ההפתעה הגדולה של תרזה מיי: הודיעה על בחירות בזק בבריטניה

ראשת ממשלת בריטניה קוראת להקדים את הבחירות ליוני ■ הליש"ט קופצת מול הדולר לשיא של 4 חודשים ■ סקר שנערך בשבוע שעבר קבע: המפלגה השמרנית של מיי מגדילה את כוחה על חשבון הלייבור ו-UKIP הבדלנית ■ יו"ר הלייבור אישר כי יתמוך בהקדמת הבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי ברחוב דאונינג, בחודש שעבר

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הכריזה היום בפתח דאונינג 10, מעונה הרשמי, על הקדמת הבחירות, בכפוף להצבעה בנושא שתערך מחר בפרלמנט. תאריך הבחירות המיועד הוא 8 ביוני. עוד לפני שהודיעה על כך באופן רשמי, הפרשנים הפוליטיים בבריטניה ניחשו כי היא מתכננת להקדים את הבחירות. מוקדם יותר השנה, פסלה מיי בתוקף את רעיון היציאה לבחירות מוקדמות בעקבות משאל העם על התנתקות בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

לפי מיי, בריטניה זקוקה לבחירות במהירות האפשרית מאחר שמפלגות האופוזיציה מתנגדות לתוכנית שמקדמת הממשלה במסגרת המשא ומתן על הברקזיט. לפי מיי, התוכנית הממשלתית תאפשר לבריטניה לשמור על גבולותיה וחוקיה גם אחרי הברקזיט, תוך פגיעה מינימלית בכלכלה. "צריכה להיות אחדות בווסטמינסט (מושב הפרלמנט), אך אין", הדגישה מיי.

ראשת הממשלה תקפה את מפלגת הלייבור ואת העומד בראשה, ג'רמי קורבין, וטענה כי הם נוהגים בחוסר אחריות כשהם מתנגדים להסכם הסופי על הברקזיט. היא הוסיפה כי המפלגה הליברל דמוקרטית מובילה לקיפאון בפעילות הפרלמנטרית וכי המפלגה הסקוטית מתנגדת לכל פעולות הממשלה.

"אני לא מתכוונת לאפשר למתנגדים לסכן את המשא ומתן על הברקזיט", הוסיפה מיי. ראשת הממשלה תירצה את העובדה שבעבר התנגדה לבחירות בכך שאמרה שרק באחרונה היא הגיעה למסקנה שנדרשות בחירות.

קורבין הגיב להצהרה של מיי ואמר כי הלייבור יתמכו בהדקמת הבחירות בהצבעה מחר בפרלמנט. כלומר, ההצעה של מיי תזכה לרוב של שני שלישים והבחירות יוקדמו באופן כמעט ודאי.

"אני מקבל ההרכה את ההחלטה של ראשת הממשלה לתת לעם הבריטי את ההזדמנות לבחור בממשלה שתציב בראש סדר העדיפויות את האינטרסים של הרוב.

"הלייבור תציע למדינה אלטרנטיבה יעילה לממשלה שנכשלה לבנות מחדש את הכלכלה, גרמה לירידה בתנאי המחיה ופגעה באמצעות קיצוצים בבתי הספר שלנו ובמערכת הבריאות.

"בשבועות האחרונים ניסח הלייבור מדיניות שמציעה אפשרויות ברורות וטובות למדינה. אנחנו מצפים לכך שנוכל להראות איך הלייבור יעמוד לצד העם הבריטי", אמר קורבין.

עם פרסום ההכרזה על כך שמיי צפויה לשאת הודעה מיוחדת, החלה הליש"ט הבריטית ליפול, אך מאז היא התאוששה וכעת היא עולה ב-0.8% ונסחרת סביב שער של 1.27 דולר לליש"ט - שיא של ארבעה חודשים. היא עלתה ב-4% מאז שפל שרשמה באמצע ינואר, ואיבדה 16% מאז משאל העם שטלטל את בריטניה. 

התגובה הראשונית של המטבע הבריטי אחרי שפורסם שמיי תוציא הודעה מיוחדת נבעה מחוסר ודאות. ואולם אחרי שמיי הודיעה על הקדמת הבחירות, הבינו המשקיעים שמשמעות ההודעה היא ככל הנראה הגדלת הוודאות במערכת הכלכלית בבריטניה. התמיכה במפלגה השמרנית של מיי גבוהה, מה שיחזק את כוחה ויפחית את הסיכוי שהפרלמנט במדינה יכשיל את הברקזיט.

במערכת הפוליטית בבריטניה מנסים לנתח למה מיי הודיעה על הקדמת הבחירות, אחרי שהיא שללה את זה מוקדם יותר השנה. הסיבה הראשונה והברורה ביותר עבורה היא הסקרים. מאז שמיי נכנסה לתפקידה והחליפה את דיוויד קמרון, היא נהנית מפופלריות גבוהה. סקר שנערך בשבוע שעבר על ידי יו-גוב מראה שאם הבחירות היו נערכות כיום, היתה זוכה מפלגתה השמרנית של מיי ל-44% ומגדילה את כוחה על חשבון הלייבור של קורבין שהיתה זוכה ב-23% בלבד. אפילו מפלגת UKIP הבדלנית שקידמה את ההצבעה על הברקזיט נחלשת בסקרים וזוכה ל-10% בלבד.

בשאלה אחרת נשאלו הנסקרים מי לדעתם יהיה ראש הממשלה הטוב ביותר בעת הזו. מיי זכתה לאחוז תמיכה מרשים של 50% לעומת 14% בלבד לקורבין ו-36% שאמרו כי הם אינם יודעים. במצב העניינים הזה מיי צפויה לנצח בבחירות ולהחליש את האופוזיציה שלה באופו משמעותי.

"מתנגדינו חושבים שבגלל שהרוב של הממשלה שלנו כל כך קטן, ההחלטות שלנו ייחלשו והם יוכלו לאלץ אותנו לשנות את המסלול. הם טועים", אמרה מיי. "הם לא מעריכים נכון את הנחישות שלנו להשלים את העבודה ואני לא מתכוונת לאפשר להם לסכן את ביטחונם של מיליוני עובדים בכל המדינה".

מיי נכנסה לתפקידה לאחר התפטרותו של דיוויד קמרון, ראש הממשלה שהכריז על המשאל והתנגד ליציאה מהאיחוד. היא הבטיחה לבריטים כי תקיים את תוצאות משאל העם ותפעל ליציאה מסודרת של בריטניה מהאיחוד. את סעיף 50, שמתחיל את הליכי היציאה, הפעילה מיי באישור הפרלמנט בסוף מארס. לפי החוק בבריטניה, נדרש אישור של שני שלישים מהפרלמנט כדי להקדים את הבחירות.

אם הפרלמנט יאשר מחר את הקדמת הבחירות, כל הכלכלות הגדולות באירופה יילכו השנה לקלפי. בצרפת, הכלכלה השלישית בגודלה באירופה, ייערך הסיבוב הראשון לבחירות בנשיאות ב-23 באפריל. לפי הסקרים, צפויים המועמד העצמאי עמנואל מקרון ומועמדת הימין הקיצוני, מרין לה-פן, לעלות לסיבוב השני שייערך ב-7 במאי, ובו צפוי מקרון להביס את לה-פן.

בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, ייערכו ב-24 בספטמבר בחירות פדרליות. הסקרים בגרמניה מצביעים על מירוץ צמוד בין הקנצלרית אנגלה מרקל לבין מועמד המפלגה הסוציאליסטית, מרטין שולץ. הנושא המרכזי בבחירות בגרמניה הוא הטיפול של מרקל במשבר המהגרים, על רקע פיגועי הטרור שבוצעו באחרונה במדינה והמשך המשבר הכלכלי באירופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker