לקראת ועידת אופ"ק: מחיר הנפט מטפס לשיא של חמישה שבועות

היום ידונו מדינת אופ"ק בהארכת הסכם קיצוץ תפוקת הנפט בתשעה חודשים כדי להוביל לירידה במלאי הנפט העולמי ולעלייה במחירים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח נפט
קידוח נפטצילום: בלומברג

הנפט מטפס לשיא של חמישה שבועות ומתקרב ל-52 דולר לחבית לפני פתיחת ועידת שרי האנרגיה של אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) היום בווינה. בפגישה ידונו השרים אם להאריך את הסכם קיצוץ התפוקה שנכנס לתוקפו בינואר.

נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי הנסחר בניו יורק עולה ב-0.8% ל-51.8 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה ביולי הנסחר בלונדון עולה ב-0.8% ל-54.4 דולר לחבית. ועדה מטעם חברות אופ"ק ושותפות להסכם קיצוץ התפוקה המליצה להאריך את ההסכם בתשעה חודשים. החלטה סופית בנושא תתקבל היום. בינתיים, בארה"ב פורסמו נתונים שמצביעים על ירידה במלאי הנפט בארה"ב זה שבוע שביעי ברציפות, אך תפוקת הנפט עלתה.

העליות בנפט נרשמות על רקע התמיכה של סעודיה, יצרנית הנפט הגדולה באופ"ק, ורוסיה, יצרנית הנפט הגדולה בעולם שחתומה גם על ההסכם, תמכו בהארכתו ל-2018. מלאי הנפט העולמי נשאר גבוה יותר מהציפיות הראשוניות של מדינות אופ"ק, אך הנתונים שמעידים על צמצום המלאי בארה"ב תורמים לאופטימיות של מדינות אופ"ק.

"השוק מחכה לתוצאות הוועידה. ברור שזה ישפיע על השוק", אמר מייקל מקארתי, אסטרטג שוק ראשי בחברת CMC  מרקטס בסידני. "ההסכם יוצא דופן מבחינת המשמעת של החתומות עליו. מהבחינה הזו, הוא הצלחה".

בהודעת של ועדת החברות באופ"ק נכתב כי המדינות הסכימו לעקוב אחרי השינויים בשוק ולערוך "התאמות נוספות אם יידרשו". שר האנרגיה של רוסיה, אלכסנדר נובאק, אמר בווינה כי המדינות ידונו על הארכת ההסכם בתשעה חודשים עם אפשרות להארכתו בשלושה חודשים נוספים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker