יוקר מחיה נוסח מצרים: האינפלציה זינקה ל-30% והממשלה נאלצת לתת מתנות לציבור

הממשלה המצרית אישרה תקציב מיוחד של 2.5 מיליארד דולר שיכלול הגדלת תשלומי הפנסיות, בונוסים מיוחדים לעובדי המגזר הציבורי וסובסידיות במזומן

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ממשלת מצרים אישרה תקציב להוצאות חברתיות כדי לתמוך במשפחות ממעמד נמוך ומעמד הביניים, אחרי שהאינפלציה זינקה לרמתה הגבוהה ביותר מזה עשורים לאחר פיחות המטבע.

הממשלה מתכננת להוציא 45 מיליארד לירות מצריות (2.48 מיליארד דולר) על הנחות במס הכנסה, בונוסים לעובדי המגזר הציבורי, תשלומי פנסיה מוגדלים וסובסידיות במזומן במהלך שנת התקציב שתתחיל ב-1 ביולי, אמר שר האוצר עמאר אל-גאהרי לעיתונאים בקהיר. התקציב עדיין מחייב את אישור הפרלמנט, מלבד הסובסידיות במזומן.

התכנית היא חלק ממאמץ הממשלה למנוע כל תסיסה בעקבות צעדי רפורמות כלכליים שננקטו באומה שבה כמעט מחצית מהאוכלוסיה חיה מתחת לקו העוני. האינפלציה זינקה ליותר מ-30% מאז שהממשלה ביטלה את ההגבלות על המטבע, העלתה את מחיר הדלק המסובסד והוציאה לפועל מס ערך מוסף בשנה שעברה, לפני שקיבלה הלוואה של 12 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית.

רוב התקציב - 34 מיליארד לירות - יופנה להעלאת תשלומי הפנסיה ובונוסים לעובדי מגזר ציבורי בעקבות העלייה ביוקר המחיה, אמר אל-גאהרי. סגן שר האוצר אחמד קוצ'וק אמר כי הממשלה לקחה בחשבון את יוקר המחיה כשהכינה את תקציב 2017-18, ועדיין מצפה לגירעון בתקציב של כ-9% מהתמ"ג, אמר בראיון לרשת הטלוויזיה אל-ערביה.

הלירה המצרית איבדה מאז נובמבר כמחצית מערכה מול הדולר. גורמי ממשל אומרים כי קרן המטבע מסייעת למצרים להשיב את הביטחון הדרוש להתאוששות הכלכלית, לאחר שמשקיעים זרים השקיעו מיליארדי דולרים באג"ח מצריות ובשוק המניות המצרי.

האינפלציה, מנגד, עדיין גבוהה, והממשלה מצפה לממוצע של 23% בתקציב השנה הקרובה. בשבוע שעבר הבנק המרכזי העלה את שיעור הריבית ב-2%, שעה שהממשל צפוי לקצץ בסובסידיות על דלק וחשמל בשנת התקציב הקרובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker