רוסיה וסעודיה הסכימו על קיצוץ ייצור הנפט עד מארס 2018

שתי המדינות מעוניינות להפעיל לחץ על מדינות אופ"ק שיאשרו את הארכת הסכם קיצוץ תפוקת הנפט שניסיון להעלות את מחירו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחירי הנפט מזנקים היום לשיא של שבועיים אחרי ששרי האנרגיה של סעודיה ורוסיה אמרו כי הם תומכים בהארכת הסכם קיצוץ תפוקת הנפט בתשעה חודשים.

קיצוץ תפוקת הנפט במסגרת ההסכם של ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) ושותפות של הארגון החל ב-1 בינואר. ואולם המלאי של הנפט בעולם לא הגיע עדיין ליעד שהציבו מדינות אופ"ק, כך אמר היום שר האנרגיה הסעודי, חאליד, אל-פאליח, לצד עמיתו הרוסי, אלכסנדר נובאק בפגישה בבריסל. השרים הסכימו שיש להאריך את ההסכם לתוך הרבעון הראשון של 2018 ולשמור על הקיף צמצום התפוקה.

קידוח נפט
קידוח נפטצילום: בלומברג

רוסיה וסעודיה הן יצרניות הנפט הגדולות בעולם. 24 מדינות חתמו על ההסכם שנכנס לתוקפו בינואר שכלל התחייבות לצמצום תפוקת הנפט לחצי שנה. שרי הנפט של רוסיה וסעודיה חזר היום על המחויבות שלהן להסכם – מה שמוביל לעלייה במחירו. ואולם עלייה בתפוקת הנפט בלוב, גידול ביצור הנפט בצפון אמריקה וסימני התאוששות בניגריה, עשויים לפגוע באסטרטגיה של אופ"ק להפחית את המלאי בשוק כדי להעלות את המחירים.

הארכת ההסכם על בסיס ההסכמות הקיימות על היקף קיצוץ התפוקה דרוש לצורך הפחתת מלאי הנפט העולמי לממוצע החמש-שנתי, אמרו השרים במסיבת עיתונאים משותפת. ב-25 במאי יערכו מדינות אופ"ק ומדינות נוספות שחתמו על ההסכם ועידה בווינה, שבה ידונו בהארכתו.

מדינות אופ"ק הסכימו בנובמבר לקצץ את תפוקת הנפט ב-1.2 מיליון חביות ביום. כמה מדינות שאינן חברות באופ"ק, כמו רוסיה, הסכימו להצטרף להסכם לקצץ 600 אלף חביות ביום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום