המגזר העסקי בבריטניה מבוהל - ומקווה שהברקזיט יתרכך

קבוצות הלובי של העסקים בבריטניה מקוות כי היחלשותה של ראש הממשלה תרזה מיי בעקבות הבחירות תעזור לקדם את האינטרסים שלהם ■ לוביסטים: "הפוליטיקאים חייבים לפעול בצורה אחראית ולהראות לעולם שבריטניה היא עדיין יעד בטוח לעסקים"

פייננשל טיימס
שרה גורדון
הסיטי של לונדון. ההשקעות במדינה בסכנה
הסיטי של לונדון. ההשקעות במדינה בסכנהצילום: בלומברג
פייננשל טיימס
שרה גורדון

עצם המחשבה על אי־ודאות פוליטית נוספת אמנם מזעזעת אותם, אך אנשי העסקים הבולטים בבריטניה מקווים כי כעת, כשתרזה מיי חלשה יותר, היא תיאלץ להקדיש תשומת לב רבה יותר לחששותיהם, וכי המכה שספגה בבחירות תוביל לברקזיט מרוכך יותר.

לאחר שהתבררו תוצאות הבחירות, גרג קלארק, שר העסקים של בריטניה, הזמין אליו ארגוני עסקים מובילים. היות שמפלגת השמרנים של מיי לא הצליחה להשיג רוב בפרלמנט, לא ברור עדיין אם המגעים ליציאתה של בריטניה מהאיחוד יחלו, כפי שתוכנן, בעוד כשבוע. לפי אנשים שנכחו בפגישה, קלארק רצה שאנשי העסקים בבריטניה ישמיעו קול מאוחד בעד ברקזיט רך. "הוא ניסה לגרום לנו להתאחד ולהביא לכך שהברקזיט לא יכלול את הצעדים הפחות ידידותיים לעסקים", אמר אחד מהם.

ואולם הארגונים שנכחו בפגישה — ובהם לובי העסקים CBI, מכון הדירקטורים, ארגון היצרניות EEF ופדרציית העסקים הקטנים — לא הצליחו להסכים ביניהם לגבי השאלה אם המגעים צריכים להתחיל מיד או לא. חלקם טענו כי עיכוב הדיונים יחליש עוד יותר את עמדתה של בריטניה, היות שהזמן עד למועד האחרון, מארס 2019, אוזל והולך.

ארגוני העסקים אמנם הוכו בתדהמה לנוכח תוצאות הבחירות בבריטניה, אך את התדהמה הזאת מאזנת אופטימיות ותקווה לברקזיט רך יותר, שיאפשר לבריטניה לשמור על סוג כלשהו של חברות בשוק המשותף עם הקלה בהגבלות על ההגירה, כמו גם תקשורת משופרת עם הממשלה. הקמת הקואליציה של השמרנים עם המפלגה הדמוקרטית־יוניוניסטית של צפון אירלנד מגדילה את הסיכוי שבריטניה תישאר באיחוד המכס של האיחוד האירופי.

למרות הנאמנות המסורתית של אנשי עסקים לשמרנים, ההתעקשות של מיי על ברקזיט קשה — שכרוך בהיפרדות מהשוק המשותף של האיחוד האירופי ומההתחייבות לאפשר תנועה חופשית — הרחיקה ממנה אנשי עסקים רבים.

בחודשים שחלפו מאז שמיי נכנסה לתפקיד בשנה שעברה, התלוננו שוב ושוב אנשי העסקים בבריטניה על הקשרים הרופפים בינם לבין ראש הממשלה, מצב שהחריף בשל קבוצת היועצים שצמודה למיי. יו"ר של חברה הנסחרת במדד FTSE 100 אמר כי הדחתו של ניק טימותי, אחד מראשי הסגל של מיי, תעזור לשפר את התקשורת וכי יש להקים כעת מנגנון רשמי שיאפשר לעסקים ערוץ תקשורת ישיר מול דאונינג 10.

"תוצאות הבחירות מלמדות שאנשים חושבים שוב על ההחלטה לעזוב", הוא אמר. לדבריו, יש כעת צורך "באחדות ולכידות כדי להימנע מכך שבריטניה תהיה בעמדה הפגיעה ביותר האפשרית מול האיחוד האירופי".

למרות כמה תגובות חיוביות על תוצאות הבחירות, הקהילה העסקית בבריטניה מזועזעת מעצם המחשבה על אי־ודאות נוספת. "הדבר האחרון שאנשי העסקים צריכים הוא פרלמנט בשיתוק, וההשלכות על העסקים הבריטיים ועל בריטניה כיעד להשקעות יהיו חמורות", אמר סטיבן מרטין, מזכ"ל מכון הדירקטורים.

"להתקדם מרטוריקת הבחירות — לברקזיט"

הציפייה ליציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי מקשה כבר כעת על חברות בריטיות ובינלאומיות שמשקיעות בבריטניה לתכנן את העתיד. ממשלה שמרנית או קואליציה חלשה יהפכו את האווירה הפוליטית למורכבת יותר, וחברות יתקשו יותר לקבל החלטות לגבי השקעות או גיוסי עובדים. אדם מרשל, מזכ"ל לשכת המסחר הבריטית, אמר כי התוצאות החצויות מגבירות את אי־הוודאות בקרב הקהילה העסקית, שכבר התמודדה בשנה האחרונה עם תנודות במטבע, התייקרות עלויות וחשש מהשפעות הברקזיט. "הרכבת ממשלה מעשית, שתיתן לבוחרים ולעסקים ביטחון סביב הניהול הכלכלי, צריכה להיות בעדיפות עליונה", אמר.

להשפעה הגדולה יותר שצפויה להיות כעת ללייבור בפרלמנט וידו החזקה של ג'רמי קורבין, מנהיג המפלגה, יהיו גם כן השלכות בלתי רצויות רבות על העסקים. במצע שלה התחייבה הלייבור להלאים מחדש תעשיות, להעלות את המיסוי על חברות ואנשים פרטיים ולהגדיל את הוצאות הממשלה — מדיניות המנוגדת למה שרוב המנהלים שעומדים בראש החברות הבורסאיות הגדולות היו רוצים לראות.

אחד החששות העיקריים הם לגבי מידת ההתמקדות של הממשלה בכלכלה — במיוחד כעת, כשהפוליטיקאים פועלים בהתאם לתהפוכות האלקטורליות — לנוכח התחרות שעשויה להתעורר על הנהגת המפלגה השמרנית, והתהליך של הקמת ממשלה חדשה, אולי ממשלת קואליציה או אפילו בחירות חדשות. "הפוליטיקאים חייבים לפעול בצורה אחראית, להציב את האינטרסים של המדינה ראשונים ולהראות לעולם שבריטניה היא עדיין יעד בטוח לעסקים", אמרה קרוליין פיירביירן, מזכ"לית CBI. "הגיע הזמן להחזיר את הכלכלה לראש סדר היום".

קבוצות לובי כמו CBI ומכון הדירקטורים קראו לממשלה שוב ושוב להיות ברורה יותר לגבי משטר ההגירה החדש ומערכת האשרות, ולשמור על החברות בשוק המשותף. מרטין אמר כי סוגיות הגישה לשוקי האיחוד האירופי והצורך בכוח אדם מקצועי הן עדיין החשובות ביותר. "אם השמרנים ישלטו כמיעוט, הם יהיו חייבים להבין שהם לא קיבלו מנדט ליישם את המצע שלהם במלואו", אמר. "זה הזמן להתקדם הלאה מהרטוריקה של קמפיין בחירות, ולהתמקד בהכנה למגעי הברקזיט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker