בדרך למעצמת השקעות גלובלית: סעודיה הבטיחה - ועכשיו היא מקיימת

העסקות עם בלקסטון וסופטבנק מקדמות את קרן ההון הממשלתית של סעודיה, בדרכה לשלוט על יותר מ-2 טריליון דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיזצילום: HANDOUT/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

סעודיה מתכננת להפוך את קרן ההשקעות הממשלתית שלה לגדולה בעולם. הממלכה לקחה צעד ענקי קדימה לכיוון המטרה הזו ביום שבת, כאשר חתמה על עסקות של מיליארדי דולרים עם בלקסטון ועם סופטבנק.

קרן ההון הממשלתית, PIF, נמצאת במרכז מאמציה של סעודיה לגוון את הכנסותיה כך שלא יהיו מבוססות על נפט בלבד, במסגרת התוכנית הידועה כ"וויז'ן 2030". הקרן תוכל לשלוט בסופו של דבר ביותר מ-2 טריליון דולר, לפי דברי הנסיך מוחמד בן סלמאן. מכירה של פחות מ-5% בענקית הנפט הסעודית ארמקו תספק כסף להשקעה.  

"אנחנו רוצים להיות מעצמת השקעות", אמר ביום שבת מנהל הקרן, יאסיר אלרומיין, בהופעה ציבורית נדירה, באירוע שבו השתתפו בכירים סעודים, כמו גם בכירים בעולם העסקי, ובהם ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי פי מורגן צ'ייס. כוונת מנהלי הקרן היא להגדיל את נתח ההשקעות הזרות ל-50%.

הקרן התחייבה להשקיע 20 מיליארד דולר בקרן השקעות תשתית של בלקסטון, מנהלת הנכסים הגדולה בעולם. בלקסטון מתכננת לגייס את אותו הסכום ממשקיעים נוספים ולמנף אותו, כך שהסכום בקרן יגיע ל-100 מיליארד דולר.

ביום שבת הכריזו סעודיה וסופטבנק על סגירת סבב הגיוס הראשון בקרן הטכנולוגיה הגדולה ביותר מעולם. יותר מ-93 מיליארד דולר הובטחו בקרן, שבראשה עומדת סעודיה והענקית היפנית. הסעודים לא אמרו כמה מהכסף הושקע על ידם, אבל בן סלמאן התחייב להשקיע עד 45 מיליארד דולר בחמש השנים הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ