רשמי: חברת התעופה אליטליה פושטת רגל

דירקטוריון החברה קיבל החלטה לפתיחה רשמית בהליכי פשיטת רגל, אחרי שהעובדים סירבו לקיצוץ ■ בכל הנוגע לכרטיסים שנרכשו לחודשים יולי ואילך, יכולת החברה להפעיל את הטיסות הרלוונטיות מוטלת בספק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס של אלאיטליה
לוגו בלומברג
בלומברג

חברת התעופה אליטליה החלה בפעם השנייה בעשור האחרון בהליכי פשיטת רגל, אחרי שעובדי החברה דחו את תוכנית הקיצוצים שהיתה חלק מהותי בתוכנית הארגון מחדש של החברה בהיקף של 2 מיליארד יורו ונועדה להציל את החברה האיטלקית.

בעלי המניות הצביעו פה אחד להגיש בקשה למינוי מנהל מיוחד, כך אמרה החברה אחרי הפגישה שנערכה היום. במסגרת החוק האיטלקי, הממשלה תיאלץ לספק הלוואות גישור להמשך הפעילות ותמנה מנהלים מפקחים שינסו לשפר את מצבה של החברה, או להורות על פירוקה.

בהודעה מטעם החברה נכתב כי הדירקטוריון "מכיר במצב הכלכלי והפיננסי החמור של החברה".

המנהל המיוחד של החברה יצטרך להציג תוכנית חדשה שעשויה לכלול מכירת נכסים, צמצום הפעילות וקיצוץ במצבת כוח האדם – תוכנית שאמורה להביע את החברה למצב שיאפשר פעילות עצמאית בתוך כשנתיים. אם לא יהיה אפשרי להנהיג את התוכנית, עשוי המנהל המיוחד להודיע על מכירת נכסי החברה ופירוקה.

בעלי המניות העיקריים של אליטליה הם חברת התעופה אתיחאד מאבו דאבי, הבנקים באיטליה ובנק PJSC. החברה אמרה בשבוע שעבר כי אם העובדים לא יקבלו את התוכנית שהוצעה, וכללה פיטורים של 1,600 עובדים, היא לא תוכל להמשיך לפעול.

אליטליה חולצה מספר פעמים על ידי הממשלה ומשקיעים פרטיים לאורך השנים, אבל שר התעשייה האיטלקי מסר ביום שלישי שעבר כי הממשלה לא מתכוונת להלאים את החברה או להשקיע בה כסף ציבורי. ב-70 שנותיה אליטליה רשמה רווח רק פעמים ספורות. החברה, שמעסיקה 12,500 עובדים, מפסידה מדי יום לפחות 500 אלף יורו. החברה פשטה בפעם האחרונה את הרגל ב-2008.

בשנים האחרונות סבלה אליטליה מהמשבר הכלכלי באיטליה ומהתחרות בחברות אחרות. נתח השוק של החברה בשוק האיטלקי צנח ל-18% ב-2005, לעומת 23% ב-2007. לעומתה, נתח השוק של ריאנאייר, חברת התעופה הגדולה ביותר באירופה, זינק בשוק האיטלקי מ-12% לפני עשור, ל-23%.

ב-2015 רשמה חברת התעופה האיטלקית הפסד נקי של 199 מיליון יורו – השנה האחרונה שיש לגביה נתונים זמינים. מאז שניצלה החברה מפשיטת רגל ב-2009, החברה הפסידה כמעט 3 מיליארד דולר, כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת מילאנו ביקוקה. המנהל המיוחד יצטרך לפרסם את התוכנית שלו להצלת החברה בתוך 180 יום, והוא יוכל לקבל הארכה של 90 יום.

להערכת גורמים בענף התיירות, האמון של הציבור בחברה ירד באופן משמעותי בשבועות האחרונים, ויוסיף להיחלש לאחר מינוי המפרק. הדבר צפוי להביא לירידה דרסטית במכירות, מה שייצור בעיה של מזומנים בקופת החברה וביכולותיה לעמוד בהתחייבויותיה. זאת למרות הלוואת הגישור שהציעה ממשלת איטליה כדי לאפשר המשך פעילות החברה בששת החודשים הקרובים.

דעת הקהל באיטליה מתנגדת להזרמת כספים מהממשלה, לאחר שבעשור האחרון כבר הוזרמו לחברה למעלה מ-5 מיליארד יורו. לפי הערכות בעולם, החברה תימכר בחלקים, כלומר מטוסים וזכויות טיס בנפרד.

הטיסות בחודשיים הקרובים יתקיימו ככל הנראה כסדרן, אבל בכל הנוגע לכרטיסים שנרכשו לחודשים יולי ואילך, יכולת החברה להפעיל את הטיסות הרלוונטיות מוטלת בספק. "ככל שמועד הטיסה רחוק יותר, רמת הסיכון ללקוח גדולה יותר", אמר יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת במשרד התיירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker