בעקבות הביקורת הקשה: הכלי החדש של גוגל למלחמה בפייק ניוז

החברה תציג בדף תוצאות החיפוש סימון של בדיקת עובדות בידיעות חדשותיות; גוגל וענקיות הטכנולוגיה ספגו ביקורת גוברת בשל העדר הפעולה שלהן כלפי ההפצה של חדשות מזויפות ותוכן הסתה ברשת

לוגו גרדיאן
גרדיאן
חדשות מזויפות
לוגו גרדיאן
גרדיאן

גוגל תתחיל להציג תגיות של בדיקת עובדות בתוצאות חיפוש כדי להדגיש ידיעות חדשותיות שעברו בדיקה אם הן אמינות או שקריות, כחלק ממאמצי החברה לסייע במאבק בהפצה של מידע שקרי וחדשות מזויפות.

הפונקציה, שהוטמעה לראשונה בגוגל ניוז של ארה"ב ובריטניה באוקטובר, תוצג לגולשים במסגרת בדף תוצאות חיפוש כללי, כמו גם בחיפושים בגוגל ניוז ברחבי העולם. בדיקת העובדות אינה מתבצעת על ידי גוגל, אלא על ידי כלי תקשורת וארגונים אמינים שעושים שימוש במערכת קוד פתוח כדי לסמן ידיעות שנבדקו.

הרחבת השירות מגיעה בצל ביקורת קשה נגד חברות הטכנולוגיה בארה"ב על העדר פעולה מצידן לאור ההתפשטות של חדשות מזויפות ומידע כוזב, בייחוד סביב סוגיות בעלות חשיבות גבוהה כמו הבחירות בארה"ב. ממשלת בריטניה קראה לאחרונה לחברות אמריקאיות, בהן גוגל, פייסבוק, טוויטר ומיקרוסופט, לעשות יותר כדי לפקח על הפלטפורמות שלהן ולהסיר תוכן לא חוקי או קיצוני.

ממשלת גרמניה בראשות הקנצלרית אנגלה מרקל הביעה תמיכה בחקיקה שתוכל להוביל לקנסות של עד 50 מיליון יורו אם רשתות חברתיות יסרבו להסיר תוכן כזה ולא יעניקו למשתמשים דרך יעילה לדווח על חדשות מזויפות ועל תוכן הסתה.

מחקר שערך מכון רויטרס ביוני 2016 מצא כי פייסבוק היא מקור החדשות המוביל בקרב בני 24-18. באוגוסט הסתבכה הרשת החברתית לאחר שפיטרה צוות עריכה שניהל את תוכן החדשות שלו, והחליף אותו באלגוריתם שקידם חדשות מזויפות.

פייסבוק החלה לאחרונה לבחון כלי בדיקת עובדות על ידי צד שלישי, שמסמן ידיעות ששותפו ברשת החברתית כ"שנויות במחלוקת" על ידי אתרים שבודקים עובדות, ובהם סוכנות הידיעות AP ואתר Snopes.com.

ביום חמישי הציגה פייסבוק כלי נוסף שאמור לסייע בהכשרת המשתמשים לגבי זיהוי של חדשות מזויפות ואיך להבחין במקורות אמינים מאתרים שמפיצים מידע כוזב. פייסבוק תציג למשתמשים פוסט בראש הפיד עם עשרה טיפים לזיהוי מידע כוזב, כולל ביטוי ספקנות כלפי כותרות הכוללות טענות חמורות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker