האמריקאים מעדיפים להצטופף: מחיר הדלק הגבוה הביא לעלייה בביקוש לתחבורה ציבורית

ניו יורק: מספר הנוסעים באוטובוסים עלה ב-10.9%

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עם עליית מחיר הדלק בארה"ב לרמה הקרובה ל-4 דולר לגאלון (כ-1.1 דולר לליטר), יותר ויותר נהגים זונחים את ההגה ועוברים לנסוע בתחבורה הציבורית. נוסעי התחבורה הציבורית בארה"ב, אשר פעם יכולים היו למצוא מקום ישיבה באוטובוסים, נאלצים להסתפק כעת רק בעמידה. החניונים ליד תחנות האוטובוסים ותחנות הרכבת מלאים עד אפס מקום.

ערים אמריקאיות שמערכת התחבורה הציבורית בהן מבוססת ורבת שנים, כמו ניו יורק ובוסטון, רשמו עלייה של כ-5% או יותר במספר הנוסעים השנה. עם זאת, העלייה הגדולה ביותר במספר הנוסעים במערכת התחבורה הציבורית נרשמה דווקא בערים בדרום ומערב ארה"ב, בהן תרבות הנהיגה היא החזקה ביותר, ואילו הביקוש לאוטובוסים ורכבות הוא בדרך כלל מוגבל יותר.

בדנוור, למשל, בירת המדינה האמריקאית קולורדו, נרשמה עלייה של 8% במספר הנוסעים בתחבורה הציבורית בשלושת החודשים הראשונים של 2008 לעומת התקופה המקבילה ב-2007. זאת, על אף עלייה בתעריפי הנסיעה בינואר והאטה בצמיחה הכלכלית - נתון שבדרך כלל משפיע על מספר הנוסעים בתחבורה הציבורית. חלק מהקווים בשעות מסוימות אף הגיעו לתפוסה מלאה של נוסעים לראשונה.

מערכות התחבורה הציבורית בערים גדולות כמו מיניאפוליס, סיאטל, פורת-וורת בדאלאס וסן פרנסיסקו דיווחו על עליות דומות במספר הנוסעים בתחבורה הציבורית. בערים כמו יוסטון, נאשוויל, סולט לייק ושרלוט נבנו מסילות רכבת חדשות ונפתחו קווי אוטובוס ומסלולים חדשים במהלך השנים האחרונות.

אגודת התחבורה הציבורית בארה"ב דיווחה כי גם ערים בהן מתגוררים 100 איש או פחות גדלו מספר הנוסעים בקווי האוטובוסים.

בניו יורק עלתה תנועת הנוסעים בקווי הרכבות בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-5%, לפי דיווח רשות התחבורה המקומית, בעוד מספר הנוסעים באוטובוסים עלה ב-10.9%. תנועת הנוסעים ברכבת התחתית עלתה ב-6.8% בינואר ופברואר לעומת התקופה המקבילה ב-2007.

מחיר הנפט נגע בשיא חדש ביום שישי האחרון, כשחבית נפט נסחרה במחיר של 125.96 דולר לחבית. מחיר הדלק הממוצע בארה"ב עמד על 3.67 דולר לגאלון - לעומת ממוצע של 3.04 דולר לגאלון בתקופה המקבילה ב-2007.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום