שר הנפט הסעודי: נאריך את הסכם קיצוץ התפוקה גם ל-2018

מדינות אופ"ק נואשות להעלות את מחיר הנפט, ובוחנות את הארכת קיצוץ התפוקה גם לשנה הבאה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

שר הנפט של סעודיה אמר שהוא בטוח שההסכם בין יצרניות הנפט לצמצם את תפוקת הנפט הגולמי ולהפחית את הצפת השוק בהיצע יימשך גם במחצית השנייה של השנה ואולי גם מעבר.

הגידול בתפוקת נפט מפצלי שמן וסגירת בתי זיקוק לצורכי תחזוקה צימצמו את השפעת הפחתת התפוקה של מדינות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) והמדינות הנוספות השותפות להסכם. ואולם שר הנפט הסעודי, חאליד, אל-פאליח, אמר בוועידת הנפט והגז בקואלה לומפור שבמלזיה כי המדינות נחושות להגיע ליעד הפחתת התפוקה. הוא אומר שהוא בטוח ששוק הנפט העולמי יתאזן בקרוב ויחזור "לבריאות".

אתר לשאיבת נפט בסעודיה
אתר לשאיבת נפט בסעודיהצילום: בלומברג

הזינוק בייצור הנפט בארה"ב מעורר את החשש בקרב מדינות אופ"ק והשותפות של הארגון להסכם שלא מצליחות לעצור את היצף השוק בנפט ולבלום את הירידות במחירו. כל העליות במחיר הנפט שנרשמו מאז שנחתם ההסכם לקיצוץ התפוקה בשנה שעברה. בפגישת אופ"ק שנערכה בווינה בחודש שעבר, כמה מדינות אמרו שהן תומכות בהארכת ההסכם בשישה חודשים. הדברים שאמר היום השר הסעודי הם הפעם הראשוני שבה נרמז שההסכם יוארך אל מעבר ל-2017.

"בהתבסס על ההתייעצויות שערכתי עם כמה מדינות שותפות, אני דיי בטוח שההסכם יוארך למחצית השנייה של השנה וייתכן שגם מעבר לכך", אמר אל-פאליח. "קואליציית היצרניות נחושות לעשות כל שיידרש כדי להשיג את מטרתנו להחזרת רמות המלאי לממוצע החמש-שנתי".

מחירי הנפט הגיבו בעליות חדות שהתמתנו בהמשך. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני עולה ב-0.5% ל-46.44 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה ביולי עולה ב-0.4% ל-49.3 דולר לחבית. מתחילת השנה ירדו מחירי הנפט בכמעט 14%. מחירי הנפט כיום נמוכים בכ-50% לעומת רמת השיא שנרשמה ב-2014 – כשענף פצלי השמן בארה"ב התחיל לפרוח.

לפי שר האנרגיה של רוסיה, אלכסנדר נובאק, גם ארצו, שאינה חברה באופ"ק, אך חתמה על הסכם קיצוץ התפוקה, חושבת שקיים הכרח להאריך את ההסכם. לפי ההסכם שנחתם בשנה שעברה, מדינות אופ"ק ושותפותיה, יקצצו את הפקת הנפט ל-1.8 מיליון חביות ביום. מדינות אופ"ק ייפגשו ב-25 במאי כדי להחליט אם להאריך את ההסכם אל מעבר ליוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker