פולקסווגן מתאוששת מהשערורייה: זינוק ברווחיה של יצרנית הרכב הגדולה באירופה

יצרנית המכוניות הגדולה בעולם דיווחה אמנם על ירידה קלה במספר המכוניות שנמכרו, אבל הן הכניסו לה יותר כסף

ישראל פישר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית אוטונומית של פולקסווגן
ישראל פישר
רויטרס

פולקסווגן,  יצרנית הרכב הגדולה באירופה, דיווחה היום כי הרווח של חטיבת הליבה שלה זינק בשלושת החודשים הראשונים של השנה. דיווח זה מהווה סימן לכך שצעדי הקיצוצים החריפים שאותם הנהיגה הצליחו להשפיע על פעילות החברה שמנסה עדיין להתאושש משערוריית מנועי הדיזל. מניית החברה יורדת אחרי פרסום הדו"חות ב-1.4%.

פולקסווגן מעוניינת לנצח את יריבותיה בשורת הרווח, ולא לרדוף אחרי הגדלת נפחי המכירות באמצעות תמחור אגרסיבי. זאת על רקע השקעה של מיליארדי יורו במכוניות חשמליות, שירותי נסיעות חדשים וטכנולוגיה לנהיגה אוטונומית.

קבוצת פולקסווגן, שכוללת גם את המותגים אאודי, סיאט, סקודה, פורשה, למבורגיני ועוד, דיווחה על מכירות של 2.45 מיליון מכוניות - ירידה של 0.5% לעומת התקופה המקבילה ב-2016. למרות הירידה הקלה במכירות, הכנסות החברה עלו ביותר מ-10% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה והגיעו ל-56.2 מיליארד יורו. הרווח התפעולי של החברה הגיע ברבעון הראשון ל-4.4 מיליארד יורו - עלייה של 900 מיליון יורו לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.  הרווח לפני מס הגיע ל-4.6 מיליארד יורו - גידול של 1.4 מיליארד יורו לעומת השנה שעברה.

ואולם תזרים המזומנים של החברה בניכוי הדיווידנד ששולם היה שלילי בגלל הפרשות שקשורות לשערוריית הדיזל. בנוסף, דיווחה פולקסווגן על ירידה של יותר מ-7% במכירות באזור אסיה פסיפיק, אזור שכולל את סין, שנהפכה בשנים האחרונות לשוק הרכב הגדול בעולם. בסיכום עולמי, רוב המותגים של פולקסווגן רשמו עלייה במכירות, אך אאודי סבל מירידה של יותר מ-7% במכירות העולמיות ברבעון הראשון ומותג פולקסווגן רשם ירידה של 1.3%. מבין המותגים העממיים, סיאט נהנתה מזינוק של14% במכירות, ולמבורגיני מכרה ברבעון הראשון 2,377 מכוניות – זינוק של יותר מ-50%.

הרווח התפעולי של חטיבת מכוניות הנוסעים של מותג פולקסווגן, החטיבה הגדולה בחברה, הגיע ל-869 מיליון יורו לעומת 73 מיליון יורו בתקופה המקבילה בשנה שעברה. המותג הרווחי ביותר ביחס למכירות המשיך להיות פורשה, שרשם רווח תפעולי של 932 מיליון יורו על מכירות של פחות מ-60 אלף כלי רכב.

משקיעים טוענים שהשינוי במותג פולקסווגן, שסבל בעבר מעלויות מו"פ וייצור גבוהות, הוא חלק חשוב בהפיכת הענק הגרמני לעסק אטרקטיבי.

למרות הנזק התדמיתי שנגרם ליצרנית בשנה שעברה בעקבות שערוריית דיזלגייט, הצליחה היצרנית לעקוף במכירות את טויוטה ולזכות בתואר יצרנית הרכב הגדולה בעולם ב-2016. עד כה, הפרישה פולקסווגן 22.6 מיליארד דולר למימון עלויות הקשורות בשערוריית הדיזל, כמו קנסות ופיצויים ללקוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker