ריאיון ראשון לקלינטון לאחר התבוסה: "ההפסד היכה בי קשות; אפעל לקדם זכויות נשים"

בריאיון ביום חמישי עם ניקולס קריסטוף דיברה קלינטון באופן משוחרר וגלוי: "כשהם גמרו לטפל בי, כבר הייתי מצורעת" ■ לדבריה, אין בכוונתה להתמודד על משרה ציבורית, אלא לסייע למפלגה הדמוקרטית לחזור לרוב בקונגרס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בדרך המשפילה והכואבת ביותר שאפשר, הילרי קלינטון שוחררה. היא שוב ציפור דרור, והיא מדברת את אשר על ליבה. בריאיון ראשון מאז הבחירות, הודתה קלינטון שהיא ציפתה לנצח את דונלד טראמפ, וכי ההפסד היכה בה קשות.

"הייתי צריכה להחליט לקום מהמיטה, לצאת לטיולי הליכה ארוכים ביער. ולראות את הנכדים שלי הרבה ולבלות זמן עם משפחתי וחברי. הם עטפו אותי באופן מדהים". "כאדם, אני במצב טוב", היא אמרה. "כאמריקאית, אני מודאגת למדי".

הילרי קלינטון בריאיון ראשון מאז הבחירות, 6 באפריל 2017צילום: Stephanie Berger for The New York Times

קלינטון שוחחה עמי יותר מ-45 דקות על הבמה ביום חמישי בפסגת נשים בעולם של טינה בראון. היא נראתה נינוחה ורגועה, הרבה פחות דרוכה מבקמפיין. הכרתי את קלינטון מעט במשך שנים רבות. היא תמיד נזהרה בלשונה כשעמדה לבחירות. זהירותה נתפסה בעיני הבוחרים כגישה מחושבת. אולם היא מחוץ לקליפתה כעת, משוחררת בזכות התבוסה, ונכונה לדבר באופן בוטה.

"שנאת נשים בהחלט שיחקה תפקיד" בהפסד, היא אמרה. "חייבים להכיר בכך". היא הזכירה שלל מחקרים שמראים כי גברים שאפתנים ומצליחים נתפסים כחביבים ונשים שמצליחות בתפקידים מסורתיים של גברים פחות אהודות.

קלינטון אמרה כי רבים ממצביעי טראמפ לא ממש מסכימים עמו או מחבבים אותו, אולם "הוא נראה כמו מישהו שכבר היה נשיא". לדבריה, היו גורמים רבים שתרמו להפסדה, כולל טעויות שלה. הדמוקרטים צריכים להשתפר בגישתם לאמריקאים ממעמד הפועלים, אולם לדבריה, בוחרים רבים נאבקו עם משברים קשים בחייהם, "ואז נוסיף לזה את הרעיון של אשה נשיאה ראשונה, ואנשים מוצאים בזה בעיה".

מה היתה מציעה לאינספור נשים צעירות שההפסד שלה גיבש את תפיסתן אפילו יותר מהמועמדות שלה? להיות מעורבות יותר בחיים הציבוריים. "תגדלו עור עבה. תהיו מוכנות. זאת לא תופעה חדשה, אבל זה מכאיב בכל פעם שזה קורה לכן".

קלינטון ציינה שכאשר התפטרה מתפקיד שרת החוץ, היה לה שיעור תמיכה של 64%, והיא היתה אחת מפקידי הציבור הפופולריים באמריקה. אולם ביום הבחירות זה כבר היה היסטוריה עתיקה. "כשהם גמרו לטפל בי, הייתי כבר מצורעת".

קלינטון אמרה שהיא תומכת בהתקפות על מסלולי המראה בסוריה, וכמה שעות אחרי כן עשה זאת הנשיא טראמפ. היא שיגרה כמה מטחים לגבי "התפקוד הכאוטי" של הממשל ואמרה כי אינה מבינה את "המחויבות של צוותו של טראמפ לפגוע בכל כך הרבה אנשים" - מצווי איסור כניסה ועד ביטול רפורמת הבריאות.

מדוע היא הפסידה בבחירות? הצוות שלה עשה כמה ניתוחים שלאחר המוות, היא סיפרה, וטען כי שני הגורמים החשובים היו פרסום האימיילים מהקמפיין וההכרזה של הרגע האחרון של ראש האפ.בי.איי, ג'יימס קומי, על פתיחתה מחדש של חקירה נגדה.

שאלתי אותה אם היא שמעה שקומי אמר לאחרונה כי לא ידבר על החקירה בדבר קשרי טראמפ לרוסיה, כי אין זה נאות לדון בחקירות פתוחות.

"כן", היא אמרה, "זו היתה אחת מנקודות השיא של השבועות האחרונים".

קלינטון אמרה כי אינה יודעת אם היה תיאום בין טראמפ לבין הקרמלין, אבל קראה להקמת ועדת חקירה עצמאית. היא ציינה כי בין אם כן או לא, היה מאמץ רוסי מתוזמר להתערב בבחירות בארה"ב. בעניין הפריצה של רוסיה לאימיילים של הקמפיין, הדגישה קלינטון כי "זו היתה גניבה יותר אפקטיבית מזו שארעה בווטרגייט. אנחנו לא צריכים לתת למישהו בקרמלין, עם אלף סוכנים עם בוטים וטרולים, להתערב בבחירות שלנו. חייבים להביא לזה סוף באופן שיוסכם על שתי המפלגות".

הנושא שקלינטון נראתה נלהבת לגביו העסיק אותה במשך חלק גדול מהקריירה שלה: קידום זכויות נשים וילדים. היא נשמעה מלאת להט במיוחד כשדיברה על איך טראמפ "מסמן נשים".

כמועמדת ב-2008 ו-2016, קלינטון נזהרה לא ללחוץ על הכפתורים הפמיניסטיים יותר מדי – היא חששה לעורר את התנגדותם של גברים. אולם אפילו כשרת החוץ היא נהגה לבקר במקלטי נשים או אצל ארגונים הנלחמים בסחר בנשים, וגררה עימה למפגשים דיפלומטים ואנשי משרד החוץ כדי להזכיר להם שזכויות נשים הן זכויות אדם.

בשיחתנו היא חבטה ללא רחם בגירסתו של טראמפ ל"צו ההשתקה הגלובלי" שחיסל את המימון לספקי בריאות בעולם שמציעים ייעוץ לתכנון משפחה או מקדמים זכויות להפלות, ואת תוכניתו של טראמפ להפסיק את המימון לקרן האוכלוסיה של האו"ם, שנלחמת בתמותת יולדות ומסייעת לנשים להשיג אמצעי מניעה.

כשנשאלה על התמונה הידועה לשמצה של גברים רפובליקאים דנים בבריאות האשה, תיארה קלינטון את המם החביב עליה: קבוצת כלבים סביב שולחן דיונים, עם הכותרת: "דנים בשירותי בריאות לחתולים".

"הדברים שיוצאים מהפה לכמה מהאנשים האלה!" אמרה קלינטון, "כמו, 'למה צריך לספק שירותים ליולדות'? נו, אני לא יודעת. אולי אתם נולדתם בלידת בתולים?"

קלינטון סיפרה שהיא כותבת ספר על הקמפיין ונאבקת בשאלה מדוע כל כך הרבה נשים - כולל 53% מהבוחרות הלבנות - תמכו בטראמפ.

שאלתי אם היא תרוץ שוב לתפקיד או תשקול לנהל את יוניצ"ף. היא השיבה כי ספק רב אם תנסה שוב להיבחר למשרה ציבורית, אולם אין לה תוכנית מלבד לסייע לנשים להיכנס לפוליטיקה ולסייע לדמוקרטים להשיג מחדש רוב בקונגרס. "הדברים שאכפת לי מהם הם הדברים שצריך להשיג במאה ה-21", היא אמרה, "זכויות והזדמנויות לנשים ולילדות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker