לא רק העלאות ריבית: הבנק הפדרלי יתחיל לחסל אחזקות האג"ח

המאזן של הבנק הפדרלי התנפח ל-4.5 טריליון דולר לאחר שנים של רכישת אג"ח במסגרת הרחבה כמותית; ביום שישי אמר בכיר בבנק כי ייתכן שכבר השנה יתחיל מהלך צמצום, בניגוד לציפיות השווקים

רויטרס
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
דפנה מאור

הבנק הפדרלי עשוי להתחיל לצמצם את המאזן שלו מגודלו הנוכחי של 4.5 טריליון דולר כבר השנה, מוקדם משצפו כלכלנים, אמר נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי. דבריו, שנאמרו ביום שישי לבלומברג, היו ההתייחסות המפורשת ביותר לשאלה שהשווקים הפיננסיים מתלבטים בה זה זמן רב.

בשנים שלאחר המשבר הפיננסי רכש הבנק הפדרלי אגרות חוב ממשלתיות ואחרות מהשווקים והגדיל את המאזן שלו ל-4.5 טריליון דולר, במהלך חסר תקדים בהיסטוריה של המדיניות המוניטרית בארה"ב ובעולם. הרכישות, שנקראו "הרחבה כמותית" או QE, נועדו להזרים נזילות לבנקים, לכלכלה ולשווקים. ההרחבה הכמותית היתה אחד הגורמים העיקריים לעליות בשוק האג"ח והמניות בשנים שמאז המשבר.

במשך שנים חששו רבים ממבקרי הבנק הפדרלי כי הרכישות יבזו את הדולר – יגרמו לאובדן האמון בו, ולשחיקה של כח הקנייה. אולם בפועל, האינפלציה בארה"ב היתה מאוד נמוכה, הדולר התחזק, והאמון בו לא אבד. השאלה מה יקרה כשהכלכלה תתאושש והבנק הפדרלי יצטרך למכור בחזרה את האג"ח מתחילה לקבל עתה תשובה, גם אם מהוססת וראשונית.

ההתבטאות הניצית דחפה באופן זמני את הדולר לירידות והעלתה את התשואות על האג"ח ארוכות הטווח. "לא יפתיע אותי אם בהמשך השנה, או מתישהו ב-2018, אם הכלכלה תפגין ביצועים בהתאם לציפיותינו, שנתחיל בהדרגה לתת לאג"ח שבידינו להיפרע במקום להשקיע אותן מחדש", אמר דאדלי, הנחשב לבעל בריתה של ג'נט ילן בבנק הפדרלי.

שעות ספורות לאחר מכן חזר ג'יימס בולארד, נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, על העדפתו: שהבנק המרכזי יתחיל למכור את אחזקותיו באג"ח מגובות משכנתאות ואג"ח ממשלתיות. נשיאת הבנק הפדרלי של קליבנלד, לורטה מסטר, ונשיא הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו ג'ון ויליאמס תמכו גם הם בצמצום אחזקות הבנק הפדרלי השנה. דאדלי, שהוא חבר קבע בוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי שקובעת את המדיניות המונטריות, נחשב למי שהשפעתו רבה יותר. הבנק הפדרלי של ניו יורק הוא זה שמנהל את המאזן עבור הבנק הפדרלי כולו.

כלכלנים שנשאלו בסקר של רויטרס וסקר של הבנק הפדרלי עצמו מצפים כי התהליך יחל מתישהו ב-2018.

כאשר הבנק הפדרלי רכש את אגרות החוב מבנקים ומוסדות פיננסיים אחרים, הוא יצר ביקוש עצום לניירות ערך אלו. כתוצאה מכך נהנה שוק האג"ח מאחד ממהלכי העלייה הממושכים בתולדותיו. כאשר מחירי אג"ח עולים, התשואות עליהן – כלומר הריבית שמקבלים המשקיעים – יורדות. כתוצאה מכך ירדה התשואה על אג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב מיותר מ-5% בתחילת 2007 לפחות מ-1.5% באמצע 2012, ושוב נגעה בשפל ביולי 2016, ברמה של 1.46%.

עתה, משהבנק הפדרלי עתיד למכור או לאפשר לאג"ח להיפרע ללא שיקנה חדשות בתמורה שיקבל מפרעונן, השווקים מצפים שהתשואות יעלו.

הבנק הפדרלי לא ציין מהו יעד הנכסים במאזן שלו, אולם ככל הנראה יתקשה או לא ירצה להגיע לרמה שלפני המשבר – 900 מיליארד דולר.

דאדלי רמז כי צמצום הנכסים במאזן הבנק הפדרלי עשוי להיות תחליף להעלאות ריבית: "אם נתחיל לנרמל את המאזן, זה יהיה תחליף להעלאות הריבית לטווח קצר, כי זה יהדק את התנאים הפיננסיים", הוא אמר. "אם וכאשר נחליט לעשות זאת אולי נחליט גם לקחת הפסקה קטנה בהעלאת הריבית". הבנק הפדרלי העלה את הריבית פעמיים בשלושת החודשים האחרונים, לטווח של 0.75%-1%, והבטיח להעלןות את הריבית שוב פעמיים השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker