שמונה שנים אחרי: קורבנות הונאת הפונזי של ברני מיידוף עדיין מחכים לכסף

קרן מיידוף, שאחראית על העברת 4 מיליארד דולר לקורבנות הונאת הפונזי, קיבלה תשלום בסך 38 מיליון דולר בארבע השנים האחרונות על עבודתה – הקורבנות עדיין לא קיבלו את התשלום הראשוני

לוגו בלומברג
בלומברג
רוברט דה נירו ומישל פייפר בתפקיד ברני ורות מיידוף בסרט טלוויזיה של HBO
רוברט דה נירו ומישל פייפר בתפקיד ברני ורות מיידוף בסרט טלוויזיה של HBOצילום: Craig Blankenhorn/אי־פי

חברה שמועסקת על ידי ממשלת ארה"ב, שמופקדת על חלוקת 4 מיליארד דולר לקורבנות הונאות הפונזי של ברני מיידוף, קיבלה תשלום בסך 38 מיליון דולר בארבע השנים האחרונות, אך הקורבנות עדיין מחכים לצ'ק הראשון.

משרד המשפטים האמריקאי חשף את היקף התשלומים ששולמו לריצ'רד ברידן, מנהל קרן מיידוף שאחראית על פיצוי הקורבנות, לאחר שבלומברג הגיש בקשה לחשיפת הנתונים לפי חוק חופש המידע. שכרו של ברידן משולם במזומן מכספי הקרן.

שמונה וחצי שנים לאחר שנעצר מיידוף, הקורבנות עדיין נאבקים לקבל את כספם. מיליארדי דולרים חולקו לקורבנות הונאת הפונזי מקרן אחרת. "זה מאד מתסכל שאנשים עושים כסף בצורה כזאת - משתמשים בכסף שאמור להיות מיועד לקורבנות", אומרת דפני ברוגון, שמשפחתה הפסידה 5 מיליון דולר בהונאת הפונזי.

קרן מיידוף הוקמה בשנת 2012 במטרה להשיב לקורבנות ההונאה את כספם. הקרן החרימה 2.5 מיליארד דולר מאחד מלקוחותיו הגדולים של מיידוף - ג'פרי פיקוור. לקרן נוספו 1.7 מיליארד דולר לאחר ב-2014 לאחר שנחתם הסכם עם בנק ג'יי. פי מורגן, שהואשם בכך שהעלים עין מההונאה.

ברידן העריך בפברואר 2016 כי 40 אלף קורבנות יקבלו תשלום ראשון עד סוף אותה שנה – הם לא קיבלו. "משרד המשפטים האמריקאי ידוע באיטיות בכל הנוגע לקבלת החלטות", אומר ג'ון ברושיין עורך דין בפירמת באודיץ' אנד דואי שעוסק בנכסים שחולטו. "זה מאוד מפתיע שזה לוקח כל כך הרבה זמן, אני לא בטוח שזה באשמתו של ברידן. יכול להיות שזו בעיה במשרד המשפטים", הוא אומר.

לשם השוואה, ארווין פיקארד, שמפקח על פירוק חברתו של מיידוף העביר יותר מ-9 מיליארד דולר לקורבנות מאז 2009. פיקארד, עורך דין בפירמת בייקר אנד הוסטטלר, הגיש תביעות רבות לחילוט נכסים והקרן שלו מנוהלת בנפרד מהקרן שבניהולו של ברידן ותחת חוקים שונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker