ביום שמשרדי קרן המטבע יעברו לבייג'ין - גלובל - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ביום שמשרדי קרן המטבע יעברו לבייג'ין

ארה"ב תחת ממשל טראמפ נוקטת גישה ביקורתית כלפי המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים — שעד כה נתפשו כפרו־אמריקאיים ■ לסין יכולה להיות הזדמנות לתפוס את מקומה בהנהגת הכלכלה הבינלאומית - האם היא בכלל מעוניינת בכך?

תגובות
נציגי הבנקים המרכזיים בעולם בוועידת קרן המטבע העולמית, וושינגטון, אוקטובר 2016. בקרוב בסין?
בלומברג

"קרן המטבע הבינלאומית רוששה מדינות זרות באופן מערכתי", "לעצות של הבנק העולמי יש ערך שלילי עבור הלקוח הטוב ביותר שלו". המלים הקשות האלה לא נאמרו על ידי מבקרים מצדה השמאלי של המפה הפוליטית, אלא מפיהם של דיוויד מלפאס ואדם לריק — שני אנשים שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בחר בהם להוביל את המשא ומתן מטעם משרד האוצר האמריקאי עם שאר העולם, כולל המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים, כמו הבנק העולמי, קרן המטבע והכלכלות המובילות שבקבוצת G20.

סטיבן מנוצ'ין
בלומברג

הבוס שלהם, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, אינו משרה יותר רוגע על הממסד הפיננסי העולמי. בוועידת G20 הראשונה שלו, שנערכה בבאדן באדן שבגרמניה ב–17–18 במארס, הוא הטיל וטו על ההבטחה הנושנה של ארה"ב "לסרב לכל צורות הפרוטקציוניזם". ההבטחה אמנם הופרה כבר פעמים רבות, אבל צביעות, כך נטען, היא מתנה שהמידות הרעות העניקו למידות הטובות.

העמדה הלוחמנית הזאת מביכה את ותיקי הכלכלה העולמית. הממשל האמריקאי מתייחס בבוז למוסדות הרב־לאומיים שהוא יילד וייסד — מוסדות שבדרך כלל סופגים ביקורת על כך שהם עסוקים במילוי רצונה של ארה"ב. בשל כך, חלק מהפרשנים טוענים כיום שסין תמלא את החלל. "ארה"ב מוסרת לידי סין את ההנהגה", אמר באחרונה לבלומברג ג'פרי סאקס מאוניברסיטת קולומביה.

האם סין יכולה או בכלל מעוניינת למלא את החלל הריק שארה"ב משאירה? בכינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שהתקיים בינואר, היה נראה כי נשיא סין שי ג'ינפינג התחרה על התפקיד כשנשא נאום שהילל את הגלובליזציה. כעדות ליכולותיה, סין יכולה להראות את היקף "הדיפלומטיה של פנקסי הצ'קים" שלה — זו המבוססת על עזרה כספית והשקעות במדינות, בתמורה לאהדה דיפלומטית.

תיק ההשקעות בנכסים זרים של בנק הפיתוח הסיני כבר גדול יותר מזה של הבנק העולמי. מוסד נוסף, בנק היבוא־יצוא של סין, לא נמצא הרבה מאחור. גם הבנק המרכזי של סין הרחיב את קווי האשראי מסוג החלף למט"ח ליותר מ–30 מדינות, כולל מדינות רבות שאליהן הבנק הפדרלי של ארה"ב אפילו לא מתקרב.

סין מיישרת קו עם קרן המטבע

גרף: עמידה במחויבויות של ועידות G20

מה לגבי הנכונות של סין להיכנס בנעליה של ארה"ב? רוב הדיפלומטיה הכלכלית של סין מושתת על יחסים בילטרליים (דו־צדדיים), שמאפשרים לה לזכות בנאמנות, להיטיב עם חברים ולהבטיח חוזים עבור החברות שלה. יותר מ–60 מדינות, למשל, אמורות להרוויח מהחזון הנוסטלגי של שי לשחזורה של דרך המשי (בשמה המלא: "החגורה הכלכלית של דרך המשי ודרך המשי הימית של המאה ה–21", ובקיצור "חגורה אחת — דרך אחת").

באשר למאמצים המולטי־לטרליים (רב־צדדיים), היוזמות המסקרנות ביותר של סין פועלות סביב המערכת הקיימת, ולא באמצעותה. היא הקימה שני בנקים מולטי־לטרליים משלה: הבנק החדש לפיתוח, שממוקם בשנחאי ומקבל כספים גם מברזיל, רוסיה, הודו ודרום אפריקה, ולכן ידוע כבנק BRICS (ראשי התיבות של המדינות); ובנק ההשקעות בתשתיות האסייתי (AIIB), שנמצא בבייג'ין. מספר החברים בו הגיע באחרונה ל–70, כולל כל חברות G7, מלבד יפן וארה"ב.

לכן, ייתכן שלסין יהיה עניין מועט במילוי הוואקום שארה"ב אולי תשאיר במערכת המולטי־לטרלית. עם זאת, אמירה כזאת מתעלמת ממגמה אחרת, בולטת פחות. מלבד הסכמים בילטרליים מסועפים וחדשנות מולטי־לטרלית, היחסים בין סין למוסדות הפיננסיים הבינלאומיים מתחממים. לפי קבוצת מחקר של G20 באוניברסיטה של טורונטו, סין מיישרת קו יותר מבעבר עם ההתחייבויות של מדינות G20. שער החליפין של המטבע הסיני כיום הגיוני יותר מבעבר, והעודפים בחשבון השוטף הצטמצמו — ובכך הצטמצמה גם המחלוקת עם קרן המטבע.

החלטתה של קרן המטבע מ–2015 לכלול את היואן כאחד מחמישה מטבעות רזרביים שהיא מחזיקה בהם, עזרה לשלול את ההנחה שהקרן היא זרוע שמיישמת מדיניות אמריקאית, שעיקרה הוא חסימה של סין. מעבר לכך, מאז הפיחות המגושם בערך המטבע מוקדם יותר השנה, סין נעזרה לעתים קרובות בקרן המטבע, שייעצה לה כיצד לעבור למטבע גמיש יותר וכיצד לשווק את המדיניות שלה לשווקים.

סין שמחה גם ללמוד מהבנק העולמי, שייעץ לה בכל עניין — מניהול החובות של המחוזות שלה ועד טיהור האוויר בערים. סין אינה תמיד מיישמת את עצותיו של הבנק העולמי, אבל נראה כי היא מעריכה אותן כמועילות.

דיפלומטיה בחסות מהלכים כלכליים

מרכז עסקים בבייג'ין
Ng Han Guan/אי־פי

היחסים של סין עם המוסדות האלה גם נהפכים לנדיבים יותר. סין ממוקמת במקום 11 ברשימת התורמים לאגודת הפיתוח הבינלאומי (IDA), הזרוע של הבנק העולמי שעוזרת למדינות העניות בעולם. בנק הפיתוח הסיני עזר לממן כמה פרויקטים של הבנק העולמי באפריקה.

בסתיו האחרון, קרן המטבע העולמית חיפשה מימון כדי לעזור למצרים. היא התקשרה לסין, שהסכימה להאריך את קו האשראי בשווי של 18 מיליארד יואן (2.6 מיליארד דולר). השיחה ארכה חמש דקות בלבד, והנדיבות של סין הביכה את מדינות G7, שתרמו מיד סכום נוסף. סין הועילה לקרן באופן דומה בחילוץ אוקראינה ב–2015.

הבנק העולמי וקרן המטבע אינם הכלים המושלמים לניהול הדיפלומטיה הכלכלית של סין. מגבלות ההון של הבנק עלולות להגביל את יכולתו להלוות כסף. משקל ההצבעה של סין, וגם ההשקעה הפיננסית שלה בקרן המטבע, יגדלו רק אם ארה"ב תרשה זאת. לקונגרס האמריקאי נדרשו שש שנים לאשר את הרפורמה האחרונה, וקשה לדמיין שהסיבוב הבא, שאמור להתקיים ב–2019, יזכה בתמיכתו של טראמפ.

שי ג'ינפינג
POOL/רויטרס

עם זאת, באמצעות הוספת סכום נאה לתוכניות המועדפות עליה של קרן המטבע והבנק העולמי, סין יכולה לנווט את המערכת המולטי־לטרלית בעקיפין, בכך שתוסיף משקל במקומות שהיא רואה לנכון.

בטווח הארוך, אם סין תהפוך לכלכלה המובילה בעולם, ייתכן שהיא תהיה גם לתורמת הגדולה לבנק העולמי ולקרן המטבע. בנקודה זו, לפי התקנונים, המטות שלהם יצטרכו לעבור לסין. וזו עוד סיבה טובה שבגללה כדאי לבנק העולמי לעזור לבייג'ין לטהר את האוויר בעיר.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם