השבוע בשווקים: בין הבחירות בצרפת לדו"חות בארה"ב

תוצאות הבחירות בצרפת עשויות להשפיע מאוד על תחילת שבוע המסחר – בעיקר אם לסיבוב השני יעלו מועמדי הימין והשמאל הקיצוני. במהלך השבוע צפויות חברות רבות לפרסם את התוצאות שלהן ולבחון עד כמה השוק מנופח

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מועמדת הימין הקיצוני, מרין לה-פן, יוצאת מפרגוד ההצבעה
ישראל פישר

העניין של המשקיעים יתחלק השבוע לשניים: בחלקו הראשון של השבוע ינסו בשווקים להבין מה אומרות תוצאות הבחירות בצרפת על ההשקעות שלהם. בחלקו השני של השבוע, שיהיה עמוס בדו"חות, ינסו המשקיעים להבין אם שוק הטכנולוגיה באמת כל כך מנופח.

ביום שישי ננעל המסחר בוול סטריט בירידות קלות, אך בסיכום שבועי, נהנו המשקיעים מהשבוע הטוב ביותר זה חודשיים. הנפט ירד ביום שישי אל מתחת ל-50 דולר לחבית על רקע הערכות כי מדינות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) לא יצליחו להגיע להסכם על המשך קיצוץ התפוקה. גם באירופה נרשמו ביום שישי ירידות שערים, על רקע הבחירות בצרפת וההודעה על הקדמת הבחירות בבריטניה ל-8 ביוני.

תרחיש האימים של המשקיעים, בכל מה שקשור לבחירות בצרפת שנערכות היום, הוא עלייה של מרין לה-פן מהימין הקיצוני, וזאן לוק מלנשון מהשמאל הקיצוני, לסיבוב השני בבחירות לנשיאות. אמנם מלנשון פיגר ברוב הסקרים אחרי מועמד המרכז עמנואל מקרון ואפילו מאחורי מועמד הימין המתון פרנסואה פיון, אך כמה סקרים הצביעו על כך שעימות ראש בראש של הימין הקיצוני מול השמאל הקיצוני בסיבוב השני הוא תרחיש אפשרי.

הבעיה הגדולה של המשקיעים עם התרחיש הזה הוא היחס של המועמדים בנוגע לאירופה. לה פן קראה ליציאה מיידית מגוש היורו ולמשאל עם על חברותה של צרפת באיחוד האירופי. מלנשון נוקט בגישה יורוסקפטית אפילו יותר וקורא ליציאה מיידית של צרפת מהאיחוד האירופי. אם אכן שניהם יעלו לסיבוב השני, חוסר הוודאות צפוי להוביל לירידות חדות בשער היורו – שעשוי להיסחר אפילו ברמות של שוויון מול הדולר.

ואולם אם התרחיש הזה לא יתממש, ולסיבוב השני יעלו מקרון או פיון מול לה-פן – ששניהם צפויים לנצח אותה ביתרון גדול בסיבוב השני בבחירות שייערך ב-7 במאי – צפויים המשקיעים לחזור לשגרה ולהתנהל כרגיל. התרחיש שעשוי לעודד את היורו הוא אם לסיבוב השני יעלו פיון ומקרון – שניהם תומכים באופן כללי בהידוק היחסים מול אירופה. לבחירות בצרפת עשויות להיות השפעה גם על הבחירות בבריטניה ביוני ועל הבחירות בגרמניה שייערכו בספטמבר. הקלפיות בצרפת ייסגרו היום ב-21:00 (שעון ישראל) ומיד אחר כך יפורסמו תוצאות המדגמים.

אירועים פוליטיים וגאו-פוליטיים נוספים עשויים להשפיע השבוע על השווקים, כשבראשם המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה והנעשה בסוריה. בנוסף, בבריטניה יתחילו להתפרסם סקרים על תוצאות הבחירות האפשריות בעוד כחודש וחצי – שיראו אם ראשת הממשלה, תרזה מיי, באמת צפויה להתחזק כפי שחשבו.

בנוסף, חברות רבות ממגוון מגזרים צפויים לפרסם השבוע את הדו"חות שלהם – במה שישמש מבחן למדדים בארה"ב. ביום שלישי יפרסמו AT&T, קוקה קולה, מקדונלד'ס, לוקהיד מרטין ונוברטיס את התוצאות שלהן. ברביעי יפרסמו, בין היתר, בואינג, פפסיקו וטוויטר את התוצאות שלהן. ביום חמישי, ענקיות הטכנולוגיה, מיקרוסופט, אלפאבית (גוגל) ואמזון יפרסמו את התוצאות, ויעמידו למבחן את הערכות האנליסטים שפורסמו באחרונה שלפיהם התמחור של חלק מהמניות במגזר הטכנולוגיה מנופח.

בגזרת המקרו, יפורסמו השבוע נתוני הצמיחה בארה"ב, בריטניה וצרפת. בנוסף, יפורסמו נתונים על שוק הנדל"ן האמריקאי ועל ביטחון הצרכנים בארה"ב, בגוש היורו וביפן.

טבלת אירועי השבוע בוול 20.4צילום: אינפוגרפיקה: תמר כרמלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker