דרום קוריאה: מסתמן ניצחון למועמד שהבטיח להיאבק במשפחות השולטות

מון ג'יה-אין הבטיח לנקוט צעדים נגד התאגידים הגדולים הנשלטים בידי משפחות ההון – אבל ייתכן שהפרלמנט לא יאפשר זאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תשכחו ממקיאוולי או "משחקי הכס". כשזה נוגע לשמירה על כוחן, למשפחות העשירות בדרום קוריאה יש את התמרונים המתוחכמים ביותר.

יש את תמרון הצדקה, שבו חברי המשפחה שמים את האחזקות שלהם בעסק המשפחתי בקרנות פילנטרופיות ללא מטרות רווח. כך הם שומרים את השליטה בכספם, מבלי לשלם מסים גבוהים.  

המועמד המוביל בבחירות, מון ג'יי-איןצילום: Park Young-tae/אי־פי

יש את תמרון החברה החדשה, שבו הם יוצרים חברות חדשות שמבצעות עסקות רווחיות וידידותיות עם עסקים אחרים שבהם הם שולטים.

ויש את הנדסת התאגידים המסורתית, שבה הם מאחדים זרועות של האימפריה כדי להגביר את כוחם, גם כשבעלי מניות אחרים מתלוננים על כך.

באחרונה, לאחר שאימפריית העסקים הגדולה ביותר של דרום קוריאה, סמסונג, נקלעה לסקנדל פוליטי עצום, דור חדש של מנהיגים במדינה נשבע לשנות את כללי המשחק. בבחירות לנשיאות, שהתקיימו היום (יום שלישי), הציבור הקוריאני בחר במועמד שהתחייב להחמיר את היחס כלפי תאגידי הענק שנמצאים בידי משפחות - הנקראים צ'בול - ששולטים בכלכלת המדינה וצברו כוח פוליטי אדיר.  

לפי מדגמים של שלוש רשתות הטלוויזיה הגדולות ניצח מון ג'יה-אין מהמפלגה הדמוקרטית עם 41.4% מהקולות, כאשר שיעור ההצבעה היה 77.2% - הגבוה ביותר מאז 1997.

"שליטת הצ'בול, כפי שהיא כיום, עשויה להסתיים בדור הנוכחי", אומר קים ווצ'אן, מרצה למימון בבית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת דרום קוריאה. הוא מצביע על תגובה שלילית מתגברת להון שעובר בירושה. "מעולם לא היתה הזדמנות כל כך טובה לשנות את המצב הקיים".

קל להגיד, אבל קשה להוציא לפועל את השינוי, אומרים בכירי ממשל ומומחים לתחום. הציבור מאשים את הצ'בול בשורה של שערוריות עסקיות-פוליטיות מביכות ובבלימת הכלכלה, אבל כרגע הם ממשיכים להחזיק בכוח פוליטי משמעותי. המשפחות השולטות הוכיחו כי הן מסוגלות למצוא דרכים לשמור על השליטה, גם מול אתגרים הולכים ומתרבים – כמו מסי ירושה, משקיעים מתוסכלים וריבים פנים-משפחתיים.

"מנהיגים שווקים לא משתנים בן לילה", אומר ריו סאנג יאנג, מרצה לכלכלה פוליטית באוניברסיטת יונסיי בסיאול. "לכל תרבות יש מורשת חזקה. לוקח זמן לשנות אותה".

מון ג'יה-אין הבטיח להפסיק את השימוש של משפחות ההון בקרנות ללא מטרות רווח, בתוכניות אחזקת מניות מורכבות ושיטות אחרות לשמירת השליטה בעסקים. אחד היועצים הבכירים שלו הוא קים סאנג-ג'ו, כלכלן שידוע בעמדותיו הניציות בנוגע לצ'בול.  

אבל המפלגה הדמוקרטית, שמון הוא מנהיגה ,מחזיקה רק ב-119 מושבים מתוך 300 המושבים של האסיפה הלאומית. לדמוקרטים יהיה קשה לזכות בתמיכה של מפלגות יריבות בהעברת רפורמות הנוגעות לצ'בול, משום שהלובי העסקי נותר חזק מאוד. כדי להעביר הצעת חוק יידרשו חודשים של מאבקים.  

מון גם הבטיח להפוך את התובעים לעצמאים יותר, להקשות על הנשיא לנצל לרעה את כוחו, להגביל את יכולתם של הצ'בול להתרועע עם הרשויות ולחמוק מעשיית צדק. אבל רפורמות כאלה יצריכו שינויים בחוקה – צעד קשה לביצוע בהתחשב במצב הפוליטי.

מוקדם יותר השנה נעצר והואשם לי ג'ה יונג, המנהל בפועל של סמסונג, והואשם בלקיחת שוחד ובסעיפים נוספים הקשורים לסקנדל שהביא להדחתה של נשיאת דרום קוריאה – ולבחירות שמתקיימות היום.

לי, שמכונה גם ג'יי וואי לי, הוא בן הדור השלישי של המשפחה ששולטת באימפריית העסקים העצומה. האימפריה, שמייצרת את המכשירים הניידים המפורסמים, בונה גם את גורדי השחקים הגבוהים בעולם, מפעילה בתי חולים, מלונות ופארקי שעשועים, ויש לה אפילו כרטיסי אשראי משלה.

אבל התסכול מהצ'בול נבנה במשך שנים. מבקרים מטילים על הקונגלומרטים את האחריות לבעיות כמו שחיתות, אי שוויון ודחיקתם החוצה של עסקים קטנים עם פוטנציאל חדשנות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker