פסיקה תקדימית: גולש נקנס רק בגלל שעשה "לייק" לדברי השמצה בפייסבוק

בית משפט בשווייץ קנס משתמש של הרשת החברתית ב-4,000 דולרים מכיוון שלא הצליח להוכיח את אמיתות הדברים שנכתבו בתגובה שעליה עשה "לייק"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמל לייק של פייסבוקצילום: בלומברג

בית משפט בשווייץ קנס אדם בגלל שעשה "לייק" לתגובה בפייסבוק שכללה דברי השמצה, במה שמהווה ככל הנראה פסיקה תקדימית.

לפי הודעת בית המשפט המחוזי של ציריך, הנאשם בן ה-45 עשה "לייק" למספר תגובות בפייסבוק שבהן נטען כי פעיל זכויות בעלי החיים, ארווין קסלר, הוא גזען אנטישמי, ואשר היו בבחינת לשון הרע.

התגובות נכתבו במהלך דיון סוער שהתקיים ב-2015 במספר קבוצות פייסבוק שעסק בשאלה האם יש לאפשר לארגוני רווחת בעלי חיים להשתתף בפסטיבל רחוב טבעוני, דיווח היומון השווייצי " Tages Anzeiger".

קסלר תבע יותר מתריסר אנשים שהשתתפו בדיון, אמר עורך דינו של אחד הנאשמים. מספר אנשים כבר הורשעו בעקבות התביעות, מרביתם בגין תגובות שהם עצמם כתבו. עם זאת, האיש שהורשע ביום שני היה כנראה הראשון שנקנס רק בגלל שעשה "לייק" לתגובות שכתבו אחרים.

בית המשפט פסק כי לא משנה שהתגובות לא נכתבו במקור על ידי הנאשם, ששמו לא נמסר. בכך שהקליק על כפתור ה"לייק", "הנאשם הביעה בבירור תמיכה בתוכן הבלתי הולם והפך אותו לתוכנו שלו", נאמר בהודעת בית המשפט.

קסלר הורשע על פי החוק נגד גזענות של שווייץ לפני קרוב שני עשורים, ונגזר עליו עונש מאסר קצר לאחר שהשווה בין שחיטה כשרה של בעלי חיים ביהדות לבין שיטות שבהן השתמשו הנאצים.

בית המשפט בציריך פסק השבוע כי הנאשם לא הצליח להוכיח את אמיתותן של התגובות שעליהן עשה "לייק" בפייסבוק. בה בעת, בכך שעשה "לייק" לתגובות האיש למעשה הפיץ אותן לרשימת אנשי הקשר שלו בפייסבוק, ו"מכאן שהפך את הדברים לנגישים עבור מספר רב של אנשים", נאמר בהודעה.

"מכאן שמעשיו הם בבחינת הלבנת פניו של קסלר", ציין עוד בית המשפט, שהטיל על הנאשם קנס על תנאי בסך 4,000 פרנק שווייצי (4,115 דולרים).

אף כי פסק הדין ניתן על ידי בית משפט אזורי, שמהווה ערכאה נמוכה יותר מבתי המשפט הלאומיים של שווייץ, עורך הדין של הנאשם ציין כי לפסיקה עשויה להיות השפעה מרחיקת לכת.

לדבריו, בתי המשפט חייבים להבהיר בדחיפות האם יש משקל זהה ללחיצה על כפתור "לייק" ברשת חברתית ולצורות ביטוי אחרות הנקשרות בדרך כלל לתביעות לשון הרע.

"אם בתי המשפט רוצים לתבוע אנשים בגלל לייקים בפייסבוק, בקלות נצטרך להגדיל פי שלושה את מספר השופטים במדינה הזו", אמר. "זה גם בקלות יהפוך למתקפה נגד חופש הביטוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker