כך שקעה הכלכלה המבטיחה בעולם בבולען מפלצתי של שחיתות

קניית שרים וחברי פרלמנט, 200 מעצרים, מזוודות כסף במיקומים סודיים, שליחת מנכ"לים ופוליטיקאים למאסרים ממושכים ו-4 נשיאים שחשודים בשחיתות: פרשת Car Wash בברזיל, אחת החמורות בהיסטוריה של קשרי הון־שלטון, מגיעה לשיא ■ עכשיו תורן של המהומות האלימות

נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בסאו פאולו, בשבוע שעבר. על השלט נכתב "טמר החוצה"צילום: NACHO DOCE/רויטרס
נדן פלדמן

לפני קצת יותר מחודשיים נמאס למרסלה טמר, הגברת הראשונה של ברזיל, מהמצב בארמון הנשיאות. טמר, מלכת יופי לשעבר הצעירה מהנשיא ב–43 שנה, הזמינה לארמון כומר בתקווה שיוכל לפתור את הבעיה שרדפה את הזוג הנשיאותי מאז שהשתכן במקום באוגוסט שעבר: רוחות רפאים.

בעלה, הנשיא מישל טמר, התלונן כי מהלילה הראשון בארמון אלורדה בבירה ברזיליה הוא ואשתו לא הצליחו לישון כמו שצריך, ובראיון לתקשורת הודה כי השניים תהו אם במעון הנשיאותי מסתובבות רוחות. אולם הכומר נכשל במשימתו, והזוג נאלץ לעקור חזרה לארמון ג'אבורו המשמש את סגן הנשיא, שם התגוררו במשך חמש שנים, כשטמר כיהן תחת הנשיאה המודחת דילמה רוסף.

מהרוחות טמר כנראה הצליח להימלט, אבל ספק אם הנשיא ישן טוב בלילה. מאז השבוע שעבר רודפות אותו האשמות חמורות, שעלולות להביא להדחתו. במארס, שעה שאשתו נלחמת ברוחות, טמר הוקלט בחשאי על ידי איש העסקים סלוויי בטיסטה, יו"ר חברת הבשר JBS, במהלך פגישה בין השניים. בהקלטה נשמע טמר דוחק בבטיסטה להמשיך ולשחד את יו"ר הבית התחתון לשעבר, אדוארדו קונהה, שנמצא בכלא לאחר שנשלח ל–15 שנות מאסר. לפי החשד, טמר לחץ על בטיסטה לשחד את קונהה כדי להבטיח את שתיקתו באשר למעורבות הנשיא בפרשת שחיתות מפלצתית, שמטלטלת את הכלכלה הגדולה באמריקה הלטינית מזה שלוש שנים.

הפרשה הזאת, שזכתה לכינוי Car Wash על שם המבצע המשטרתי שחשף אותה ב–2014, הובילה כבר ליותר מ–200 מעצרים, כולל שורה של בכירים במערכת הפוליטית בברזיל ומנהלים בחברות גדולות. בפרשה נחשפה מערכת שחיתות מתוחכמת ורבת זרועות, שבה הועברו תשלומי שוחד וטובות הנאה בסכום כולל של 2 מיליארד דולר במשך שנים — לחברי פרלמנט, לשרים, לפקידים בכירים במשרדים ממשלתיים ולמנהלים בחברת הנפט הממשלתית פטרובראס, שנמצאת בלב הפרשה. פטרובראס נהפכה לחברת ענק עם צמיחתה המטאורית של ברזיל בעשור שעבר. ב–2013 היא דורגה במקום ה–20 ברשימת החברות הציבוריות הגדולות בעולם, לפי "פורבס". ב–2010 היא גייסה 70 מיליארד דולר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה עד אז, שהגדילה את אחזקות הממשלה בחברה ל–55%.

הנשיא המכהן מישל טמר ואשתו מרסלהצילום: UESLEI MARCELINO/רויטרס

הסערה התורנית הוציאה מפגינים לרחובות סאו פאולו וריו דה ז'נרו, אולם בניגוד למחאה ההמונית ששטפה את ברזיל ב–2016 והובילה להדחתה של רוסף, הפעם רק מאות אנשים צעדו ברחובות הראשיים של שתי הערים הגדולות במדינה בימים שלאחר חשיפת ההקלטה. נדמה היה שהציבור נהפך לאדיש לשחיתויות באליטה הפוליטית, או מיואש מנבחרי הציבור שלו.

אולם ברביעי בלילה המצב הידרדר במהירות: קרית הממשלה בברזיליה נשטפה בעשרות אלפי מפגינים, שתבעו מטמר להתפטר בהפגנה האלימה ביותר בבירה מאז 2013. המפגינים פרקו את זעמם לא רק בגין גילויי השחיתות החדשים, אלא גם בשל מדיניות הצנע שנקט הנשיא החדש כלפי השכבות החלשות במטרה לצמצם את הגירעון הממשלתי, שעה שחשבונות הבנק של הפוליטיקאים תפחו הודות לתשלומי שוחד. ההפגנה התלקחה במהירות. כוחות משטרה גדולים שהגיעו למקום ירו כדורי גומי וגז מדמיע לעבר המפגינים, שצעדו אל בניין הקונגרס. חלק מהמפגינים, רעולי פנים, השיבו בירי של זיקוקים רבי עוצמה, השליכו רהיטים וריססו כתובות גרפיטי על בנייני ממשלה. יותר מ–50 איש נפצעו, אחד מהם קשה, ואתמול הודיעה המשטרה על הרוג אחד. מפגינים טענו כי שוטרים ירו גם מנשק חי.

בשיאה של ההפגנה הבעירו מפגינים את בניין משרד החקלאות וניפצו זגוגיות של משרדי ממשלה. כמה סוכנויות ממשלתיות נאלצו להתפנות, לפי הודעת הממשלה. טמר נאלץ לשלוח כוחות צבא בצו נשיאותי מיוחד כדי להגן על משרדי הממשלה הפדרלית, ומחשש שהמפגינים ינסו לעוט על ארמון הנשיאות. "המהומות האלה בלתי מתקבלות. הנשיא טמר לא יאפשר להן להימשך", הודיע שר ההגנה ראול יונגמן.

אולם שליחת כוחות הצבא לדכא בכוח את המפגינים גררה גם ביקורת, במדינה שזוכרת היטב את הברוטליות של הדיקטטורה הצבאית ששלטה ב–1964–1985. "מה הם הולכים לעשות? להתערב ולפתוח במלחמה נגד האזרחים שנמצאים שם?", אמר הסנאטור גלייסי הופמן ממפלגת הפועלים.

כל המפלגות מעורבות בפרשה הנוכחית

השיטת בפרשת Car Wash עבדה כך: מנהלים בחברות בנייה ברזילאיות גדולות כמו אודברכט, OAS ואנדרדה גוטירז הקימו קרטל כדי לתאם ביניהם אילו חברות יזכו בחוזים שמנים של פטרובראס, בסכומים של מיליארדי דולרים. בנוסף הם קשרו קשר לנפח את סכומי המכרזים לטובת החברות, כשחלק מהסכומים המנופחים שומשו להעברת כספי שוחד במיליוני דולרים לפוליטיקאים ולבכירים בפטרובראס, כדי שאלה יאשרו את המכרזים המנופחים.

בפרשה מעורבות כל המפלגות במערכת הפוליטית, ובראשן מפלגת הפועלים של הנשיאים לשעבר לולה דה סילבה ודילמה רוסף, ולא פחות מ–16 חברות עסקיות. 20 מנהלים בכירים בשמונה מהחברות שהו במעצר ללא אפשרות שחרור בערבות במשך חודשים. חלקם כבר הורשעו ונשלחו לתקופות מאסר ממושכות, ובראשם מנכ"ל אודברכט, מרסלו אודברכט, שהורשע בבית משפט פדרלי ונשלח ל–19 שנות מאסר בגין סעיפי שוחד, הלבנת הון ופשע מאורגן.

אודברכט, שניהל ביד רמה את קונגלומרט ההנדסה והבנייה הגדול בברזיל, הודה בהעברת תשלומי שוחד של 30 מיליון דולר לבכירים בפטרובראס. עסקי השוחד של אודברכט היו כה נרחבים ומקובלים עד שבחברה הוקמה מחלקה מיוחדת לניהול ומעקב של תשלומי השוחד, כולל משלוחים של מזוודות עמוסות שטרות כסף למיקומים סודיים.

הפעילות הזאת נמשכה יותר משני עשורים, וכללה תשלומי שוחד לפקידי ממשל ביותר מעשר מדינות, עד שנחשפה בזכות שיתוף פעולה בין הרשויות בברזיל, ארה"ב ושווייץ. בדצמבר האחרון הטיל בית משפט פדרלי בניו יורק קנס של 3.5 מיליארד דולר על אודברכט בשל הפרת החוק האמריקאי למניעת שחיתות במדינות זרות (Foreign Corrupt Practices Act) — הקנס הגבוה שהוטל אי־פעם על הפרת חוק זה. התיק צפוי להניב כתבי אישום נוספים נגד בכירים בחברה.

כמו בלא מעט פרשיות שוחד והלבנת הון, גם מפלצת השחיתות של ברזיל התגלתה במקרה. החקירה המשטרתית בתיק Car Wash החלה במארס 2014, במסגרת חקירה על הלבנת הון במדינת פראנה בדרום־מערב ברזיל. כשהחוקרים פישפשו בחומרים, התחוור להם כי מדובר בפרשה גדולה הרבה יותר מכמה תפוחים רקובים, לאחר שגילו כי עבריין הלבנת הון בשם אלברטו יוסוף רכש רכב ריינג'רובר מפואר עבור מנהל בכיר בפטרובראס בשם פאולו רוברטו קוסטה. משם הדרך לגילויי שחיתות נרחבים בפטרובראס היתה קצרה, ובמהרה התברר כי העבריינים הגדולים באמת הם הפוליטיקאים וראשי חברות הענק שהיו ככלים שלובים.

הפרשה כבר מוגדרת כגדולה בהיסטוריית השחיתות הענפה של ברזיל, והיא ודאי אחת הגדולות בתולדות קשרי ההון־שלטון של העידן הנוכחי. תוכנית התחקירים הוותיקה 60 דקות של רשת CBS הקדישה ל–Car Wash תוכנית מיוחדת בשבוע שעבר, שכללה ראיון נרחב עם התובע המוביל של חקירת הענק, דלטאן דלגנול. דלגנול, שמתמודד כבר תקופה ארוכה עם לחצים כבדים מצד פוליטיקאים ואנשי עסקים ובגיל 37 נושא על כתפיו אחריות כבדה לגורלם של כמה מהאישים החשובים והחזקים במדינה, אמר כי הפרשה חמורה הרבה יותר מאשר פרשת ווטרגייט, שנחרטה כטראומה במערכת הפוליטית של ארה"ב והובילה להתפטרותו של הנשיא ריצ'רד ניקסון ב–1974 — הנשיא היחיד בהיסטוריה האמריקאית שהתפטר.

בפרשה הברזילאית מעורבים ארבעה נשיאים. הראשון הוא לולה דה סילבה, שכיהן ב–2003–2011 ונחשב לאחד הנשיאים המצליחים והפופולאריים בתולדות ברזיל. דה סילבה, גיבור מעמד הפועלים ואדם שטיפח מוניטין של פוליטיקאי עממי וצנוע, נעצר במארס שעבר וחשוד בקבלת כספים מפטרובראס וטובות הנאה שכוללות דירת יוקרה ובית בכפר. השנייה היא דילמה רוסף, בת טיפוחיו של דה סילבה, שירשה אותו בראשות מפלגת הפועלים וכיהנה כנשיאה מ–2011 עד הדחתה ב–2016. רוסף, שהבטיחה לרסק את השחיתות השלטונית, כיהנה כיו"ר דירקטוריון פטרובראס ב–2003–2010 אך מכחישה שידעה על העבירות הפליליות החמורות שבוצעו בחברה בתקופתה. רוסף לא הודחה מתפקידה בשל מעורבותה בפרשה, אלא בעקבות הפרת חוקי התקציב של המדינה לאחר שהעבירה תקציבים לצמצום גירעון באופן לא חוקי. הנשיא השלישי המעורב הוא הנשיא המכהן מישל טמר, העומד בראש מפלגת המרכז־ימין התנועה הברזילאית הדמוקרטית מאז 2001, שחשוד בקידום מתן שוחד לאסיר ובשיבוש הליכי משפט. הרביעי הוא פרננדו קולור דה מלו, נשיא ברזיל ב–1990–1992 וראש מפלגת הפועלים הנוצרית, שהודח מתפקידו בשל חשדות לשחיתות. בפרשה הנוכחית הוגש נגד דה מלו כתב אישום בדצמבר בגין מעורבות בקבלת שוחד מבכירים בפטרובראס. ביולי שעבר פשטה המשטרה על ביתו והחרימה מכוניות פרארי, פורשה ולמבורגיני.

"המערכת הפוליטית של ברזיל מושחתת מאז התקופה הקולוניאליסטית, כשהאליטה הפוליטית והכלכלית ניצלה את השליטה במדינה לרווחים אישיים", אומר פרופ' ג'יימס גרין, היסטוריון של אמריקה הלטינית וראש מרכז ברזיל באוניברסיטת בראון. "הקשרים בין האליטה הכלכלית והפוליטית עמוקים ביותר ונמצאים ברחבי הכלכלה ולאורך הקשת הפוליטית. ידוע במשך שנים שהקמפיינים הפוליטיים בברזיל ממומנים מתרומות לא חוקיות לפוליטיקאים שונים. ניצול עמדת כוח בתוך הממשלה לרווח אישי הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות הפוליטית, אבל רק לעתים נדירות אישים הורשעו. לכן, מבצע Car Wash ופעילות משטרתית מהסוג הזה הם תופעה חדשה ומבורכת, אם כי לצערי כללה גם השחתה של הרשות השופטת כדי להשיג את מטרותיה. מערכת המשפט הדליפה מידע סודי לעיתונות, אישרה הקלטות בלתי חוקיות, ביצעה מעצרים מקיפים של אנשים שלכאורה היו מעורבים בפשע".

גרין מציג ארבעה סוגים של שחיתות שלטונית שהשתרשו בברזיל. "אחד הוא קניית קולות בפרלמנט, כלומר העברת כסף לפוליטיקאים בתמורה לנאמנות פוליטית; השני הוא קבלת תרומות לא חוקיות לקמפיינים; השלישי הוא גזילת משאבים מהמדינה לכיס הפרטי; והרביעי הוא שוחד וטובות הנאה כדי לוודא זכייה במכרזים ממשלתיים. כל סוגי השחיתות האלה מוטמעים במערכת הפוליטית ותקפים לכל המפלגות. החקירות נגד מפלגת הפועלים, שנמצאת בשלטון 12 שנה, נגעו בעיקר לסוג השחיתות האחרון, משום שאלה האנשים ששולטים בממשלה הפדרלית ויש להם יותר גישה לאמצעי שחיתות. מה שמשמעותי בנוגע לאישומים החדשים הוא שהם פוגעים במרכז ובימין הפוליטי".

למרות הגילויים, יש תקווה לניקוי אורוות

בינתיים, למרות קריאות באופוזיציה ואף במפלגתו להתפטר ומתקפה חריפה עליו מצד גורמים בתקשורת ובעולם העסקי, טמר מסרב להתפטר, ואף מנסה להפגין נחישות כי בכוונתו להמשיך בתפקידו עד הבחירות בסוף 2018. "אני לא אתפטר. תדיחו אותי אם אתם רוצים. אם אתפטר, זאת תהיה הודאה באשמה", אמר טמר השבוע לעיתון הנפוץ בברזיל, פולהה די סאו פאולו. "בשבועות הקרובים אפגין את כוחי הפוליטי באמצעות הבאת חוקים חשובים להצבעה בקונגרס. גורלי טרם נחרץ".

נראה ש"טרם" היא מילת המפתח. "טמר נחלש ביותר בעקבות גילויי השחיתות החדשים", אומר גרין. "האישומים מספיק רציניים עד שתאגיד המדיה החזק והמשפיע ביותר בברזיל, רדה גלובו השמרן, קרא לו להתפטר, לשכת עורכי הדין של ברזיל קראה להדחתו, ובקונגרס כבר הוגשו בקשות לפתיחת הליך הדחה, אף שלעת עתה יו"ר הבית התחתון רודריגו מאיו הבהיר כי לא יקבל אותן". אם טמר אכן יתפטר, מאיו ימונה זמנית לתפקיד ולקונגרס יינתנו 30 יום לבחור נשיא חדש. גרין סבור כי טמר יתפטר לפני שהבית התחתון יחל בהליך הדחה.

הפגנות בברזיליה, הבירה. המפגינים לא זועמים רק על השחיתות, אלא גם על מדיניות הצנע שנקט טמרצילום: EVARISTO SA/אי־אף־פי

הגילויים על טמר, שעשויים להוביל לכתב אישום נגדו בחשד למעורבות בשוחד ושיבוש הליכי משפט, הרעידו את ברזיל, בפעם המי יודע כמה מאז פרצה פרשת פטרובראס לפני שלוש שנים. החשיפה ביום שישי הפילה את בורסת המניות, הריאל צנח, משקיעים ברחו משוק האג"ח המקומי וסוכנות הדירוג S&P 500 הזהירה כי תוריד את דירוג האשראי של המדינה לדרגת זבל אם הסערה הפוליטית תפגע בהוצאתן לפועל של רפורמות עבור יעילות בשוק התעסוקה ובפנסיות.

"החדשות האחרונות הוכיחו לציבור שהשחיתות מושרשת עמוק מאוד בעולם הפוליטי שלנו. אנשים פשוט כבר לא מאמינים לפוליטיקאים בימים האלה", אומרת ליה קונצלר, 31, מברזיליה, שעובדת בערוץ הטלוויזיה הציבורי TV Brazil. "אנשים חשים סלידה מכל הפרשה וגם מכך שכספי המסים שלהם נוצלו לרעה, משום שהשירותים הציבוריים בברזיל הם ברמה מאוד נמוכה. יחד עם זאת, אני לא מרגישה שיש תחושה של יאוש. יותר של חוסר אמון. רבים סבורים שיש כאן הזדמנות לשינוי במערכת הפוליטית, אם כי מתקשים לראות מי יהיה מתאים כדי לבצע שינוי".

יש מי שמציע להסתכל על הדברים בזווית חיובית. "אם פעם אחר פעם הרשויות בברזיל חושפות מעשי שחיתות של פוליטיקאים ונשיאים ותובעות אותם לדין, זה מצביע על בגרות של השיטה הפוליטית, וזאת תעודת כבוד למשטר הדמוקרטי", אומר פרופ' אריה קצוביץ', חוקר אמריקה הלטינית בחוג ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית. "ייתכן מאוד שאם הדברים האלה היו מתרחשים לפני 20–30 שנה הם לא היו יוצאים החוצה, אבל כיום אי אפשר יותר לעבור על הדברים האלה לסדר היום מבחינת תגובת הציבור. בברזיל מנהיגים לא יכולים לחשוב יותר במובנים של 'המדינה זה אני' ולהרגיש שהם יכולים לקחת כסף לכיסם מהקופה הציבורית. אי אפשר לקנות יותר שופטים, ומה שפעם היו יכולים לפתור בהפיכה צבאית, פשוט לא בא בחשבון יותר. השחיתויות שהאליטה הפוליטית מעורבת בהן בברזיל אינן חדשות. מה שחדש הוא המודעות לשחיתות, כולל ההצפה של הדברים האלה ברשתות החברתיות. יש יותר מידע ופחות סובלנות ציבורית. ומכיוון שברזיל היא המדינה החשובה והעשירה ביותר ביבשת, אז גם הנפח והחשיבות של החברות הברזילאיות הרבה יותר גדול בהשוואה למדינות אחרות באמריקה הלטינית".

בסבך הפרשיות, הכלכלה הברזילאית שקעה במשבר עמוק, שהתאפיין בצמיחה שלילית, באינפלציה גבוהה ובבריחת משקיעים. הזעזועים הכלכליים הגיעו לא רק בשל שערוריית השחיתות שהתפוצצה בלב המערכת הפוליטית והמגזר העסקי, אלא גם בשל ירידה חדה במחירי האנרגיה והסחורות: הנפט צנח ביותר מ–50% מאז יוני 2014, אז היה מחירו 100 דולר לחבית, ומדד הסחורות של בלומברג צנח בתקופה זאת ביותר מ–40%. ברזיל, כאחת מיצואניות הסחורות הגדולות בעולם, ספגה מכה קשה, ואילו פטרובראס, יצואנית האנרגיה הגדולה ביותר של ברזיל, הוכתה פעמיים — הן בשל צניחת מחיר הנפט והן בשל גילויי השחיתות בחברה, שהבריחו משקיעים. החברה נאלצה לדחות את פרסום הדו"ח השנתי ל–2014 בשל ריבוי החקירות והעצורים בשדרות ההנהלה. רק באפריל 2015 פירסמה דו"חות פיננסיים שנתיים, שעברו בקרה חשבונאית מיוחדת וכללו סעיף מדהים: החברה הציגה תשלומי שוחד בהיקף של 2.1 מיליארד דולר כחלק מפעילותה השוטפת. בנוסף ספגה פטרובראס מחיקת ערך של כמעט 17 מיליארד דולר בשל ניפוח שווי נכסים ואי־סדרים חשבונאיים. החברה נאלצה למכור נכסים ב–13.7 מיליארד דולר בשנתיים שחלפו מאז.

הנשיאה לשעבר דילמה רוסףצילום: Marco Ugarte/אי־פי

תוך שנה וחצי מאז אוגוסט 2014 צללה מניית פטרובראס ב–80%, משיא של 23.5 דולר למניה לשפל של 4.41 בינואר 2016. מאז הצליחה להתאושש במאות אחוזים וכעת היא נסחרת ברמה של 15.5 דולר. "הסיפור הגדול בפטרובראס הוא השחיתות, אבל גם עם הפרשה אי אפשר לקחת מהחברה את הכוח האדיר שיש לה", אומר ארז ברית, מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. "אם משקיעים סבורים שהחברה כיום נקייה יותר משחיתות מכפי שהיתה בעבר, הם ישקיעו בה ויטיסו את המניה. הפרשה הזאת מביאה לניקוי אורוות בחברה ותהליכי התייעלות, וזה משפיע. עם זאת, בפרספקטיבה רחבה יותר רואים שבשלוש השנים האחרונות מניית פטרובראס עדיין ירדה ב–24% וגם בטווח של חמש שנים היא עדיין בתשואה שלילית, כך שהיא עדיין חבוטה".

בדומה לפטרובראס, גם כלכלת ברזיל כולה מצליחה להפגין שיפור עקבי בכמה מדדים חשובים: האינפלציה נחתכה, מאזן התשלומים השתפר והצמיחה צפויה לחזור השנה לאפיק חיובי אחרי שנתיים של התכווצות, אף שזאת מוערכת בשיעור צנוע של 0.7% ב–2017. "כולם יודעים שלברזיל יש פוטנציאל אדיר, שנובע ממשאבי הטבע העצומים שלה ומהכלכלה הצומחת. הבעיה הגדולה היא השחיתות", אומר ברית. "ברזיל נמצאת כיום במקום הרבה יותר טוב בעיניהם של משקיעים זרים. הגירעון הצטמצם — ב-2015 הוא היה 4.4%, וברבעון האחרון הוא כבר התכווץ ל–1.3%. האינפלציה צנחה מרמות של 11% לפני שנתיים לכ–4% בלבד כיום. הבנק המרכזי גם החל להוריד את הריבית בשנה האחרונה, ובתחילת החודש היא הורדה ב–1% שלם ל–11%, אחרי שהגיעה לשיא של יותר מ–14%. אז כשמשקיעים מסתכלים על נתוני המקרו הם שואבים אופטימיות. אין כיום הרבה כלכלות גדולות מתעוררות שצומחות, והבעיה הגדולה של ברזיל היתה בעיקר האינפלציה והריבית. כששתיהן נמצאות במגמת ירידה מעודדת, זה מאפשר לשוק לנוע קדימה. כל עוד נתוני המקרו מצביעים על שיפור, המשקיעים ימשיכו לזרום לברזיל".

הנשיא לשעבר לולה דה סילבהצילום: בלומברג

הנתונים המעודדים הובילו גם לעליות בבורסה. מדד המניות BOVESPA טיפס ב–12 החודשים האחרונים בכ–25%. "חלק גדול מהעלייה שהיתה בבורסה והאופטימיות של המשקיעים נבעו מהרפורמות שהבטיח טמר, בעיקר בשוק העבודה ובפנסיה, שרוב הציבור מתנגד להן כי הן יפגעו בו", מסביר ברית. "אבל הבורסה בברזיל עלתה גם כי זאת המגמה בכל השווקים המתפתחים. מדד השווקים המתפתחים עלה בכ–30% ב–12 החודשים האחרונים. לכן, ברזיל לא שונה במובן הזה משאר השווקים המתפתחים, שנהנו מכניסה של משקיעים בשנה האחרונה. כשדונלד טראמפ נבחר חששו שהשווקים המתפתחים יפלו כתוצאה מביטול הסכמי סחר והתחזקות של הדולר, אבל אחרי חודשיים העניינים נרגעו וראינו שכל המטבעות של השווקים המתפתחים עלו".

אולם נדמה שהדבר האחרון שאפשר לומר כיום על ברזיל, כולל על המערכת הפוליטית, המגזר העסקי והכלכלה כולה, הוא שהעניינים נרגעו. "המצב בברזיל אינו יציב בצורה קיצונית כרגע", אומר פרופ' גרין. "יש סנטימנט גובר נגד כל המפלגות הפוליטיות, עם סיכון לעלייה של מנהיג ימין פופוליסטי בנוסח טראמפ, כמו ראש העיר הנוכחי של סאו פאולו, ז'ואו דוריה, או פוליטיקאי חצי פשיסטי כמו חבר הקונגרס ג'איר בולסונרו, וזכייה בבחירות לנשיאות ב–2018. עדיין מוקדם לדעת. בשלב הזה, דה סילבה יכול לרוץ לנשיאות ב–2018, והסקרים מראים שהוא יכול להיבחר למרות אישומי השחיתות נגדו". באי הוודאות הנוכחית שאופפת את עתידם הפוליטי של דה סילבה ושל טמר, השניים עשויים למצוא עצמם שותפים בעתיד הלא רחוק — או בקואליציה שתורכב אחרי הבחירות הבאות, או בתורנות המטבח בכלא הפדרלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker