הסרטון שמתפשט ברשת: שמועות בוואטסאפ שהסתיימו ברצח 7 חפים מפשע

מתקפות שהתרחשו ביום חמישי במרחק שעת נסיעה במדינת ג'הרקאנד שבהודו המחישו את ההפקרות במדינה שמנסה לקדם את הכלכלה ואת החברה למאה ה-21

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שמועות שהופצו בוואטסאפ בהודו הובילו לרצח של שבעה גברים. בסרטון שנהפך ויראלי נראה אדם שרוע על הקרקע, מתחנן על חייו, כשאספסוף מכה אותו למוות. הוא אחד משבעה גברים שנרצחו בתקיפות אכזריות בשבוע שעבר, כשבחלק מהן אנשי משטרה העלימו עין.

שתי המתקפות שהתרחשו ביום חמישי במרחק שעת נסיעה במדינת ג'הרקאנד, המחישו את הפקרות החוק במדינה, שמנסה לקדם את הכלכלה ואת החברה למאה ה-21. המתקפות אירעו בעקבות שמועות בוואטסאפ שמזהירות מפני זרים שחוטפים ילדים. הסיפורים היו כוזבים לחלוטין.

בתוך מספר שעות התגודדו יותר מ-500 איש, והאנשים שנהרגו היו חפים מפשע שחלפו במקום, לפי המשטרה. "לא היה מקרה אחד של חטיפת ילדים שדווח באזור", אמר שריקאנט קהוטרה ממשטרת גטשילה, העיירה בה התגורר אחד הנרצחים.

"האספסוף הרג את האנשים האלה במתכוון", אמר אנימש נאיטהני ממשטרת ג'הרקאנד. "הם ידעו שהם לוקחים את החוק לידיהם, ובמקום להסגיר אותם למשטרה הם הרגו אותם". לדבריו, המשטרה עדיין חוקרת מי עמד מאחורי הודעות הוואטסאפ.

מקרים של אלימות על ידי אספסוף מתרחשים באופן קבוע בהודו, לרוב ללא התערבות או חקירה רצינית של המשטרה, אלא אם מדובר בתקיפות על רקע דתי או נגד נשים.

נאיטהני אמר כי המתקפות הגיעו משום מקום בעקבות ההודעות בוואטסאפ. לדבריו, "השמועות על ילדים שנחטפים הופצו בוואטסאפ כמו אש בשדה קוצים. בכפרים אנשים החלו לשמור על הכפר שלהם. משום שרובם אנלפביתים, הם לא יודעים להבדיל בין דיווח חדשות אמיתי לבין שמועות".

נאיטהני הוסיף כי 20 בני אדם נעצרו בחשד לרצח ומהומות אלימות. צוות חוקרים יגיש דו"ח בתוך חודש. השוטרים שאחראים על תחנות המשטרה באזור המתקפות הושעו מתפקידם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker