ספוטיפיי, עם שווי של 13 מיליארד דולר, מתכוננת להנפקה חריגה במיוחד

בהנפקה ישירה, אותה שוקלת החברה, המניות נסחרות מיד על ידי הציבור בשוק הפתוח ולא למשקיעים מחוץ לבורסה, והתהליך קצר ופשוט בהרבה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה ספוטיפיי בסטוקהולם
צילום: ניו יורק טיימס

ספוטיפיי, שירות המוזיקה שהוביל את העלייה בפופולריות של האזנה בתשלום למוזיקה בסטרימינג, מתכנן לצאת להנפקה ראשונה לציבור בבורסת ניו יורק, כששוויו מוערך ב-13 מיליארד דולר. אולם ההנפקה עשויה להיות חריגה בנוף הבורסאי – במקום למכור את המניות למשקיעים מוסדיים ופרטיים מחוץ לבורסה, ולאחר מכן להתחיל את המסחר הפתוח בבורסה כמקובל, ספוטיפיי מתכננת הנפקה ישירה.

הנפקה ישירה משמעותה שהמניות יימכרו מהרגע הראשון לציבור בשוק הפתוח. לצורך זה תגיש החברה הצהרת רישום זמן קצר לפני תחילת המסחר, במקום להוציא תשקיף כפי שנדרש בהנפקה רגילה.

זהו צעד נדיר להפליא. ספוטיפיי מהמרת כי המותג החזק שלה יסייע לפשט את תהליך ההנפקה המסובך בדרך כלל ולקצר אותו. המגבלות על רישום ישיר לעומת הנפקה רגילה (IPO) מצומצמות יותר – כמו תקופת שקט, פרסום תחזיות ואפילו שימוש בחתמים. במקרה כזה החתמים לא יוכלו לגבות את העמלות המקובלות.

בהנפקה הישירה, לפי שווי מוערך של 13 מיליארד דולר, לפיו ביצעה את סבב הרכישות החוזרות של מניות מעובדיה השנה, ייעצו לה גולדמן סאקס, מורגן סטנלי ואלן אנד קומפני. חסרונותיה של הנפקה ישירה הן תנודתיות אפשרית במחירי המניות .

דוברת ספוטיפיי אישרה כי הבנקים האמורים גויסו כיועצים אולם סירבה להגיב על התוכניות. בהנפקה ישירה מאותתת ספוטיפיי כי אין היא יוצאת לבורסות כדי לגייס עוד כסף – היא גייסה כבר ותר מ-1.5 מיליארד דולר מאז הקמתה ב-2006.

רוב שירותי המוזיקה שקדמו לספוטיפיי לא הצליחו כמוה. פנדורה הכריזה בשנה שעברה כי קיבלה השקעה של 150 מיליון דולר מקרן ההשקעות הפרטיות KKR, לאחר שמשקיעיה דרשו כי תשפר את תוצאותיה או תימכר. ספוטיפיי, מנגד, חתמה על הסכם חשוב עם יוניברסל מיוזיק – חברת התקליטים הגדולה ביותר בעולם, שבה חתומים, בין היתר, ליידי גאגא, דרייק ויו-2. הסכמים נוספים עם וורנר מיוזיק וסוני עשויים לבוא בעקבותיו.

הכנסותיה של ספוטיפיי ב-2015 היו 2.2 מיליארד דולר, והפסדיה 194 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker