מיכל רמתי

ברק אובמה, הנשיא הנבחר ה-44 של ארצות הברית, נשא הבוקר (רביעי) את נאום הניצחון שלו מול קהל עצום בשיקאגו.

הוא המשיך ואמר כי התשובה לשאלות הגיעה בדמותם של תורים בכנסיות ובבתי הספר. "אנשים שחיכו שעות, רבים בפעם הראשונה בחייהם, שהאמינו שהקול שלהם יכול לעשות את ההבדל, אנשים עשירים ועניים, לבנים ושחורים, נכים ובריאים, הומואים וסטרייטים, אנשים שמאמינים שאנחנו לא רק אוסף של יחידים, אלא ארצות הברית של אמריקה".

"השינוי הגיע לאמריקה"

על פי אובמה, "השינוי הגיע לאמריקה". הוא התייחס גם ליריבו במירוץ, ג'ון מקיין. "מוקדם יותר הערב קיבלתי טלפון נעים בצורה יוצאת דופן מסנטור מקיין. הוא נלחם למען המדינה שהוא אוהב. הוא הקריב למען אמריקה שרובנו אינם יכולים אפילו להתחיל לדמיין. אני מברך אותו, ואת המושלת פיילין על כל הישגיהם, ואני מחכה לעבוד איתם ולחדש את הבטחתה של המדינה הזאת", אמר.

אובמה לא שכח גם להודות למשפחתו ולהציג גם את סגן הנשיא שלו, סנטור ג'ו ביידן. "לא הייתי עומד כאן הלילה ללא תמיכתה של בסיס המשפחה שלנו, אהבת חיי, הליידי הראשונה של האומה שלנו, מישל אובמה. סשה ומליה (בנותיו), אני אוהב את שתיכן יותר ממה שאתן יכולות לדמיין. הרווחתן ביושר את גור הכלבים החדש שבא איתנו לבית הלבן". בדבריו, הזכיר אובמה גם את סבתו שמתה יממה לפני תום המירוץ. "אני מתגעגע לסבתי הלילה, היא עשתה אותי למה שאני. תודה לאחותי מאיה, לכל אחי ואחיותי על התמיכה שהענקתם לי. למנהל הקמפיין שלי דיוויד פלאף. גיבור הקמפיין הזה שבנה את הקמפיין הפוליטי הטוב ביותר בתולדות ארצות הברית. לאסטרטג הראשי שלי דיוויד אקסלרוד, שהיה השותף שלי בכל שלבי הדרך. אתם גרמתם לזה לקרות".

"יהיו נסיגות, אבל נגיע בסוף לתוצאות המיוחלות"

אובמה סיכם ואמר כי לא ישכח לעולם למי באמת שייך הנצחון הזה. "הוא שייך לכם, אני מעולם לא הייתי המועמד המובן מאליו למשרה הזאת. זה קרה הודות לתרומות הקטנות, לדור הצעיר ששבר את המיתוס על אדישותו. ומיליוני אמריקאים שהתנדבו והתארגנו והוכיחו שממשל של העם ולמען העם אינו נעלם מעל פני האדמה. זה הנצחון שלכם. אני יודע שלא עשיתם את זה בשביל לנצח בבחירות, ולא עשיתם את זה למעני. בעודנו חוגגים הלילה, אנו יודעים שממתינים לנו האתגרים הגדולים בזמננו. שתי מלחמות, המשבר הכלכלי. הדרך לפנינו תהיה ארוכה. נגיע לשם אולי לא בשנה אחת ואולי אף לא בקדנציה אחת, אבל אני מבטיח לכם שאנחנו כעם נגיע לשם. יהיו נסיגות, אבל אני תמיד אהיה קשוב לכם, במיוחד כשדעותינו יהיו חלוקות".

מקיין: העם אמר את דברו בבירור

עם פרסום תוצאות המדגמים בקליפורניה, שהבטיחו למעשה את ניצחונו של אובמה, יצא מקיין לתומכיו באריזונה, ונשא את נאום ההפסד. "העם אמר את דברו ואמר אותו בבירור", אמר מקיין, "צלצלתי לברק אובמה לברך אותו על שהפך לנשיא המדינה ששנינו אוהבים". מקיין, הודה לבני משפחתו ולשרה פיילין, מי שהיתה המועמדת שלו לתפקיד סגנית הנשיא והוסיף "הפסדתי בבחירות. אני לא יודע מה היינו יכולים לעשות טוב יותר, אני משאיר את זה לאחרים להחליט. הקמפיין הזה היה הכבוד הגדול של חיי".

הסנטור הותיק הוסיף כי תמיד האמין "שאמריקה נותנת הזדמנויות, זו האומה הגדולה עלי אדמות. סנטור אובמה השיג דבר גדול בשבילו ובשביל משפחתו ואני מציע לו תנחומים על כך שסבתו לא חיה לראות יום גדול זה, ושהיא עזרה לגדל איש גדול".

מקיין התייחס בדבריו גם לקמפיין הארוך והמתיש שניהלו המתמודדים. "אנחנו התווכחנו, והוא ניצח. אלה ימים קשים למדינה, ואני מבטיח לו לסייע לו להוביל את המדינה באתגרים הרבים שעומדים בפניה. אני אומר לכולם בארצות הברית לחבור אלי ולהציע לנשיא הבא יכולת למצוא פשרות, להשיב את השגשוג והבטחון, ולגדל ילדים ונכדים במדינה טובה מזו שירשנו, למרות ההבדלים בינינו".

הקהל שהתאסף במקום ליווה את נאומו של מקיין בשאגות עידוד, אך גם בקריאות בוז בכל עת שהסנטור דיבר על המנצח אובמה. "זה טבעי הלילה לחוש אכזבה, אבל מחר נתגבר על זה. הכשלון הוא שלי, לא שלכם" אמר מקיין. "אני מודה לכולכם על הכבוד של תמיכתכם ומה שעשיתם למעני. אני לא יכול להגיד כמה אני מודה לכם, לאשתי סינדי, לילדי ואמי היקרה. אני תמיד הייתי בר מזל על האהבה והתמיכה - כל מה שאני יכול להבטיח בתמורה זה את אהבתי ושנים יותר שלוות, שהענקתם לי".

מקיין לא שכח גם את שותפתו למירוץ, מושלת אלסקה שרה פיילין. "פיילין היא אחת מהקמפיינריות הכי מרשימות שראיתי וקול חדש ומרשים במפלגה שלנו. תודה גם לבעלה טוד והילדים על המחויבות הגדולה והאומץ שהראו. נוכל לעקוב בעניין אחר העתיד הפוליטי שלה במפלגה, ובמדינה שלנו".

מקיין טען כי הפסיד בבחירות, אך הוא "לא יודע מה היינו יכולים לעשות טוב יותר, אני משאיר את זה לאחרים להחליט. הקמפיין הזה היה הכבוד הגדול של חיי, ולבי מלא תודה לעם האמריקאי שלאובמה וידידי סנטור ג'ו ביידן יש הכבוד להוביל אותנו בארבע השנים הבאות. יש בלבי רק אהבה למדינה הזאת", סיכם מקיין וירד מהבמה.

להלן מספר האלקטורים שהשיג כל אחד מהמועמדים:

אובמה -

ורמונט - 3 מסצ'וסטס - 12 אילינוי - 21 קונטיקט - 7 ניו ג'רזי - 15 מיין - 4 דלאוור - 3 מרילנד - 10 ואשינגטון הבירה - 3 ניו המפשייר - 4 פנסילווניה - 21 רוד איילנד - 4 מישיגן- 17 ויסקונסין - 10 מינסוטה - 10 ניו יורק - 31 אוהיו - 20 איווה - 7 ניו מקסיקו - 5 וירג'יניה - 13 קליפורניה - 55 אורגון - 7 וואשינגטון - 11 קולורדו - 9 פלורידה - 27 נוואדה - 5 הוואי - 4

סה"כ - 338 אלקטורים

מקיין -

קנטאקי - 8 דרום קרוליינה - 8 טנסי - 11 אוקלהומה - 7 אלבמה - 9 ויומינג - 3 צפון דקוטה - 3 ג'ורג'יה - 15 לואיזיאנה - 9 מערב וירג'יניה - 5 יוטה - 5 קנזס - 6 ארקנסו - 6 טקסס - 34 מיסיסיפי - 6 איידהו - 4 נברסקה - 5 דרום דקוטה - 3 אריזונה - 10

סה"כ - 157 אלקטורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker