הישראלי ליאוניד נבזלין יקבל 425 מיליון דולר - פיצוי על הלאמת יוקוס

בית המשפט בהולנד קבע כי חברת GML שבה מחזיק נבזלין 68% תקבל 850 מיליון דולר ■ הכסף הועבר לחברה ב-14 לחודש ■ GML היתה בעלת המניות הגדולה ביותר ביוקוס לפני מכירתה של החברה לענקית הנפט הממשלתית רוסנפט

אשר שכטר

בעלי מניות בענקית הנפט לשעבר יוקוס - שהולאמה על ידי ממשלת רוסיה - זכו לניצחון חשוב. בית משפט בהולנד פסק כי הם זכאים לפיצויים בסך 850 מיליון דולר על כספים שהם הפסידו כאשר החברה אולצה להיכנס להליכי פשיטת רגל ב-2005.

GML היתה בעלת המניות הגדולה ביותר ביוקוס לפני מכירתה של החברה לענקית הנפט הממשלתית רוסנפט. יותר מ-68% ממניות החברה נמצאות בבעלותו של איש העסקים לאוניד נבזלין, שותפו לשעבר של מנכ"ל יוקוס הכלוא, מיכאיל חודורקובסקי. נבזלין עומד בימים אלה למשפט ברוסיה בהיעדרו, בחשד שהיה מעורב בשלושה מעשי רצח. בית משפט באנגליה וארגוני זכויות בעולם טוענים כי מדובר במשפט פוליטי, כשאנשיו של נבזלין אומרים כי מדובר ברדיפה פוליטית.

העיתון "מוסקווה טיימס" דיווח כי GML כבר קיבלה את כספי הפיצויים ב-14 במארס. אלו הגיעו מתוך רווחים שחברת הבת ההולנדית של יוקוס - יוקוס אינטרנשיונל - גרפה כאשר מכרה בית זיקוק בליטא ל-PKN אורלן הפולנית.

הניצחון בהולנד הוא חלק מהמאבק הכולל של GML לזכות בפיצויים בסך 100 מיליארד דולר מהממשל הרוסי. זאת, בטענה כי הקרמלין ניסה במכוון להוביל לפשיטת הרגל של החברה לאחר מאסרו של חודורקובסקי שהורשע בהונאה והעלמות מס ב-2005 ונידון לשמונה שנות מאסר.

מנכ"ל GML, טים אוסבורן, אמר כי החברה לא תעשה שימוש בכספים שקיבלה כדי לממן את הגנתו המשפטית של חודורקובסקי, אלא תעשה שימוש בפיצויים ל"מטרות כלליות". אוסבורן הביע שביעות רצון לנוכח הפסיקה החיובית, אך טען כי מדובר ב"טיפה בים" לעומת הכספים שיוקוס איבדה כתוצאה מהקפאתה ומכירתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker