הסנאט נגד המיליארדר האוסטרלי פרנק לואי: העלים מסים בסך 68 מיליון דולר

לואי הינו ידיד של אולמרט אשר נחשד בנסיון לסייע לו לתפור את מכרז בנק לאומי למידותיו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

המיליארדר האוסטרלי פרנק לואי מואשם כי פתח חשבון בנק סודי בליכטנשטיין שבו השתמש כדי להימנע מתשלום מסים בסך עשרות מיליוני דולרים לרשויות בארה"ב. כך טענה אתמול ועדת משנה של הסנאט, החוקרת העלמות מס של אמריקאים באמצעות חשבונות בנק במדינות זרות.

פרנק לואי מסר בתגובה כי הוא דוחה מכל וכל את הטענות נגדו ונגד מי מבני משפחתו. לפי חוק המס באוסטרליה - מקום מגוריו של לואי - הפעילות הפיננסית בליכטנשטיין היתה חוקית וראויה לחלוטין. ועדת הסנאט האמריקנית לא נתנה ללואי או לבני משפחתו הזדמנות להשיב לטענות ולהביא בפניה את העובדות כהווייתן.

לדבריו, לא נעשה כל ניסיון להתחמק מכל מס אוסטרלי, ולא נחסך כל מס. כל הנכסים שהוחזקו בבנק בליכטנשטיין - כאמור, בהתאם לחוק האוסטרלי - חולקו למטרות צדקה בישראל. הכל נעשה לפי ייעוץ מקצועי שקבע כי הפעילות הינה חוקית לחלוטין, ועומדת בכל קנה מידה - אוסטרלי ואמריקני. לואי, שמשקיע ותורם לאגודות צדקה בארץ, טען להגנתו כי החשבון בבנק LGT שימש להעברת כספים לארגוני צדקה בישראל.

לטענת הסנאט, LGT, הנמצא בבעלותה של משפחת המלוכה בליכטנשטיין, והבנק השווייצי UBS סייעו לאלפי אזרחים אמריקאים להימנע מתשלום מסים באמצעות הסתרת נכסים בחשבונות בנק סודיים ושמירה על זהותם. הסנאט צפוי לערוך היום שימוע בנושא היעלמות המסים בליכטנשטיין, כאשר העד המרכזי צפוי להיות היינריך קיבר, טכנאי מחשבים לשעבר ב-LGT שהצית את שערוריית העלמות המסים בליכטנשטיין. קיבר כאשר מכר מידע גנוב אודות לקוחותיו המערביים של הבנק לרשויות גרמניה.

בשנה שעברה שימש לואי כעד בפרשת בנק לאומי. לאחר שחוקרי המשטרה העלו חשדות כי ראש הממשלה אהוד אולמרט ¿ ששימש באותה תקופה כשר האוצר - פעל לתפור את מכרז בנק לאומי למידותיו של לואי, שבחן את האפשרות להשתתף בו. לואי עצמו הכחיש את החשדות, ותיק החקירה נגד אולמרט נסגר מכיוון שלא נמצאו ראיות לכך שהוא אכן סייע ללואי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker