הודו מוחקת חובות של 21 מיליון חקלאים; הבנק המרכזי: "זו חתירה תחת תרבות האשראי"

החלטת ממשלת אוטר פרדש, המדינה הגדולה ביותר בהודו, למחוק חובות בסך 5.6 מיליארד דולר, מאיימת להגביר את האינפלציה וחותרת תחת תרבות האשראי, הזהיר נגיד הבנק המרכזי של הודו

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי
בלומברג
סוכנויות הידיעות

החלטת ממשלת אוטר פרדש, המדינה הגדולה ביותר בהודו, למחוק את חובותיהם של למעלה מ-21 מיליון חקלאים בסכום כולל של 363.6 מיליארד רופי (5.6 מיליארד דולר), מאיימת להגביר את האינפלציה וחותרת תחת תרבות האשראי ההוגנת של הודו, הזהיר נגיד הבנק המרכזי של הודו, אורג'יט פאטל.

"זה משפיע על משמעת האשראי, ומגביל את התמריץ ללווים בעתיד לפרוע את חובותיהם", אמר היום פאטל במסיבת עיתונאים במומביי. הוא גם קרא לממשלות של מדינות אחרות בהודו להימנע מיישום תוכניות מחיקת חובות דומות, ואמר כי "המחיקות מהוות סיכון מוסרי".

כפי שהבטיחה לפני הבחירות, הממשלה החדשה של מדינת אוטר פרדש החליטה בישיבתה הראשונה, שנערכה ביום שלישי, למחוק את חובותיהם של 21.5 מיליון חקלאים שבבעלותם שטחי אדמה של פחות מ-20 דונם. חובותיהם של כ-700 אלף מהחקלאים כבר היו רשומים כחובות אבודים על ידי הבנקים.

בעקבות הודעת אוטר פרדש, מדינות נוספות בהודו, בהן מדינת מהרשטרה, נתונות ללחץ להודיע על מחיקת חובות חקלאים, ואילו אחרים דורשים מהממשלה המרכזית, בראשותו של ראש הממשלה נרנדרה מודי, למחוק את חובותיהם של חקלאים ברחבי הודו.

חקלאים ליד נלור, במדינת המחוז אנדרה פראדש בדרום הודוצילום: אי–פי

"הגירעון הממשלתי, הגבוה במונחים בינלאומיים, מהווה סיכון נוסף לאינפלציה, אשר עלולה להחמיר עקב מחיקת חובות החקלאים", נאמר בהודעה שפירסם הבנק המרכזי של הודו.

למרות שהחובות הגדולים של משקי בית מהווים גורם משמעותי למצוקת חקלאים בהודו, השימוש במחיקת חובות בלתי מותנית לשיפור תנאי המחייה, הגדלת היבולים וצמצום שיעור ההתאבדות נחשב לשנוי במחלוקת. כ-52% מ-90 מיליון משקי הבית החקלאים בהודו שקועים בחובות.

מחיקת חובות אינה יכולה להיות תשובה ארוכת טווח למשבר חקלאי כלשהו, נאמר בדו"ח מחקר שפירסמה היום חברת אינדיה רייטינגס אנד ריסרץ', שציינה גם כי מחיקות מזוג זה מכבידות על המצב הפיננסי של המדינות.

בנקים ממשלתיים יהיו הנפגעים העיקריים מכיוון שהם מחזיקים בנתח הגדול ביותר של אשראי חקלאי, כתבו אנליסטים של דויטשה בנק.

אוטר פרדש מתכננת לממן את התוכנית בעזרת הנפקת אג"ח. "למרות שהדבר לא יגדיל ישירות את הגירעון בתקציב, החבויות יישארו", הזהירו כלכלנים של נומורה. "תוכנית מחיקת חובות החקלאים עלולה להגביר את הלחץ על מדינות אחרות ללכת בדרך זו".

חובות החקלאים בהודו כולה הסתכמו ב-12.6 טריליון רופי נכון ל-30 בספטמבר, בעוד חקלאים מתמודדים על צמצום שטחי אדמותיהם, התדרדרות באיכות הקרקע, גידול בעלויות וירידה במחירי תוצרתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker