גוגל נגד אובר: "המזימה המתוחכמת" לגניבת סודות הרכב האוטונומי

וויימו, חברת הבת של גוגל לפיתוח הרכב האוטונומי, טוענת כי אובר הגיעה להסכם חשאי עם בכיר לשעבר בגוגל שגנב ממנה 14 אלף מסמכים; הבכיר הקים את אוטו, סטארט אפ למשאיות אוטונומיות, שלמעשה היה סיפור כיסוי כדי להעביר את הסודות לאובר

ניו יורק טיימס
סוכנויות הידיעות
צילום: Jared Wickerham/אי־פי

אובר ו-וויימו, חברת הרכב האוטונומי של גוגל, התכתשו אתמול (רביעי) בשימוע קריטי בבית המשפט, לפני החלטה של שופט פדרלי אם להורות לאובר להפסיק באופן זמני את פרויקט הרכב האוטונומי שלה.

וויימו טוענת כי אובר ניסתה לגנוב סודות מסחריים כדי לפתח רכבים אוטונומיים. לטענת וויימו, הגנב הוא אנטוני לבנדובסקי, לשעבר מהנדס בכיר בגוגל שהסטארט אפ שהקים נרכש בשנה שעברה על ידי אובר במטרה לפתח טכנולוגיית רכב אוטונומי. וויימו מאשימה את לבנדובסקי בהורדה בלתי חוקית של 14 אלף מסמכים מגוגל ויישום של הסודות המסחריים שגנב באובר.

עורכי הדין של וויימו טענו אתמול כי לבנדובסקי הגיע לסיכום מוקדם עם אובר לפני שעזב את גוגל. כדי לשמור על סודיות ההסכם ביניהם מפני גוגל, לבנדובסקי ואובר נזקקו לסיפור כיסוי, ולכן יזמו תכנית שבה לבנדובסקי יקים סטארט אפ של רכב אוטונומי בשם אוטו, שלאחר מכן יירכש על ידי אובר.

בפברואר 2016 עזב לבנדובסקי את גוגל כדי להקים חברת משאיות אוטונומיות בשם אוטו. הוא מכר אותה לאובר תמורת 680 מיליון דולר כעבור שישה חודשים. לפי מסמכים שנחשפו בבית המשפט, לבנדובסקי קיבל מניות אובר בשווי 250 מיליון דולר.

"למעשה, לאורך כל הדרך היה הסכם חשאי בין לבנדובסקי ואובר", אמר צ'רלס ורהובן, עורך דין מטעם וויימו. אובר, שמכחישה כי גנבה את הטכנולוגיה, מסרה כי אין כל ראייה לכך שמסמכים שנגנבו מגוגל הגיעו לשרתים של אובר.

ויימו תבעה את אובר בחודש שעבר כשהאשימה אותה בחבירה ללבנדובסקי במטרה לגנוב חלקים קריטיים בטכנולוגיה של וויימו כדי להאיץ את פיתוח המכונית האוטונומית. גארי בראון, מהנדס אבטחה בגוגל, המתמחה בזיהוי פלילי, מסר בהצהרה לבית המשפט כי בדצמבר 2015 לבנדובסקי ערך חיפוש ברשת הפנימית של גוגל אחר מאגר מסמכים בשם "Chauffeur" - שם הקוד הפנימי לפרויקט המכונית האוטונומית. לאחר מכן, התקין לבנדובסקי תוכנה מיוחדת שאיפשרה לו גישה למאגר, והוריד יותר מ-14 אלף מסמכים בנפח של 9.7 ג'יגה-בייט. לדברי בראון, כמה ימים לאחר מכן, חיבר לבנדובסקי כרטיס זיכרון למחשב הנייד שלו למשך שמונה שעות.

יחד עם עובדי גוגל לשעבר סמיר קשירסגר וראדו רדוטה, השיג לבנדובסקי גישה לתיקיית גוגל דרייב המכילה מסמכים של החברה וייצא מסמכים הנוגעים לספקים של החברה למכשיר חיצוני. זמן קצר לאחר מכן, השלושה עזבו את החברה כדי להקים את אוטו.

גוגל ואובר הפכו ליריבות מרות לאחר שבעבר היתה ביניהן שותפות. גוגל היתה אחת המשקיעות הראשונות באובר, עם השקעה של 250 מיליון דולר ב-2013. ואובר הסתמכה על שירות המפות של גוגל בשירותיה, לפני שהחליטה לפתח מפות משלה.


מנכ"ל אובר, טראביס קלאניק, הצהיר כי מכוניות אוטונומיות הן חלק מרכזי בעתיד החברה. החלפת נהגים במכוניות אוטונומיות יאפשר תיאורטית לאובר להוזיל עלויות לאורך זמן ולהציע נסיעות בטוחות יותר מסביב לשעון.

מנכ"ל אובר טראוויס קלאניק
מנכ"ל אובר טראוויס קלאניקצילום: © Danish Siddiqui / Reuters/�

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker