משאל עם בשווייץ: נאסר על הקמת תחנות כוח גרעיניות

58% מהשווייצים תמכו בהצעת החוק הממשלתית שתעניק סובסידיות ליצרניות חשמל מאנרגיות מתחדשות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

המצביעים במשאל העם בשווייץ תמכו התוכנית הממשלתית להעביר סובסידיות בשווי של מיליארדי דולרים לתחום האנרגיות המתחדשות, לאסור על הקמת תחנות כוח גרעיניות ולחלץ חברות תשית שנקלעו לקשיים.

משאל העם נערך בשוויץ במסגרת שיטת הממשל המכונה דמוקרטיה ישירה – מתן זכות הכרעה לתושבים בסוגיות מרכזיות. נתונים ראשוניים מראים ש-58.2% מהמצביעים תמכו בהצעה הממשלתית.

צילום: ARND WIEGMANN/רויטרס

היוזמה השווייצית משקפת גם את המאמצים במקומות נוספים באירופה להפחית את התלות באנרגיה גרעינית. התנועה נגד אנרגיה גרעינית באירופה קיבלה תנופה אחרי האסון שאירע ב-2011 בכור הגרעיני בפוקושימה שביפן. גרמניה מתכוונת להפסיק להשתמש באנרגיה גרעינית עד 2022 ובאוסטריה נאסר השימוש באנרגיה גרעינית כבר לפני כמה עשורים.

"התוצאות מראות שהאוכלוסייה רוצה מדיניות אנרגטית חדשה ולא רוצה תחנות כוח גרעיניות", אמרה שרת האנרגיה של שווייץ, דוריס לוטהארד. לדבריה, החוק החדש יאפשר את חיזוק האנרגיות המתחדשות בשווייץ, יפחית את השימוש בדלק לייצור חשמל ויפחית את התלות ברכישת חשמל ממקורות חיצוניים.

"החוק מוביל את ארצנו לעתיד אנרגטי מודרני", היא אמרה במסיבת עיתונאים והוסיפה כי חלקים מהחוק יופעלו כבר ב-2018.

לפי לוטהארד, החוק החדש יגדיל את ההוצאה הממוצעת של משפחה בשווייץ על אנרגיה ב-40 פרנק, בגלל הצורך לממן את הסובסידיות ליצרניות חשמל ממקורות מתחדשים ואת תחזוקת רשת החשמל. המתנגדים טוענים כי החוק החדש יגדיל את ההוצאה של משפחה בת ארבע נפשות ב-3,200 פרנק (3,290 דולר) בשנה וכי ההסתמכות על אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח ייאלץ את שווייץ להסתמך יותר על יבוא חשמל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker