הפסד של 746.7 מיליון דולר למאסטרקארד ברבעון השני של 2008; מניית החברה נפלה ב-11.1%

מאסטרקארד רשמה הפרשה בסך מיליארד דולר ברבעון השני, הקשורה לסכסוך המשפטי בינה לבין אמריקן אקספרס

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מאסטרקארד, חברת כרטיסי האשראי השנייה בגודלה בעולם, דיווחה היום על הפסד של 746.7 מיליון דולר ברבעון השני של 2008, בעקבות הפרשה בסך מיליארד דולר הקשורה לסכסוך המשפטי בינה לבין המתחרה אמריקן אקספרס. מניית מאסטרקארד (סימול MA) נפלה ב-11.1% בעקבות התוצאות הרבעוניות המאכזבות ¿ הירידה החדה ביותר שלה מאז הנפקתה הראשונה לציבור במאי 2006.

ויזה, חברת כרטיסי האשראי הגדולה בעולם ומתחרתה של מאסטרקארד, דיווחה אתמול על עלייה חדה מהצפוי ברווחיה ברבעון הכספים השלישי שלה, הרבעון המלא הראשון שלה בתור חברה בורסאית. ויזה, שהונפקה מוקדם יותר השנה במסגרת ההנפקה הראשונה לציבור (IPO) הגדולה בתולדות ארה"ב, רשמה רווח נקי של 422 מיליון דולר במהלך הרבעון, לעומת רווח של 299 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנה הקודמת.

חברות כרטיסי אשראי אחרות, דוגמת אמריקן אקספרס ודיסקבר פייננשל, וכן בנקים המחזיקים בנתח גדול בשוק כרטיסי האשראי, בהם בנק אוף אמריקה, וושינגטון מיוצ'ואל וסיטי, דיווחו על פגיעה ברווחיהן על רקע גידול במספר בעלי כרטיסי אשראי שלא הצליחו לעמוד בתשלומים. עם זאת, ויזה ומאסטרקארד הצליחו לחמוק באופן יחסי מנזקי המשברים בשוקי האשראי והדיור, הודות לעובדה כי שתי החברות אינן מעניקות אשראי לצרכנים, אלא מנפיקות כרטיסי אשראי לבנקים שותפים וגובות עמלות עבור כל עסקה.

אמריקן אקספרס דיווחה בשבוע שעבר על נפילה של 37% ברווחיה ברבעון השני של 2008, וחברת כרטיסי האשראי קפיטל וואן דיווחה על נפילה של 40% ברווחיה הרבעוניים ל-452.9 מיליון דולר. כלכלנים בארה"ב צופים כי מספר העסקות שמבצעים האמריקאים באמצעות כרטיסי אשראי יעלה בחדות ברבעונים הקרובים, בעקבות ההאטה הכלכלית והעלייה החדה במחירי הדלק. חברת מחקר כרטיסי האשראי נילסון ריפורט מעריכה כי השימוש בכרטיסי אשראי יעלה לשיעור של 55% מכלל הרכישות המבוצעות בארה"ב עד שנת 2011, לעומת 40% בשנת 2005.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום