקעות של VEB, אבל ייתכן שמידע כזה היה שימושי עבור גורקוב כדי שיעבירו לבנקים רוסיים אחרים. לא ידוע אם הנושא הועלה בפגישה.

ג'ארד קושנר
ג'ארד קושנרצילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי

נושא הסנקציות היה רלוונטי בדצמבר. ביטול הסנקציות היה חלק מרכזי באסטרטגיית הביקור של גורקוב בניו יורק. בינואר, בשבוע הראשון של טראמפ בתפקידו כנשיא, גורמים רשמיים בממשל אותתו שהם שוקלים להסיר את הסנקציות שהוטלו אחרי פרוץ הסכסוך באוקראינה.

במקביל, מייקל פלין, לשעבר היועץ לביטחון לאומי, ניהל כמה שיחות טלפון בסוף השנה שעברה עם השגריר הרוסי. באחת מהשיחות דנו השניים בסנקציות נוספות שהוטלו על ידי ממשל אובמה, בתגובה לניסיונות של הממשל הרוסי להתערב בבחירות לנשיאות ב–2016.

הפגישה עם קושנר לא היתה הקשר היחיד של VEB לגורמים בקמפיין של טראמפ. לפני שנה הודה בנקאי כי היה חלק ממשימת ריגול עבור רוסיה, שפעלה מתוך משרדי VEB בניו יורק. המשימה, שנכשלה, היתה לגייס לצורכי ריגול את איש העסקים האמריקאי קרטר פייג', שלאחר מכן מונה ליועץ במסע הבחירות של טראמפ.

VEB החזיק גם במניות ביצרנית פלדה אוקראינית בזמן שנמכרה על ידי השותף העסקי של טראמפ, שבנה את מלון טראמפ בטורונטו — כך נחשף במסגרת ההדלפה הגדולה של מסמכי פנמה. המעורבות של VEB ביצרנית הפלדה דווחה בראשונה ב"וול סטריט ג'ורנל".

הקשרים האלה העלו חשש שלפיו הבנק, שלא הרבה אמריקאים שמעו עליו למרות קשריו עם וול סטריט ועם חברות גדולות כמו בואינג, מפיץ את ההשפעה הרוסית ביחד עם דריסת הרגל הפיננסית.

דובר מטעם הבנק סירב להגיב.

"זה לא בנק"

VEB ונשיא רוסיה ולדימירי פוטין קשורים זה לזה. הבנק הגדיל את ההלוואות שהעניק ב–2008, כשפוטין היה אז ראש ממשלת רוסיה ויו"ר דירקטוריון הבנק. במהלך הגאות במחירי הנפט באותה התקופה, VEB המחיש את העוצמה הפיננסית של רוסיה.

על פי חוק שנחקק ב–2007, המנדט של VEB היה להלוות למגזרים חשובים שלא זוכים לקבל מימון מספק בכלכלה הרוסית, ובהם תשתיות ועסקים שעוזרים לגוון את הכלכלה כדי שלא תהיה תלויה בנפט.

בנקים נוספים ברוסיה נשלטים על ידי הממשלה, כמו סברבנק ו–VTB, אבל הם בעיקר בנקים קמעונאיים. ל–VEB מיועד תפקיד שונה, הוא מעניק הלוואות בעיקר ללווים גדולים שרבים מהם מקושרים פוליטית.

סרגיי גורקוב
סרגיי גורקובצילום: SERGEI KARPUKHIN/רויטרס

לשם כך, במהלך העשור האחרון העניק VEB הלוואות חופשיות לגורמים שעומדים בקנה אחד עם האינטרסים של ממשלת רוסיה. הארנק נפתח בעיקר לשתי קבוצות מרכזיות ובעלות השפעה: אוליגרכים שבנו אתרים הקשורים לאולימפיאדת החורף בסוצ'י וחברות במזרח אוקראינה — אזור שבו יש הרבה דוברי רוסית.

"זה לא בנק", אמר קארן וורטאפטוב, אנליסט בסוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס (S&P). "צריך להתייחס למוסד הזה כסוכנות ממשלתית. הממשלה משתמשת בו ככלי השקעה בדברים חשובים מבחינה פוליטית וחברתית, אבל לא תמיד בפרויקטים בעלי כדאיות פיננסית".

התפקיד של VEB כפרויקטור להגברת ההשפעה הממשלתית הוצג ב–2010 בעסקה שייתכן שהשפיעה גם על הקמת המלון של טראמפ בטורונטו.

איש העסקים הרוסי־קנדי אלכס שניידר, שהיה היזם של המלון והבעלים לשעבר של קבוצת הכדורגל מכבי תל אביב, ניסה למכור מפעל פלדה באוקראינה. חברת מידלנד ריסורסז שבבעלותו החזיקה במפעל הפלדה זאפוריזסטאל, מכרה אז לפחות מחצית מאחזוקותיה לחמש חברות שקיבלו מימון מ–VEB — כך עולה מחשיפת מסמכי פנמה.

המסמכים מראים ששנה אחרי רכישת המניות בזאפוריזסטאל, חמש החברות שמוקמו בקפריסין ובאיי הבתולה הבריטיים, העבירו את המניות לשליטה רוסית. חמש החברות "נאלצו" להעביר את האחזקות שלהן במפעל הפלדה ל–VEB, שמימן את הרכישה.

ממסמכים שהוגשו לבית משפט בקנדה נטען שהעסקה של שניידר למכירת מפעל הפלדה תאמה את הצורך שלו לכסות את ההוצאות העודפות בעסקה שלו עם טראמפ. עורכי דין מטעמו אמרו בתחילה ל"וול סטריט ג'ורנל" בחודש שעבר שכ–15 מיליון דולר ממכירת המפעל האוקראיני הועברו לפרויקט בטורונטו, שעלה 500 מיליון דולר, אבל אחר כך הם חזרו בהם.

במסמכי פנמה לא ניתן למצוא קשר בין המימון של VEB לפרויקט של טראמפ, שלא היה בכלל בבעלותו. אבל העסקה ממחישה את האסטרטגיה של VEB להיכנס לאוקראינה בחסות ממשלת רוסיה. יתרה מכך, הבנק התכוון להשתמש במימון שגייס בניו יורק כדי שיוכל להשקיע בהלוואות באוקראינה, אבל התוכנית הזאת קרסה עם הטלת הסנקציות על הבנק ב–2014.

ההלוואות שהעניק מאיימות על הבנק

נראה שהבנק הרחיב את השפעתו בעולם באופן שייתכן שאינו בר קיימא. מחירי הנפט שקרסו והסנקציות שהוטלו על רוסיה, הובילו את כלכלתה למקום ה–12 בעולם, אחרי דרום קוריאה — כך מראה דירוג הכלכלות העולמיות של הבנק העולמי.

בזמן שהוטלו הסנקציות על הבנק, החוב שלו היה כ–20 מיליארד דולר. לפי דו"חות שהגיש, מאז הפחית הבנק את החוב שלו ל–17 מיליארד דולר. אנליסטים בתחום הבנקים אומרים שההלוואות שהעניק באוקראינה משפיעות מאוד על מאזני הבנק, והחוב שלו באוקראינה מגיע ל–14.2 מיליארד דולר בשערי החליפין הנוכחיים.

אלכס שניידר
אלכס שניידרצילום: ניר קידר

העיתון הכלכלי הרוסי "וודומוסטי" דיווח בשבוע שעבר ש–40% מההלוואות של VEB נמצאות בסכנה לחדלות פירעון.

גורקוב, שעבד בעבר בחברת הנפט יוקוס והיה בכיר בסברבנק, מונה לדירקטור ב–VEB בפברואר 2016 וקיבל מנדט לחפש פתרונות למצוקות הפיננסיות של הבנק. חיזוק VEB דרש מגורקוב מיקוד חדש, ולפי הודעת הבנק זה הגורם לפגישתו עם קושנר.

דבר הפגישה בין השניים פורסם כחודש אחרי הפגישה, במסמך שפירסם הבנק שנקרא "אסטרטגיה 2021" ובו נטען שגורקוב חיפש רעיונות לאסטרטגיה חדשה עבור הבנק. במסמך נכתב כי יש צורך בהעברת חלק מהסיכונים ישירות לתקציב הרוסי ושיש לשקול מכירה של נכסים שאינם נחשבים מרכזיים עבור הבנק ולנסות להשיג מחדש גישה לקבלת הלוואות במקומות כמו ארה"ב.

במסמך נרמז שהבנק מצפה להקלה בחלק מהסנקציות. "התחזית לתקופת המסמך האסטרטגי צופה הורדה מסוימת בסיכונים הגיאו־פוליטיים והיחלשות הדרגתית של הגישה המוגבלת לשוקי הון בעולם", נכתב.

רוברט אמסטרדם, עורך דין שייצג את מיכאיל חודרוקובסקי, הבוס לשעבר של גורקוב ביוקוס, אמר שהקלה בסנקציות חיונית עבור הצלחת תוכנית השיקום של VEB. "פוטין לא צריך לדאוג בנוגע לדעת הקהל של המצביעים", אמר אמסטרדם. "הוא צריך לדאוג ל–100 העשירים ביותר. ו-100 העשירים הם אלה שהוטלו עליהם סנקציות".

הרבה לפני שהוטלו הסנקציות על VEB, היו לבנק קשרים בוושינגטון ובוול סטריט. ב–2010 הופיע קודמו של גורקוב בפני לשכת המסחר בארה"ב וחשף הסכם עם בנק אקספורט־אימפורט בארה"ב, הסוכנות הפדרלית להענקת האשראי ליצוא. במסגרת העסקה הסכימו שני המוסדות "לשתף פעולה במימון יצוא אמריקאי לרוסיה".

ההסכם נחתם אחרי שני הסכמים קטנים יותר, ועבר מתחת לרדאר. ב-2013 העניק בנק אקספורט־אימפורט — הסוכנות הפדרלית שתומכת ביצוא האמריקאי — הלוואה של כ–500 מיליון כדי שחברה בת של VEB תוכל לרכוש כמה מטוסי בואינג 777 — מטוסים שהוחכרו על ידי VEB לחברת התעופה הרוסית איירופלוט. כעבור שנה, קצת לפני שהוטלו הסנקציות, הסוכנות האמריקאית העניקה הלוואה נוספת של 700 מיליון דולר לצורך עסקה דומה.

בהודעה שפורסמה על ידי דוברת אקספורט־אימפורט בנק נטען ש"העסקות האלה תמכו במכירה של יצוא אמריקאי ולכן תמכו ביצירת מקומות עבודה בארה"ב". לפי הדוברת, מאז הטלת הסנקציות לא נסגרו יותר עסקות מול VEB.

בוגר מצטיין בבית הספר לריגול

הסנקציות הגבילו את מערכת היחסים של VEB עם בנקים אמריקאים. במסגרת הסנקציות, נאסר על בנקים וחברות אמריקאיות להעניק מימון או לעשות עסקות חדשות עם VEB — כולל הנפקת אג"ח — תחום שנחשב רווחי עבור הבנקים בוול סטריט. ב–2006–2013, גולדמן סאקס, סיטי ומורגן סטנלי סייעו לבנק הרוסי להנפיק אג"ח כמה פעמים. כיום יכולים הבנקים האמריקאים לשרת את VEB באופן מוגבל.

זה לא כל חריג שבכיר ב–VEB יערוך פגישות נימוסים עם הבנקים בניו יורק בנוגע לעסקים המתמשכים עמם, אמר ארון וולפסון, שעבד בעבר במשרד עורכי דין שתבע בנקים אשר הפרו את הסנקציות. ואולם לדבריו, אסור להם לדון בהנפקת אג"ח חדשות.

גורקוב, בן ה–48, סיים את לימודיו ב–1994 באוניברסיטה הפדרלית לשירותי הביטחון — בית הספר למרגלים שמשרת את היישות היורשת של הקג"ב. כמו רבים בדורו בשירותי הביטחון של רוסיה שאחרי התקופה הסובייטית, הוא התגלגל לעסקי הנפט והבנקאות.

למעשה, אומר איש עסקים שעבד ברוסיה, כל כך הרבה סוכנים רוסים נמצאים כיום בהנהלות הבכירות של חברות בבעלות ממשלת רוסיה, שהתפקיד של מנכ"ל ומרגל התמזג כמעט לחלוטין. "ברוסיה של פוטין זה לא יוצא דופן", אמר אמסטרדם.

בביוגרפיה של גורקוב באתר של VEB אפילו לא מצוין שהוא שירת בשירותי הביטחון של רוסיה. הבנק לא הגיב לשאלה אם הוא היה סוכן רוסי בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום