לוגו בלומברג
בלומברג

הקהילה העסקית תקפה את ההחלטה של דונלד טראמפ לזנוח את הסכם האקלים ושני מנכ"לים בכירים פרשו מצוות היועצים הכלכליים של הנשיא האמריקאי. מנכ"ל גולדמן סאקס, לויד בלנקפיין, השתמש בפעם הראשונה בטוויטר כדי להביע את אכזבתו.

"ההחלטה היא פגיעה בסביבה ובמיצוב המנהיגותי של ארה"ב בעולם", כתב בלנקפיין. המשפט הבודד הזה – שנכתב על ידי מנכ"ל של אחת מהחברות הגדולות בוול סטריט שרבים מעובדיה לשעבר מועסקים כיום בממשל – הוא רק טיפה בים התגובות להחלטה של טראמפ.

אל גור וריצ'רד ברנסוןצילום: בלומברג

ביום שלישי שוחח מנכ"ל אפל, טים קוק, עם טראמפ וניסה לשכנע אותו שלא לפרוש מהסכם פריז, "אבל זה לא הספיק", כתב קוק במכתב שהופץ לעובדים והגיע לידי בלומברג.

מנכ"ל וולט דיסני, בוב אייגר, ומנכ"ל טסלה, אילון מאסק, הודיעו על פרישתם מצוות היועצים לנשיא. חברות גדולות אחרות בארה"ב, כמו ג'נרל אלקטריק, פורד, דאו כימיקל ומיקרוסופט הביעו את אכזבתן מהצעד.

מייסד וירג'ין, ריצ'רד ברנסון, הגיב באופן האישי ביותר: לדבריו, ההחלטה "גרמה לי לרצות לבכות".

ההופעה הראשוני של בלנקפיין בטוויטר היתה אולי זו שגרמה להכי הרבה הרמות גבה. הוא אמנם לא היה חבר בצוות היועצים של טראמפ, אך כמה מבכירי גולדמן סאקס לשעבר משמשים בתפקידים בכירים בממשל, ובהם שר האוצר סטיבן מנוצ'ין, ראש המועצה הכלכלית הלאומית, גארי קון, וסגנית היועץ לביטחון לאומי, דינה פאוול. סטיב בנון, שפרש מהבנק לפני כשני עשורים, הוא האסטרטג הראשי של טראמפ.

קון, שהיה סגנו של בלנקפיין במשך יותר מעשור, הגן על טראמפ ב-CNN ואמר: "מה שהנשיא טראמפ מאמין בו הוא שהנשיא נבחר להצמיח את כלכלת ארה"ב ולספק מקומות עבודה והזדמנויות נהדרות לאזרחי ארה"ב. הוא עשה היום את מה שהוא מאמין בו".

אילון מאסקצילום: בלומברג

כשנשאל שוב ושוב על ידי המגיש וולף בליצר אם טראמפ עדיין מאמין שההתחממות הגלובלית היא תרמית, השיב קון: "תצטרך לשאול אותו את זה".

מנכ"ל ג'נרל אלקטריק, ג'פרי אימלט, הגיב להחלטה של טראמפ בטוויטר וכתב: "שינויי האקלים אמיתיים. התעשייה חייבת עכשיו להוביל ולא להיות תלויה בממשלה".

מנכ"ל בלקרוק, לארי פינק, אמר שהוא יישאר חבר בצוות המנכ"לים של הבית הלבן שממנו פרשו מאס ואייגר. ואולם הוא הוסיף שהוא לא מסכים עם ההחלטה של טראמפ. "אני לא מסכים עם כל החלטות המדיניות של הנשיא, כולל ההכרזה היום להוציא את ארה"ב מהסכם פריז שלדעתי היה צעד קריטי בטיפול בשינויי האקלים", כתב פינק בהודעת מייל. "אני אמשיך לשרת בצוות המנכ"לים כל עוד אמשיך להאמין שיש לו השפעה חיובית".

מאסק אמר שהוא יקיים את הבטחתו לעזוב את הצוות אם טראמפ יפרוש מהסכם האקלים. "שינויי האקלים אמיתיים. יציאה מהסכם פריז לא טובה לארה"ב ולעולם".

אייגר, שהבטיח במארס כי הוא יישאר בצוות כדי שיוכל להשמיע את קולו מול הנשיא, שינה אתמול את דעתו. "הגנה על כדור הארץ וקידום צמיחה כלכלית חיוניים לעתידנו, אבל לא סותרים זה את זה", כתב בהודעה מטעמו. "אני מאוד לא מסכים עם ההחלטה לפרוש מהסכם פריז, וכעניין עקרוני אני מתפטר מצוות היועצים לנשיא".

גם מנכ"ל טוויטר, ג'ק דורסי, הגיב לדברים וכתב: "הצעד הזה חסר אופק באופן מדהים והוא צעד לאחור של הממשל הפדרלי. כולנו חיים ביחד על הכדור הזה וחייבים לעבוד ביחד".

עוד לפני ההכרזה של טראמפ על יציאה מהסכם האקלים, הביעו גם חברות נפט עולמיות כמו אקסון, קונוקופיליפס ו-BP את ההתנגדות שלהן לפרישה אמריקאית. הטיעון שלהן הוא שעדיף להן שארה"ב תישאר מחויבת להסכם ותוכל להשפיע על המאמצים העולמיים להפחית את פליטות המזהמים – שמקורם בדלק שהן מוכרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker