בתוך שלוש שנים, המנכ"ל סאטיה נאדלה השתיל במיקרוסופט דנ"א חדש

לפני שלוש שנים החליף סאטיה נאדלה את סטיב באלמר בתפקיד מנכ"ל מיקרוסופט ■ בתקופה הזאת הוא נתן לה אישיות חדשה: הוא הצליח למתן את התלות בחלונות ולהתמקד בתחומים אחרים כמו שירות המחשוב בענן של החברה, בינה מלאכותית ורכיבי חומרה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה. "אנחנו צריכים תרבות ארגונית שמאפשרת לחדש כל הזמן"צילום: בלומברג
אקונומיסט

לפני עשור, ביקור במטה מיקרוסופט ליד סיאטל היה כמו מסע בשטח אויב. מנהלים לא היו מדברים עם המבקרים, אלא יורים לעברם מלים. אם היו שואלים אותם מהו המסר של החברה, שפת הגוף שלהם היתה מסגירה מיד את מה שהם באמת חושבים על השאלה הזאת, ואת מה שביל גייטס, מייסד החברה, היה אומר כשנשאל אותה: "זה הדבר הכי טיפשי שאי־פעם שמעתי".

כיום, האווירה בקמפוס של מיקרוסופט - מתחם הכולל 100 מבנים - שונה להפליא. מספר המלים הנאמרות בדקה ירד בצורה משמעותית. השאלות, גם אם הן טיפשיות או ביקורתיות, זוכות למענה. מנכ"ל החברה, סאטיה נאדלה, מדבר בנימה שונה, עדינה יותר מקודמיו בתפקיד, גייטס וסטיב באלמר (אף שגם לו יש צד תחרותי מאוד).

שני התיאורים האלה מעט מוגזמים, אך הם מצביעים על אמת בסיסית: חברת התוכנה הגדולה בעולם השתנתה באופן קיצוני מאז מונה נאדלה לתפקידו ב-2014. בעבר, כל העבודה במיקרוסופט סבבה סביב חלונות, מערכת ההפעלה המותקנת ברוב המחשבים בעולם. זה היה המותג שמיקרוסופט האמינה שיש להאריך את תוקפו ולהגן עליו כמעט בכל מחיר.

מאז, חלונות עברה לשחק תפקיד משני בחברה. לפעמים מערכת ההפעלה אינה יותר מאשר מוצר שנמכר במחירי הפסד כדי לקדם מוצרים אחרים של החברה. כיום מיקרוסופט מתרכזת באז'ור (Azure) - שירות הענן הגלובלי שלה. אז'ור מורכב מ-100 מרכזי נתונים (data centers) בכל העולם ומטפל ביישומי רשת, במכשירים סלולריים ובעיבוד נתונים עבור שירותי בינה מלאכותית.

עם השינוי באסטרטגיה העסקית, הגיע השינוי בתרבות הניהולית, שאינו קרוב לסיום. לצד מוצרים אחרים, חלונות ואופיס, שבעבר שלטו בעולם התוכנות למחשבים אישיים, עדיין מניבות 40% מהכנסות החברה ו-75% מרווחיה. אך אפילו מי שבחן את פעולותיו של נאדלה במידה של ספקנות, מעריך שהחברה כבר לא בונה רק על הפרה החולבת שלה.

השינוי בחברה לא התחיל בימי נאדלה. בימיו של באלמר, מיקרוסופט השיקה את אז'ור, והתחילה לשכתב את התוכנה שלה עבור מחשוב ענן. אך היה זה נאדלה שנתן למיקרוסופט אישיות חדשה, שנראה כי המשקיעים אוהבים. ואכן, ערכה של מניית מיקרוסופט כמעט הוכפל מאז שנאדלה נכנס לתפקידו.

שובר מסורות של שנים

המשימה הראשונה של נאדלה היתה להדיח את חלונות מכס המלכות. לפניו, מיקרוסופט היתה מעכבת פיתוח והשקה של מוצרים חדשים או שוללת מהם מאפיינים מסוימים אם הם נחשבו בעלי פוטנציאל לפגוע בחלונות - מה שהיה מכונה במיקרוסופט "מס אסטרטגי". אחת ההחלטות הראשונות שקיבל נאדלה כמנכ"ל היתה לאפשר את השימוש באופיס במכשירים ניידים המשתמשים במערכות הפעלה שאינן חלונות. הוא הרחיק לכת, ואף הציג שקופית באחת המצגות שלו שבה נכתב: "מיקרוסופט אוהבת את לינוקס" (מערכת הפעלה בקוד פתוח). קודמו בתפקיד, באלמר, כינה את לינוקס "סרטן".

ההורדה בדרגה של חלונות הקלה על נאדלה במשימה העיקרית שלו במיקרוסופט - שינוי התרבות הארגונית בחברה. הטכנולוגיה באה והולכת, הוא אמר, ולכן "אנחנו צריכים לאמץ תרבות ארגונית שתאפשר לך לחדש את עצמך כל הזמן".

בעוד באלמר התפרסם בכך שהיה רץ על הבמה בהשקות וצועק "אני אוהב את החברה הזאת", נאדלה נראה לעתים קרובות יושב בקהל ומאזין. ב-2016, כשגולשים גרמו לטיי־בוט (רובוט צ'אט) המבוסס על בינה מלאכותית להעיר הערות גזעניות ברשת, כולם ציפו לכך שמישהו יאבד את משרתו בעקבות המחדל. אבל נאדלה רק שלח דואר אלקטרוני לכל העובדים, שבו כתב: "המשיכו לעבוד, ודעו שאני תומך בכם. המפתח להצלחה הוא להמשיך ללמוד ולהשתפר".

העובדים בחברה כבר אינם מוערכים לפי עקומה, שבה אלה שמקבלים ציון נמוך לעתים קרובות אינם מקבלים בונוסים או קידום. בנוסף, נאדלה שבר מסורת במיקרוסופט בכך שהזמין לנופש השנתי של מנהלי החברה ב-2015 גם את ראשי החברות שמיקרוסופט רכשה באחרונה, כמו מוג'נג, יצרנית המשחק מיינקראפט, ואקומפלי, אפליקציית דואר אלקטרוני.

מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בחיפהצילום: תומר פולטין

התפישה של נאדלה

מסרים כאלה חשובים יותר מתמיד בתעשיית ההיי־טק. החברות הנחשבות בתעשייה מבינות שכך קל יותר לגייס את העובדים המוכשרים ביותר, שמרבים להחליף עבודות ויכולים לבחור מי יהיה המעסיק שלהם.

מוניטין של חברה אגרסיבית יכול למשוך תשומת לב מצד הרגולטורים ולהביא למחאה ציבורית, כפי שמיקרוסופט עצמה חוותה בעבר, וכפי שחברת התחבורה השיתופית אובר חווה כיום.

נאדלה שינה לא רק את התרבות הארגונית של החברה, אלא גם את המבנה שלה. מיקרוסופט היא כיום חברה השולטת בכל תחומי הייצור שלה. החברה לא רק כותבת תוכנות, אלא גם בונה מרכזי נתונים ומהנדסת חומרה משלה. נאדלה ציין כי מיקרוסופט גם מייצרת כיום חלק מהשבבים שבמרכזי הנתונים.

ההשפעה של נאדלה ניכרת בשלושה תחומים עיקריים: מחשוב הענן, חומרה ובינה מלאכותית. מיקרוסופט אינה מפרטת באיזו מידה הגדילה את השקעותיה בענן, אבל בניית מרכזי נתונים היא עסק יקר, והוצאות החברה צפויות להגיע בקרוב ל-9 מיליארד דולר בשנה - פי שניים מרמתן כשנאדלה נכנס לתפקידו.

אם מתייחסים לשירותים הבסיסיים כמו אחסון מידע ומחשוב, שירות הענן של מיקרוסופט הוא קטן בהרבה מזה של אמזון, המובילה בתחום. אבל אם מוסיפים את שירותי יישומי הרשת של מיקרוסופט, כמו אופיס 365 ואפליקציות אחרות לעסקים, מיקרוסופט משתווה בגודלה לאמזון. ההערכה היא כי ההכנסות השנתיות של שתי החברות ממחשוב הענן מגיעות לאותו סכום - 14 מיליארד דולר (הערכה לפי ההכנסות ברבעון הרביעי של 2016). עד 2018 מיקרוסופט מקווה להגיע להכנסות של 20 מיליארד דולר ממחשוב ענן - חמישית מכלל ההכנסות הצפויות של החברה.

במונחים של קנה מידה, משיגה מיקרוסופט התקדמות רבה. עם זאת, בניגוד למחשוב הענן של אמזון, שמספק חלק ניכר מרווחי החברה, אז'ור עדיין אינו מניב רווחים למיקרוסופט. חלק מהאנליסטים אופטימיים וטוענים שהמצב הזה ישתנה. מארק מורדלר מחברת המחקר סאנפורד ברנסטין, טוען כי ברגע שמיקרוסופט תקטין את השקעותיה במרכזי הנתונים, וככל שיגדל השימוש בהם, היא יכולה להגיע לרווחים שמהם נהנית אמזון בתחום שירותי הענן, שהגיעו ל–30% בשנה שעברה. סקוט גתרי, העומד בראש אז'ור, מודה כי הרווחים משירותים מבוססי ענן יהיו ככל הנראה נמוכים מהרווחים מתוכנה - אך הוא מציין כי בעולם שבו האפליקציות מועברות ברשת, מיקרוסופט יכולה לתפוס חלק גדול יותר מהעוגה.

בנוסף לכך שמיקרוסופט מציעה את התוכנות המסורתיות שלה כשירותים בענן, היא גם מטפלת במרכיבים של מערכות בינה מלאכותית, כמו אחסון ורשתות - שירות שבעבר סופק על ידי חברות אחרות.

השוק שאליו יכולה לפנות החברה הוא גדול בהרבה, אומר גתרי. לעומתו, דיוויד מיטשל סמית מחברת הייעוץ גרטנר, טוען כי לא משנה כמה טובים יהיו ביצועיה של מיקרוסופט בתחום מחשוב הענן, החיים בענן תמיד יהיו קשים יותר מהחיים במחשבים האישיים. לדבריו, מיקרוסופט תצטרך להתחרות באמזון, בנוסף לתחרות בגוגל, שמתכוונת לפנות ללקוחות עסקיים.

הולו־לנס. משקפי המציאות הווירטואלית של מיקרוסופטצילום: בלומברג

הימור על חומרה

אף שמחשוב הענן הוא הדבר המרכזי כיום במיקרוסופט, חומרה היא הימור חשוב נוסף שמבצעת החברה. בקמפוס של מיקרוסופט ברדמונד, 26 ק"מ ממזרח לסיאטל, עסוקים מאות עובדים בפיתוח מכשירים חדשים. מעבדת החברה למכשירי אבטיפוס מספקת שלל אפשרויות למפתחי הגאדג'טים לסלולר, כמו מדפסת תלת־ממד שיכולה ליצור בן־לילה דגם של ציר חדש, או מכונות שיכולות ליצור שלד של מחשב נייד מבלוק אלומיניום.

"המטרה של הציוד החדשני היא להיכשל כמה שיותר מהר", אומר פאנוס פאנאי, האחראי על תחום החומרה במיקרוסופט. המפתחים יכולים לבחון את רעיונותיהם מהר יותר כדי לממש את מטרת החברה - פיתוח קטגוריות חדשות של מוצרים. חומרה, תוכנה ושירותים ברשת אמורים להגיע בחבילה אחת כדי ליצור את מה שמיקרוסופט מכנה "חוויה".

דוגמה אחת לכך היא המחשב הנייד של החברה - Surface Book. למחשב יש מסך ניתק המשמש כטאבלט, רעיון שכבר רכש לעצמו עדת מעריצים. חלק מהמשתמשים טוענים כי התמורה שהוא מעניק בעבור מחירו טובה יותר מבמחשבים ניידים מקבילים של אפל.

רעיון נועז יותר הוא משקפי התלת־ממד של מיקרוסופט, הולו־לנס (HoloLens), הזמינים כרגע רק למפתחים. הולו־לנס מסוגלים לערבב מציאות "אמיתית" עם מציאות וירטואלית למטרות עסקיות - לדוגמה, הקרנת חלקים חדשים של מסגרת אופנוע, כך שהמעצב יוכל לתכנן בקלות את העיצוב המתאים ביותר.

המחשב הנייד של מיקרוסופט. המסך יכול לשמש כטאבלטצילום: בלומברג

לצמוח עם הבינה המלאכותית

הולו־לנס, תקוות המעצבים, יהיה גם מכשיר שאנשים ישתמשו בו בשירותי בינה מלאכותית - ההימור השלישי הגדול של נאדלה. מיקרוסופט הקימה בספטמבר 2016 חטיבת בינה מלאכותית חדשה, שמרכזת את כל מאמציה בתחום, לרבות את קבוצת המחקר הבסיסית שלה, המונה יותר מ–1,000 עובדים, ואת צוות המהנדסים שעומד מאחורי בינג, מנוע החיפוש של החברה.

כל אפליקציה עסקית תהיה מושפעת מבינה מלאכותית, אומר הארי שום, האחראי על החטיבה החדשה. אלגוריתם שתוכנת לפי כמויות אדירות של נתונים יוכל לומר לצוות המכירות לאילו לִידִים - אמצעי למשיכת לקוחות פוטנציאלים באינטרנט באמצעות פרסום - יש להקדיש יותר זמן. האלגוריתם יוכל גם לזהות עסקות מסוכנות, כמו עם לקוח שלא יוכל לעמוד בתנאי החוזה.

שום מסביר כי זאת גם הסיבה לכך שמיקרוסופט הוציאה 26 מיליארד דולר על רכישת לינקדאין, רשת חברתית־עסקית בעלת 467 מיליון משתמשים. העסקה מוסיפה נתונים שהחברה זקוקה להם כדי לפתח את הבינה המלאכותית.

בינה מלאכותית היא אחד התחומים הצומחים באז'ור. בחודשים האחרונים מיקרוסופט הציגה 24 "שירותים קוגניטיביים" באז'ור. חלקם מבינים שפות ויכולים לזהות דוברים שונים, אחרים מזהים פרצופים ויכולים להתחבר למידע אקדמי. הרעיון הוא שחברות אחרות יוכלו להשתמש בטכנולוגיה הזאת כדי לשפר את המוצר שלהן, וכך לעשות "דמוקרטיזציה של בינה מלאכותית". לדוגמה, שניידר אלקטריק, שמייצרת ציוד למערכות חשמל, משתמשת בחלק משירותי הבינה המלאכותית של מיקרוסופט לפיקוח על המערכות שלה.

מודאג מהצלחה יתרה

קל מאוד להתרשם מהישגיו של נאדלה בשלוש שנים בלבד, אבל אי־אפשר להבטיח שהימוריו על הטכנולוגיות השונות יצאו לפועל כמתוכנן. כדי לנהל מחשוב ענן רווחי, הארגון צריך להיות יעיל ברמה גבוהה במיוחד - רעיון שאמזון, בניגוד למיקרוסופט, גדלה אתו במשך השנים. אף שמיקרוסופט מתמחה בבינה מלאכותית, חברות אחרות כמו גוגל ויבמ מקדימות אותה בהרבה. כך, גם עיצוב מכשירים המשלבים כמה טכנולוגיות אינו נמצא בדנ"א של החברה כפי שהוא נמצא באפל. מציאות רבודה היא תחום מבטיח מאוד, אך הולו־לנס עשויים להתגלות כצעצוע יקר מדי עבור מפתחים.

בין אם תצליח ובין אם תיכשל בתחומים החדשים, מיקרוסופט תוכל עדיין ליהנות מהרווחים שמגיעים מחלונות ומאופיס. אבל גם בתחומים המסורתיים יש סיכון; הירידה שנרשמה בשוק המחשבים האישיים התחילה להתמתן מעט בשנה שעברה, אך אם המצב בשוק ישתנה לרעה, מצבה הפיננסי של מיקרוסופט ייפגע קשות, מזהיר ג'ון דיפוצ'י מבנק ההשקעות ג'פריס.

נאדלה אינו נראה מודאג מהגורמים הלא ידועים, שיש לצפות להם בתעשייה שמשתנה במהירות רבה כמו תעשיית ההיי־טק. במקום זאת, הוא מודאג מהצלחה יתרה. "כשעסקי הליבה שלך גדלים ביותר מ-20%, הריקבון באמת נכנס לתוך החברה", הוא אומר.

עדיין לא ברור אם החברה תגדל במהירות כזאת. לעת עתה, מחיר המניה מטפס.

"מיקרוסופט מבינה את החשיבות ואת המשמעות של תעשיית ההיי-טק בישראל"\ אלירן רובין

בביקורו הראשון בישראל לפני כשנה, אמר מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, כי "אין ספק שישראל, עם ההון האנושי שנמצא כאן, תשנה את העולם".

כמו מיקרוסופט העולמית, גם בישראל מתבצעת פעילות מחקר ופיתוח לצד פעילות של קידום פלטפורמת הענן אז'ור (Azure). מיקרוסופט מעסיקה בישראל כ-1,600 עובדים, 1,000 מהם במרכז הפיתוח, שנחשב לאחד משלושת מרכזי הפיתוח המובילים של מיקרוסופט מחוץ לארה"ב. מרכז הפיתוח מחולק לשלושה סניפים - הרצליה, חיפה ונצרת, והוא עוסק בפיתוח בתחומים כמו סייבר, בינה עסקית, בינה מלאכותית ומנועי המלצות.

המרכז בישראל אחראי לפיתוח ולהובלת חלק מהטכנולוגיות המרכזיות של החברה, כשבחברה לא מסתירים כי אחת הסיבות לכך היא ניצול של הכישרון הישראלי. כך למשל, מוצרי הסייבר של מיקרוסופט משתמשים בטכנולוגיה שמפותחת בישראל. אקסל אונליין, שהיא הגרסה הפופולרית ביותר של התוכנה כיום, ומשמשת עשרות מיליוני משתמשים ברחבי העולם - מפותחת גם כן כאן על ידי צוות ישראלי, כמו בוט הבריאות של מיקרוסופט, שעונה על שאלות בריאות למשתמשי קצה.

בנוסף, זרוע ההשקעות הראשונה של מיקרוסופט מחוץ לארה"ב - נפתחה כאן בישראל. החברה ביצעה בשנתיים האחרונות חמש רכישות משמעותיות של חברות ישראליות, שלוש מתוכן בתחום הסייבר. החברות שנרכשו הן אדאלום, סקיור איילנדס, אקוויביו, אאורטו ונטריג. האקסלרטור הראשון שמפעילה החברה הוקם בישראל, ומאז המודל שוכפל לשבעה אקסלרטורים - בברלין, בלונדון, בהודו ובסין ובמטה מיקרוסופט העולמית בסיאטל. בראש האקסלרטורים עומד ישראלי.

פעילות נוספת היא הגראג' של מיקרוסופט, שפועל במשרדי החברה בהרצליה, שהוא אחד מתוך חמישה הפועלים בעולם. מדובר ביוזמה בינלאומית לקידום חדשנות ויצירתיות. הגראג' בישראל מאפשר לייצר אבטיפוס למוצרי חומרה ואלקטרוניקה, והוא משמש לצורך שיתופי פעולה עם גופים מובילים בתעשייה.

את מיקרוסופט ישראל מנהלת שלי לנצמן, ואת מרכז הפיתוח מנהל יורם יעקובי. "מיקרוסופט מבינה את החשיבות והמשמעות של תעשיית ההיי־טק בישראל, ולכן הקימה פה מרכז פיתוח שמאפשר לעובדי ההיי־טק בישראל להיות חלק ממוצרים שמאות מיליוני בני אדם משתמשים בהם ברחבי העולם", אומר יעקובי. "מלבד זאת, החברה תורמת גם לקהילה ולאקדמיה במגוון תוכניות, כדי לעודד כניסה של אוכלוסיות נוספות להיי-טק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker