כמה שווים בכירי הממשל הטריים ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ?

הבית הלבן פירסם נתוני הכנסות ונכסים של בכירי הממשל וכן תוכנית למניעת ניגוד עניינים בין תפקידי בתו וחתנו של טראמפ בממשל לעסקיהם הפרטיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'ארד קושנר ואשתו איוונקה טראמפ, בלובי של מגדל טראמפ בניו יורק בחודש שעבר
ג'ארד קושנר ואשתו איוונקה טראמפ, בלובי של מגדל טראמפ בניו יורק בחודש שעברצילום: Richard Drew/אי־פי

איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר, בתו של הנשיא וחתנו, ימשיכו להיות בעלי העניין העיקריים של אימפריית נדל"ן והשקעות נרחבת ששוויה 740 מיליון דולר, למרות ששניהם נושאים בתפקידים ממשלתיים חדשים - כך לפי מסמכים שפורסמו על ידי הבית הלבן ביום שישי.

הנשיא דונלד טראמפ ימשיך להיות בעל נתח במלון טראמפ אינטרנשונל בוושינגטון הבירה, שנמצא קרוב לבית הלבן. לא ברור אם הנשיא יגרוף הכנסות מחלקו בנכס. לפי נתוני הגילוי הפיננסי של קושנר, השתכר טראמפ בין מיליון ל-5 מיליון דולר מהמלון בתקופה שבין ינואר 2016 למארס 2017. ערכו של חלקו בו הוא 25-5 מיליון דולר.

עד ינואר, קושנר היה מנכ"ל קושנר קומפניס, חברת השקעות נדל"ן משפחתית. העסק השתתף ברכישות בסך של 7 מיליארד דולר לפחות בעשור האחרון. ביום שישי פורסמה תוכנית שהכינו יועציו למנוע ניגוד עניינים בין תפקידו של קושנר בממשל לבין עסקיו, אותם הוא מנהל עם אביו. החברה תלויה בהשקעות זרות ממקורות לא ידועים, ובהלוואות של מיליארדי דולרים מחברות הפיננסים הגדולות בעולם. בין היתר לוותה החברה כסף מגולדמן סאקס, בלאקסטון גרופ, דויטשה בנק, וכן מבנק הפועלים בארה"ב, שנתון לחקירת משרד המשפטים האמריקאי בחשד לסיוע להעלמות מס.

קושנר התפטר מתפקידי ניהול ביותר מ-200 ישויות עסקיות שהפעילו את עסקי המשפחה, אולם יישאר בעל עניין (beneficiary) של רוב העסקים שניהל בעשור האחרון.

הגילויים החדשים הם חלק ממאגר מסמכים שפורסם ביום שישי על ידי הבית הלבן ובו נחשפו לציבור נכסיהם של 180 בכירים בממשל. הדו"חות מראים את הנכסים ועושרם של חברי סגל בכירים בעת כניסתם לתפקידם בממשל.

דוגמאות נבחרות מהדו"ח:

גארי ד. קוהן, לשעבר נשיא גולדמן סאקס וכיום יועץ כלכלי בכיר לנשיא – נכסיו מוערכים ב-253-611 מיליון דולר, והכנסתו ב-2016 מגיעה ל-77 מיליון דולר.

קליאן קונוויי, יועצת לטראמפ – השתכרה 842 אלף דולר בשנה שעברה. נכסיה מוערכים ב-11-44.2 מיליון דולר.

סטיבן בנון, אסטרטג ראשי לנשיא – קיבל 191 אלף דולר בדמי ייעוץ מברייטבארט, אתר החדשות הימני; 125 אלף דולר מקיימברידג' אנליטיקה, חברת ניתוח נתונים שעבדה בקמפיין של טראמפ; 61 אלף דולר בשכר מהמכון לנשיאה באחריות ממשלתית – עמותה שמרנית. כל השלושה ממומנים על ידי רוברט מרסר ובתו רבקה, אנשי פיננסים ותורמים גדולים למפלגה הרפובליקאית.

הנכס העיקרי של בנון הוא בנון סטרטג'יק אדווייזורס, חברת ייעוץ פרטית שאליה זורמות הכנסותיו מהשקעות אחרות. ערכה 5-25 מיליון דולר. הוא מחזיק עד 2.25 מיליון דולר בחשבונות בנק, ויש לו נדל"ן בערך של עד 10.5 מיליון דולר.

ריינס פריבוס, ראש סגל הבית הלבן – השתכר לפחות 1.18 מיליון דולר בשנה שעברה, חצי מהסכום לפחות הגיע מהוועדה הרפובליקאית הלאומית אותה הוביל. נכסיו שווים 604 אלף-1.26 מיליון דולר.

ממשל טראמפ נחשב לעשיר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, עם שווי משותף של חברי הצוות הבכיר והקבינט של 12 מיליארד דולר, לפי חישוב בלומברג. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker