הביקור ששווה מאות מיליארדי דולרים

התחממות היחסים בין סעודיה לארה"ב לאחר עידן אובמה הביאה להכרזות על עסקות בסכומי עתק בסוף השבוע האחרון ■ הכסף יזרום ברובו לכיוון ארה"ב ברכש ביטחוני ובהשקעות בתשתיות - אבל מי שזקוקה יותר לברית המחוזקת היא סעודיה, העומדת בצומת דרכים קריטי

דפנה מאור
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איוונקה טראמפ בעת הביקור
איוונקה טראמפ בעת הביקורצילום: MANDEL NGAN/אי־אף־פי

היחסים בין ארה"ב לסעודיה משתרעים על פני דורות רבים, ותמיד היו מורכבים — מערכת של אינטרסים סותרים וצולבים, ותלות שלעתים היתה הדדית ולעתים חד־צדדית. בעידן שבו הטכנולוגיה מאפשרת לארה"ב להפחית את תלותה בנפט זר ללא היכר, ובו זמנית תמונת המצב הביטחונית במזרח התיכון נהפכה למורכבת מתמיד — ביקור נשיא ארה"ב במזרח התיכון מסמל שיא של הפשרה והתחממות ביחסים עם בעלת הברית המזרח תיכונית.

בתקופת הממשל הקודם בארה"ב, בראשות ברק אובמה, התקררו היחסים בין שתי המעצמות לפחות ברמה הרשמית, בין היתר עקב החתימה על הסכם הגרעין עם איראן — יריבתה ושכנתה של סעודיה, ועקב השקפות עולם שונות בנוגע לזכויות אדם. עם כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן חלה הפשרה מהירה ביחסים, למרות הכרזות תוקפניות שלו בעבר נגד סעודיה, שבהן האשים אותה במימון טרור וכמקור לאירועי הטרור של ספטמבר 2001.

נכון למארס 2017, סעודיה היא המחזיקה מספר 12 בעולם באג"ח של ממשלת ארה"ב, בסך 114 מיליארד דולר. המחזיקה מספר אחת של החוב האמריקאי החציוני היא יפן, עם 1.2 טריליון דולר, ואחריה סין, המחזיקה 1.1 טריליון דולר.

ביומיים האחרונים ביקר טראמפ בממלכה. הוא הספיק להיפגש עם המלך סלמאן ולרקוד עמו את ריקוד החרב קבל עם ועדה, וגם הכריז על עסקות בסכום חסר תקדים של מאות מיליארדי דולרים בין שתי המעצמות הצבאיות. אין מדובר רק ברכש צבאי, אלא גם בהשקעות אזרחיות, שיזרמו רובן ככולן בכיוון אחד — מסעודיה לארה"ב.

זמן קצר לאחר הגעתו של טראמפ לסעודיה, הכריזו נציגי שתי המדינות על עסקת נשק, שלפיה סעודיה תרכוש נשק ב–100 מיליארד דולר. העסקה כוללת התחייבויות עתידיות לרכש שיגיע בסך הכל ל–350 מיליארד דולר.

ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה, תחתום על הסכמים בשווי 50 מיליארד דולר עם חברות אמריקאיות, ובהן ג'נרל אלקטריק (GE), סלמברג'ה והליברטון — כך דיווח מנכ"ל החברה, אמין נאסר, לכתבים בריאד. "החברות האלה מנסות להגדיל את נוכחותן בסעודיה באמצעות הרחבת הסחר בין הצדדים", אמר נאסר. ביום שבת הכריזו אקסון וחברת הכימיקלים SABIC על הסכם להקמת מיזם הנדסי משותף, וטראמפ מיהר לצייץ את ברכותיו לחברה. עוד הסכם, בשווי 3.5 מיליארד דולר, נחתם בין האניוול לסעודיה.

בנוסף, בלקסטון, קרן ההשקעות הפרטיות הגדולה בעולם, חתמה עם קרן ההשקעות של ממלכת סעודיה על הסכם להשקעה בתשתיות, בעיקר בארה"ב, ב–40 מיליארד דולר. בלקסטון וקרן ההשקעות הסעודית (PIF (Public Investment Fund חתמו על מזכר הבנות לא מחייב לפרויקט, שתלוי בהמשך המשא ומתן בין החברות.

בלקסטון מסרה כי היא מצפה שקרן ההשקעות המשותפת תהיה בשווי של 40 מיליארד דולר, כש–PIF תשקיע 20 מיליארד דולר. כך, באמצעות סכום זה ובאמצעות השקעה נוספת דרך הנפקת אג"ח, הקרן צופה כי ההשקעה בתשתיות תגיע ליותר מ–100 מיליארד דולר.

GE הודיעה כי חתמה על הסכם בסך 15 מיליארד דולר עם סעודיה, כחלק מרפורמה שמובילה משפחת המלוכה הסעודית להפסיק את תלותה של כלכלת המדינה בנפט. "יש לנו השקעות ניכרות בארה"ב", אמר שר האנרגיה של סעודיה, חאליד אל־פאליח. "לסאביק (Sabic, יצרנית הכימיקלים הגדולה בסעודיה) יש פעילות רחבה בארה"ב לאחר שרכשה את GE פלסטיק".

בנוסף, סעודיה תחתום על הסכם עם לוקהיד מרטין, שלפיו תתחייב החברה להרכיב 150 מסוקי בלקהוק במדינה. העסקה, בסך 6 מיליארד דולר, תוסיף 450 משרות בסעודיה.

ארה"ב מייצאת יותר נפט משהיא מייבאת

מרבית העסקות שהוכרזו כבר היו ידועות. סעודיה יצאה בשנה האחרונה ביוזמה גורלית — הפרטת חברת הנפט הלאומית סעודי ארמקו, וגיוון מקורות ההכנסה שלה. קריסת מחיר הנפט והירידה בתלות בזהב השחור מהמפרץ בעולם בכלל ובארה"ב בפרט, מאיימים על היציבות הכלכלית של סעודיה. לפיכך, הקשרים החיצוניים, השקעות זרות, מכירת מניות ארמקו וקניית ידע, חשובים למדינה מאוד בשלב הזה.

מהלך ההפרטה, שצפוי להכניס עשרות מיליארדי דולרים לקופת סעודיה, מחזק את הקשרים הכלכליים בין המדינות. בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס גייס 27 מיליארד דולר בעבור ממשלת סעודיה, הנדרשת להשיג מקורות מימון לאחר שזרם הפטרו־דולרים — ההכנסות מהנפט — הצטמצם. לג'יי.פי מורגן צ'ייס יש 80 עובדים בסעודיה, מהם 80% מקומיים, לעומת עובד אחד בלבד לפני 12 שנים.

מאז 1933 — עם התרחבות השימוש בכלי רכב ובעקבותיו הגידול בביקוש לנפט, ולצד גילויי נפט גדלים והולכים — מקיימות ארה"ב וסעודיה קשרי מסחר. בין 1975 ל–2015 ייבאה ארה"ב נפט בסך 200 אלף עד 1.8 מיליון חביות ביום מסעודיה. ב–2016 היה היבוא נטו מסעודיה לארה"ב 1.1 מיליון חביות ליום. כיום ארה"ב מייצאת יותר נפט משהיא מייבאת, לאחר שלפני שנתיים הוסר האיסור על יצוא נפט מגבולותיה. סעודיה, מנגד, היא הלקוחה הגדולה ביותר של רכש ביטחוני מארה"ב.

התלות הגוברת בארה"ב הביאה לביקור של סגן נסיך הכתר מוחמד בן סלמן, הנחשב לאיש מפתח בכלכלת סעודיה, ומי שמוביל את ההפרטה של ארמקו ואת המודרניזציה של הממלכה. בסוף הפגישה פירסמו הסעודים הצהרה שבה הודיעו כי הגבלות הכניסה לארה"ב, שהטיל ממשל טראמפ על נוסעים ממדינות מוסלמיות — שכמובן סעודיה אינה ביניהן — אינו "איסור על מוסלמים", וכי המדינות מסכימות על חומרתם של "מהלכי ההתרחבות האזוריים של איראן".

קשרים אישיים ועסקיים בהחלט מסייעים לידידות בין מדינות. למרות הרטוריקה האנטי־מוסלמית של טראמפ, הוא אורח מבורך בסעודיה, שמבחינה צבאית ופוליטית, לפחות, מתחרה על ההגמוניה בעולם המוסלמי הסוני. כשטראמפ חתם על צו נשיאותי שאסר על כניסה של מבקרים ומהגרים ממדינות שבהן רוב מוסלמי לארה"ב, ציינו רבים כי מרשימת המדינות נעדרות באורח בולט כל המדינות המוסלמיות שלטראמפ יש קשרים עסקיים עמן — סעודיה, טורקיה, מצרים ואינדונזיה.

בסעודיה, דווקא, אין לטראמפ נכסים ידועים. יש לו כיום שתי חברות רשומות שיש להן קשרים לפרויקטי נדל"ן בג'דה, סעודיה. עם זאת, הוא עשה עסקים בעבר בסעודיה, בעיקר קיבל השקעות, מהנסיך אלוואליד בן טלאל אל־סעוד. טראמפ התהדר בכך שהסעודים אוהבים לקנות ממנו דירות.

בנוסף, שלשום הכריז הבנק העולמי בשיתוף איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא טראמפ, כי סעודיה ואיחוד נסיכויות המפרץ יתרמו 100 מיליון דולר לקרן התומכת בנשים בעלות עסקים ונשים שרוצות להקים עסקים, לפי דיווח של "וול סטריט ג'ורנל". הקרן, הנקראת Women Entrepreneurs Fund, תשרת בעיקר נשים במזרח התיכון.

ההכרזה התקיימה בארמון המלכותי בריאד. לאיוונקה טראמפ אין שליטה בקרן, והיא אינה מגייסת עבורה כסף, לפי הדיווח. כמו כן, נטען בדיווח כי איוונקה טראמפ היא זו שהציעה את הרעיון לבנק העולמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker