חובות משקי הבית בארה"ב שברו את השיא שלפני המשבר הפיננסי

אחד הגורמים העיקריים לזינוק בחובות הוא הלוואות למימון לימודים, שהיקפן כעת כפול משהיה לפני תשע שנים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אניברסיטת קליפורניה, סטודנטים
טקס סיום הלימודים באוניברסיטת קליפורניה באירוויין. הלוואות למימון לימודים הוכפלו תוך פחות מעשורצילום: בלומברג

חלף כמעט עשור, וחובות משקי הבית בארה"ב כעת גבוהים יותר משהיו בשיאה של בועת האשראי בשנת 2008, ממש לפני תחילת קריסת המערכת הפיננסית העולמית.

הבנק הפדרלי של ניו יורק מסר ביום רביעי כי סך חובות משקעי הבית בארה"ב שבר שיא כאשר טיפס ל-12.7 טריליון דולר ברבעון הראשון של 2017 - ציון דרך נוסף בהתאוששות הממושכת והאיטית של הכלכלה האמריקאית.

הגידול בחובות מצביע על כך שרבים ממיליוני האמריקאים שנקלעו לקשיים פיננסים במהלך המיתון הכלכלי, הצליחו לשקם את דירוג האשראי שלהם ולשוב ולהיות זכאים לקבלת הלוואות. הוא גם מצביע על אופטימיות הולכת וגוברת ביחס לצמיחה הכלכלית בקרב הבנקים ומלווים אחרים.

גידול בחובות יכול להגביר את הצריכה הפרטית, האחראית על כמעט 70% מהפעילות הכלכלית בארה"ב. הוא גם מאפשר לאמריקאים לבצע השקעות גדולות בהשכלה ובדיור, אשר יכולות לסייע להם להגדיל את הונם האישי ואת יציבותם הפיננסית.

עם זאת, חובות השיא של משקי הבית מבשרים גם על אפשרות של סיכונים חדשים לכלכלה.

אחד הגורמים העיקריים לזינוק האחרון בחובות היה הלוואות למימון לימודים, נטל חובות הולך וגדל שעלול לפגוע בצמיחה הכלכלית על ידי כך שימנע מאמריקאים לרכוש בתים או מוצרי צריכה גדולים.

החשש הוא כי הזינוק בהלוואות למימון לימודים ולרכישת מכוניות וכן בחובות בעלי כרטיסי האשראי - עלול לגרום לאמריקאים רבים לשוב ולהיקלע לחובות כבדים, ולגרור גל חדש של חדלות פירעון, בדומה לזה שהתרחש במקביל לקריסת שוק המשכנתאות לפני עשור.

"זה איננו שיא שאנחנו צריכים להתלהב יותר מדי לשוב אליו", אמרה התר בושי, הכלכלנית הראשית של מכון המחקר Center for Equitable Growth בוושינגטון. "ברמה המופשטת, גידול בחובות מצביע על אופטימיות. אבל במציאות, משקי בית משתמשים בחובות כאמצעי תשלום עבור דברים שהם אינם יכולים להרשות לעצמם לקנות רק בעזרת משכורותיהם".

מאז מלחמת העולם השנייה, סך חובות משקי הבית בארה"ב נמצא במגמת עלייה, שנקטעה רק קומץ פעמים. המשבר הפיננסי בישר על שינוי במגמת עלייה מתמשכת זו.

בשלהי 2008, החלו חובות משקי הבית להתכווץ - מגמה שנמשכה 19 רבעונים ברציפות, פרק זמן חסר תקדים של צמצום חובות שבמהלכו אמריקאים רבים נמנעו מנטילת הלוואות חדשות. החובות שוב החלו לגדול ב-2013, ובסופו של דבר טיפסו לשיא ברבעון הראשון של השנה הנוכחית.

יש להניח כי הלווים יהיו מסוגלים לנהל כעת את חובותיהם טוב יותר מכפי שעשו במהלך המשבר הפיננסי, מכיוון שהחובות שוברי השיאים באים בתקופה שבה שהכלכלה צומחת.

מה גם שחובות משקי הבית כיום הם בעלי תמהיל שונה משהיו לפני תשע שנים. הלוואות למימון לימודים מהווות כעת 11% מסך חובות משקי הבית, לעומת 5% ברבעון השלישי של 2008, בעקבות זינוק בשכר הלימוד. לשם השוואה, משכנתאות מהוות כעת 68% מסך החובות, לעומת 73% ערב המשבר הפיננסי.

הלוואות למימון לימודים מסתכמות כיום ב-1.3 טריליון דולר, יותר מכפליים מהלוואות בסך 611 מיליארד דולר לפני קרוב לתשע שנים. אחד מכל 10 סטודנטים מאחר בתשלומים על ההלוואות, שיעור הפיגורים הגבוה ביותר מבין כל סוגי ההלוואות שנכללות בדו"ח חובות משקי הבית הרבעוני של הבנק הפדרלי של ניו יורק.

עם זאת, שוק ההלוואות למימון לימודים אינו מתקרב לגודלו של שוק המשכנתאות בן 8.6 טריליון דולר, ולכן חובות הסטודנטים אינם מהווים איום גדול על המערכת הפיננסית העולמית כמו המשכנתאות שגרמו למשבר הפיננסי של 2008.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker