השווקים המתעוררים משכימים מחדש

לראשונה מאז 2014 הכלכלות המתעוררות רושמות זרימת הון חיובית, כולל שוקי מניות תנודתיים כמו ברזיל, טורקיה, אינדונזיה והודו ■ ואולם האנליסטים טוענים כי סין יכולה לקלקל את המומנטום עבור השווקים המתפתחים

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סין. הצמיחה באשראי מאטה במהירות
סין. הצמיחה באשראי מאטה במהירותצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

זרימת ההון לכלכלות המתעוררות נהפכה חיובית בפעם הראשונה מאז הרבעון השני של 2014, לפי ניתוח של NN אינווסטמנט פרטנרס.

לפי חישוב של בית ההשקעות ההולנדי, לכלכלות המתעוררות זרמו 28.6 מיליארד דולר נטו ברבעון הראשון של 2017 — שיפור ניכר מהנתון של הרבעון האחרון של 2016, שלפיו היתה זרימת הון שלילית של 238 מיליארד דולר מהכלכלות המתעוררות.

נתוני החברה התבססו גם על מידע של המוסד למימון בינלאומי, ארגון של תעשיית הפיננסים, שטוען כי זרימת ההון לשווקים המתפתחים נהפכה חיובית בפברואר בראשונה מאז ינואר 2015.

"ראינו זרימות הון משופרות ברוב המדינות. המשקיעים מעריכים כי הצמיחה בסחר העולמי תהיה טובה יותר וכי מחירי הסחורות יעלו", אומר מרטן־יאן באקום, אסטרטג שווקים בכיר ב–NN, שהוסיף כי נתון מרכזי היה שיפור חד בזרימות ההון בסין, כתוצאה ממגבלות הון ורגולציה קפדנית יותר.

לפי נתוני המוסד למימון בינלאומי, המבוססים על עשר מדינות, בינואר זרמו מחוץ לכלכלות המתעוררות 55.1 מיליארד דולר, בהתאם למגמה שהחלה במחצית השנייה של 2016, אבל בפברואר נכנסו אליהן 35.8 מיליארד דולר.

עם זאת, משום שהאומדן של פברואר כולל זרימת הון של 27.5 מיליארד דולר לתוך סין — לאחר 34 חודשים של בריחת הון מהמדינה — המוסד נזהר ואומר כי ייתכן ששינוי המגמה עלול להיות עיוות שנגרם על ידי השנה החדשה הסינית, שנחגגה מוקדם יחסית השנה, והובילה לשינוי חד במאזן הסחר של סין: מממוצע חודשי של 71 מיליארד דולר עודף ברבעון הקודם, לגירעון סחר של 22 מיליארד דולר בפברואר.

"השיפור ניכר במדינות רבות"

בית ההשקעות NN, לעומת המוסד למימון בינלאומי, השתמש בנתונים רבעוניים מ–20 מדינות שלפיהם המגמה אינה קשורה לחג הסיני. לטענתו, אף שסין נהנתה מזרימות הון חיוביות בפברואר ובמארס — בראשונה מאז אפריל 2014, ברבעון הראשון של 2017 זרימת ההון היתה שלילית, בסך 8.5 מיליארד דולר.

שינוי המגמה בכלכלות המתעוררות, לטענת NN, הונע על ידי מדינות כמו ארגנטינה, עם זרימת הון נטו של 17.5 מיליארד דולר, הודו (16 מיליארד דולר), מקסיקו ואינדונזיה (כל אחת 9 מיליארד דולר), וטורקיה (6.7 מיליארד דולר).

"השיפור ניכר במדינות רבות", אומר באקום. "השינוי הגדול ביותר הוא במדינות עם הרגישות הגבוהה ביותר לשנאת סיכונים. שווקים עם תנודתיות גבוהה של מניות, כמו ברזיל, טורקיה, אינדונזיה והודו, רשמו זרימות הון גבוהות יותר".

מנגד, דרום קוריאה וטייוואן המשיכו לסבול מזרימת הון שלילית, כפי שקרה בכל חודש מאז 2013 לפחות. באקום חושב כי הדבר נובע ממעמדן כמדינות כמעט מפותחות, עם חברות שמשקיעות מעבר לים. הון גם זרם החוצה מרוסיה ברבעון הראשון של השנה.

בנוסף, NN ציינו כי מדד הצמיחה שלהם, שבודק את הכלכלות המתעוררות — ומורכב משמונה אינדיקטורים של צמיחה שנבדקים ב–20 מדינות — עלה חדות במהלך 2016, אבל ירד בפברואר ובמארס. לטענת באקום, הסיבות לכך אינן ברורות, אבל ייתכן כי זה קשור לירידה במינוף של כלכלות מתעוררות רבות. "צמיחה אטית יותר באופן עקבי באשראי שומרת על צריכה מרוסנת וצמיחה יציבה בהשקעות", הוא אמר.

עם זאת, באקום מקווה כי עם שיפור התנאים הפיננסיים, הצמיחה בצריכת משקי הבית והמומנטום הכלכלי הכללי יתחילו להראות שוב שיפור, במיוחד אם הצמצום המוניטרי במדינות המפותחות (למשל, העלאות הריבית) ימשיכו בקצב "שהוא הדרגתי מספיק כדי שהשווקים המתעוררים יסתגלו אליו".

באקום חושש מסין, משום שהצמיחה באשראי מאטה במהירות, לדבריו, וירידת מחירי הפלדה ועופרות הברזל "מעידים כי שוק הנדל"ן מתחיל להאט".

"מי שתקבע אם המומנטום יימשך היא סין, שהצמיחה בה קרובה לשיא", אומר באקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker