הכלכלה הבריטית מאטה ובממשלה חוששים: אפקט הברקזיט ישפיע גם על תוצאות הבחירות

חודש וחצי לפני הבחירות, שיעור הצמיחה בממלכה המאוחדת ברבעון הראשון של 2017 הוא 0.3%, לעומת 0.7% ברבעון האחרון של 2016 על פי דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית, בשנים הקרובות תדחוק הודו את בריטניה מדירוג חמש הכלכלות הגדולות בעולם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, בעצרת תמיכה, בשבוע
שעבר
סוכנויות הידיעות

כלכלת בריטניה רשמה האטה חדה ברבעון הראשון של 2017 — כך עולה מדו"ח של המשרד הבריטי לסטטיסטיקה לאומית (Office for National Statistics), שפורסם שלשום.

הנתונים החלשים עלולים לפגוע במאמציה של ראשת הממשלה, תרזה מיי, להגדיל את הרוב של המפלגה השמרנית בפרלמנט, חודש וחצי בלבד לקראת הבחירות הכלליות במדינה המשוסעת.

על פי נתוני המשרד, הצמיחה בבריטניה האטה ברבעון הראשון של השנה ל–0.3%, לעומת 0.7% ברבעון האחרון של 2016. תחזיות הכלכלנים היו לצמיחה של 0.4%. מגזר השירותים בבריטניה, שאחראי ל-79% מכלכלת המדינה, צמח ב–0.3% בלבד ברבעון — הנתון הנמוך ביותר מאז 2015.

אחת הסיבות הבולטות להאטה המשמעותית בכלכלה הבריטית היא הירידה הניכרת בהוצאות הצרכנים במדינה בשל עליית המחירים. היחלשות הליש"ט בתקופה האחרונה אילצה יבואנים שקונים את תוצרתם במטבע חוץ, בעיקר יורו או דולר, להעלות מחירים — מה שגרר עליית מחירים נרחבת בכל בריטניה ועלייה ביוקר המחיה.

הודו תיהפך לכלכלה הרביעית בגודלה

בתוך כך, קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הודיעה שלשום כי בשנים הקרובות צפויה בריטניה להיפלט מרשימת חמש הכלכלות הגדולות בעולם (בהתבסס על התמ"ג, במונחים נומינליים) לטובת הודו, שבעה עשורים לאחר שזו זכתה לעצמאות מהממלכה המאוחדת. על פי קרן המטבע, עד 2020, תעקוף הודו את גרמניה ככלכלה הרביעית בגודלה בעולם, גרמניה תרד למקום החמישי ואילו בריטניה תידחק למקום השישי. עד סוף העשור הבא צפויה כלכלת הודו לעקוף גם את כלכלת יפן, ולהיות שנייה רק לארה"ב וסין.

הדירוג מדגיש גם את קצב הצמיחה המהיר של כלכלת הודו, עם קצב שנתי של 9.9%. על פי תחזית קרן המטבע, בריטניה תצמח ב–2% בלבד השנה וב–2018, "חלקית בשל ההשלכות השליליות של ההחלטה לעזוב את האיחוד האירופי", נכתב בדו"ח הקרן.

מניתוח של משרד החקלאות האמריקאי (USDA), שהתבסס על נתוני קרן המטבע והבנק העולמי, עולה כי עד 2030 צפויה כלכלת הודו לצמוח בשיעור שנתי ממוצע של 7.4% ל–6.8 טריליון דולר.

ארה"ב תמשיך להיות הכלכלה המובילה

עוד על פי הדו"ח, התמ"ג של הודו עד סוף העשור הבא יהיה כמעט כפול מזה של בריטניה (3.6 טריליון דולר) וצרפת (3.4 טריליון דולר), וגדול מכלכלות יפן (6.37 טריליון דולר) וגרמניה (4.38 טריליון דולר). ארה"ב תמשיך להיות הכלכלה הגדולה בעולם גם ב–2030, עם צפי לתוצר של 24.8 טריליון דולר, וצמיחה שנתית ממוצעת של 2.1%. סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, תמשיך לצמצם את הפער בינה לבין ארה"ב הודות לצמיחה שנתית ממוצעת של 5.3%, שתקפיץ את התמ"ג של סין ל–19.2 טריליון דולר עד 2030, לעומת 9.4 טריליון דולר ב–2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker