"הנאום הסודי של סטנלי פישר מוכיח שהבנק הפדרלי לא למד דבר משערוריית ההדלפות"

שבוע לאחר התפטרות בכיר בפד בשל הדלפת מידע, יוצא אתר ביזנס אינסיידר נגד דברים שנשא סגן יו"ר הבנק בפורום פרטי סגור בחודש שעבר; "באופן חריג, נוסח דבריו על הריבית לא פורסם, ועצם קיום האירוע לא היה ידוע לרבים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סטנלי פישרצילום: עופר וקנין

כשבוע לאחר שבכיר הבנק הפדרלי ג'פרי לאקר הודיע במפתיע על התפטרותו בשל הדלפת מידע לאנליסטית על דיונים פנימיים שהתקיימו בבנק המרכזי של ארה"ב, הופך כעת בכיר אחר בבנק, סגן היו"ר סטנלי פישר, ליעד לביקורת על כך שחלק לאחרונה מידע באופן בלעדי עם משתתפי אירוע פרטי של מכון המחקר ברוקינגס בוושינגטון.

אתר החדשות ביזנס אינסיידר הקדיש לכך כתבה שפורסמה היום תחת הכותרת "הנאום הסודי של פישר מראה שהבנק הפדרלי לא למד דבר משערוריית ההדלפות שלו", בה נטען כי הנאום שנשא פישר - לשעבר נגיד בנק ישראל - ב-23 במארס באירוע פרטי בברוקינגס מהווה הפרה של כללי ההתנהגות שקבע הבנק המרכזי עצמו לחברי ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC).

בנאום, שבניגוד לנאומים אחרים של בכירי הפד נוסחו לא פורסם באתר הבנק הפדרלי ועצם קיומו לא היה ידוע לרבים, התייחס פישר למדיניות הרגולציה ולתגובת הבנק הפדרלי למשבר הפיננסי, אך חשוב מכך, ענה על תשובות מהקהל בנושא הרגיש של מדיניות הריבית - נושא שכל התייחסות אליו מצד בכירי הפד עשויה להשפיע על המסחר בשווקים הפיננסים.

"בכירי הבנק הפדרלי נושאים נאומים כל הזמן. מה שהופך את הנאום הזה לראוי לציון הוא העובדה שהוא היה סגור בפני הציבור הרחב, נוסח הנאום של פישר לא פורסם, ועצם קיומו של הנאום לא היה ידוע לרבים", ציין ביזנס אינסיידר.

בכיר בבנק הפדרלי התפטר בשל הדלפה

נאומו של פישר התקיים כשבוע בלבד לפני הודעתו המפתיעה של בכיר אחר בבנק הפדרלי, ג'פרי לאקר, ששימש כנשיא הבנק הפדרלי של ריצ'מונד, על התפטרותו לאחר שהודה בחלקו בהדלפת מידע על דיונים פנימיים שהתקיימו בבנק המרכזי בשנת 2012.

ג'פרי לאקר, נשיא הבנק הפדרלי בריצ'מונדצילום: בלומברג

בהודעה שפירסם, התנצל לאקר בפני עמיתיו לפד על כך שהפר את מדיניות התקשורת של הבנק המרכזי כאשר השתתף בראיון עם אנליסטית מחברת מדלי גלובל אדווייזרס, שהעלתה בשיחה פרטים על דיוני מדיניות שקיימה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בספטמבר 2012, ואשר עדיין לא פורסמו באותה עת.

כעבור מספר שבועות חברת מדלי כללה את הדברים בדו"ח ללקוחות שפורסם יום אחד לפני פרסום הפרוטוקול של ישיבת הפד מספטמבר, בה החליטה ועדת השוק הפתוח על רכישות חודשיות של אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 40 מיליארד דולר במסגרת הסבב השלישי של תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) של הבנק.

פרסום הדברים גרר חקירה פנימית של הבנק הפדרלי ובהמשך גם חקירות של משרד המשפטים האמריקאי והבולשת הפדרלית (FBI), שמצאו בסופו של דבר כי ללאקר היה חלק בהדלפה.

"ההדלפה, שכנראה פגעה באמינותו של הפד, היתה ליועצת פרטית שאחר כך חלקה את הפרטים עם לקוחות שיכלו להרוויח מיליונים ברווחים ממסחר לפני פרסום החדשות", ציין ביזנס אינסיידר.

"כפי שמראה התפטרותו של לאקר, השערוריה הזו ממשיכה לרדוף את הפד. עם זאת, לא ניכר שהדבר הניא את הבנק המרכזי מלאפשר לבכירי לשאת נאומים פרטיים שבהם רק קבוצה קטנה של אנשים זוכה ליהנות מהתובנות הטמונות בדבריהם".

הפרה של כללי ההתנהגות של הבנק הפדרלי

"החלטות הבנק הפדרלי הן מהאירועים המשפיעים ביותר על השווקים בעולם. התבטאות קטנה של בכיר בבנק, ובמיוחד מישהו כמו פישר שנמצא במעגל הפנימי, יכולה להיות בעלת השלכות עצומות על מניות, אג"ח, מט"ח ושווקים אחרים ברחבי העולם. זו הסיבה, שכל תובנה קטנה שסוחר או בנקאי יכול להשיג מהפד, ואשר אינה ידועה לציבור הרחב, יכולה להיות בעלת ערך אינסופי", המשיך אינסיידר.

"משמעות הדבר היא שבכירי הבנק הפדרלי מלכתחילה אינם צריכים לשאת דברים באירועים פרטיים, במיוחד בגלל שהתנהלות זו כנראה מהווה הפרה של כללי ההתנהגות של הבנק המרכזי עצמו עבור משתתפי ישיבות ועדת השוק הפתוח".

ג'נט ילן - סטנלי פישר - הבנק הפדרלי - הפד - פד - כלכלת ארה"ב - ריבית
ג'נט ילן וסגנה סטנלי פישרצילום: אי–פי

כללי ההתנהגות של הפד גובשו בתגובה לחשיפת הדלפה אחרת מהבנק בשנת 2010, וקובעים בבירור: עד כמה שהדבר אפשרי, משתתפי הוועדה צריכים להימנע מהבעת דעותיהם האישיות לגבי מדיניות מוניטרית בכל פגישה או שיחה עם כל אדם פרטי, חברה או ארגון שעשויים להרוויח פיננסית מהשגת המידע, אלא אם כן אותם דברים כבר נאמרו קודם לכן בפומבי - לשון כללי הפד.

"פישר אולי לא אמר שום דבר שהשפיע באופן מיידי על השווקים. אבל עצם הנוכחות שלו והנכונות שלו לענות על שאלות מצד בכירים במגזר הפיננסי הרחק מעיני התקשורת מעידים על סוג של סודיות שהבנק המרכזי מתיימר לצאת נגדה באמצעות תהליך הגברת השקיפות שהחל בימי היו"ר לשעבר בן ברננקי ונמשך תחת הנהגתה של ג'נט ילן", טען אינסיידר.

"נאומו של פישר בחודש שעבר מראה כי הפד עדיין לא נאבק נגד הנוהגים המעורפלים שמובילים מלכתחילה למצבים מסוג זה. כאשר מדובר בנאומים באירועים פרטיים בפני אנשי פיננסים, יש רק דבר אחד שנותר לבכירי הפד לעשות: פשוט להפסיק", סיכם אינסיידר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker